Iako se kod nas lovorov lis i klinčić uglavnom koriste kao začini oni imaju puno ljekovitih svoojstava kojih mnogi nisu ni svjesni. Danas vam donismo recept za čaj koji uklanja mnoge tegobe.
Kad god bi se pojavili zdravstveni problemi, moja baka bi pripremala ovaj čaj. Temeljac se sastoji od uobičajenih kuhinjskih začina, uključujući klinčiće i lovorov list. Na primjer, to je ponavljala svako jutro kad bi se probudila s natečenim nogama uzrokovanim zadržavanjem vode. Ovaj lijek djeluje brzo i, kao što je navedeno u Vida de Casados, također može pomoći kod raznih zdravstvenih problema osim samo nadutosti. Kako možete iskoristiti sve te veze?
- Pospješuje dobrobit bubrega i jetre. Pomaže u stvaranju žuči. Potiče proizvodnju probavnih enzima, što će biti posebno korisno ako imate problema s probavom. Jača imunološki sustav, prvenstveno zbog visoke razine vitamina C. Promiče zdravlje vida, mišića i kostiju. Služi kao diuretik, pomaže u borbi protiv zadržavanja vode u tijelu. Smanjuje razinu glukoze u krvi. Svojstva koja su i antiseptička i analgetska Sušenje također pozitivno utječe na rad srca i bubrega.
Pomaže u ublažavanju simptoma gripe, bronhijalnih tegoba i prehlade. Smanjuje otekline Koji je način njegove pripreme? Potrebno nam je 300 mililitara vode. Dva lista lovora koje prethodno isperemo. Četiri klinčića Postupak: Dva očišćena lista lovora stavite u vodu i stavite na štednjak. Pustite da lagano kuha 7 minuta, a zatim maknite s vatre. Ubacite 4 klinčića. Pokrijte i ostavite da se ohladi na sobnoj temperaturi. Nemojte pretjerati ni s ovim domaćim pripravkom.
Izbjegavajte dulje uzimanje čaja jer se ne preporučuje trudnicama i djeci. Ako napitak konzumirate svakodnevno, obavezno je napraviti pauzu nakon dva tjedna. Lovor je biljka koja se obično nalazi u vrtovima, a koristi se i kao začin u kulinarstvu i kao ljekovita biljka u tradicionalnoj medicini. Uspijeva u primorju Hrvatske i diljem mediteranskih zemalja. Lovor je gusti grm koji raste u širem mediteranskom području.
Odlikuje se grozdovima bijelih cvjetova i tamnim plodovima ovalnog oblika, dok su joj listovi debeli, sjajni i kožasti. Lovorov list ima jak, ljut i pomalo gorak okus, što ga čini popularnim izborom kao začin raznim jelima. Listovi lovora uključuju: Antioksidansi igraju ključnu ulogu u borbi protiv slobodnih radikala, pridonoseći smanjenju oštećenja stanica. Vitamin A ključan je za održavanje zdrave kože, kose i vida, djelujući kao učinkovit antioksidans koji može smanjiti rizik od raka.
.U 100 grama lovora nalazi se oko 206% preporučenog dnevnog unosa vitamina A. Dodatno, uključuje vitamine B kompleksa koji pomažu u regulaciji funkcije živaca, aktivnosti organa i proizvodnje hormona. I suhi i svježi lovorov list koristi dijabetičarima tako što im pomaže u regulaciji metabolizma i smanjenju razine šećera u krvi. Vitamin C pomaže u ublažavanju upala, borbi protiv virusnih infekcija i jačanju imunološkog sustava. Dodatno, osigurava folnu kiselinu, ključnu komponentu za formiranje strukture DNK u fetusu u razvoju.
Minerali, uključujući kalcij, željezo, bakar, mangan, magnezij, selen i cink, igraju ključnu ulogu u poticanju proizvodnje krvnih stanica i reguliranju funkcija mišića i organa. Osim toga, eterično ulje lovora koristi se za liječenje rana, opeklina ili upala, kao i za ublažavanje bolova i uganuća. Čaj od lovora djelotvoran je u ublažavanju začepljenja sinusa te u borbi protiv prehlade i gripe. Koristi se za rješavanje problema kao što su gubitak apetita, dijabetes i kardiovaskularna stanja.
Osim toga, zbog svojih umirujućih svojstava koristi se kod nervoze, napetosti i nesanice. Važno je spomenuti da primjena lovora u zdravlju nije znanstveno potvrđena; međutim, njegova ljekovita svojstva zapažena su kroz dugogodišnju tradiciju iskustvene uporabe. Preliminarne studije pokazuju da lovor može imati zdravstvene prednosti, poput smanjenja razine šećera u krvi i snižavanja “lošeg” kolesterola.
Godine 2009., istraživači iz Pakistana proveli su studiju ispitujući kako mljeveni ekstrakt lovorovog lista može poboljšati krvnu sliku kod osoba s dijabetesom tipa 2. Nakon razdoblja od 30 dana, skupine koje su uzimale lovor pokazale su značajno povećanje razine glukoze i kolesterola u krvi u usporedbi s placebo grupom.