Danas vam donosimo istinitu priču o borbi Slađane, žene iz Srbije koja je prije dvije godine osjetila iznenadan bol u leđima tokom noći i nije ni slutila o koliko ozbiljnom oboljenju se u stvari radi.
Ovo izvješće donosi poticajnu priču o ženi koja se hrabro borila s bolešću, utjelovljujući nepokolebljivo uvjerenje u svoju odlučnost da ustraje. U suvremenom društvu mnogim pojedincima prioritet je akumulacija materijalnih dobara, često zanemarujući brige za budućnost. Ipak, kada se bolest neočekivano pojavi, postaje očito da su takve potrage uzaludne, a jedinstvena želja pretvara se u čežnju za ozdravljenjem.
- U ranim jutarnjim satima siječnja 2022. Slađana Veličković, majka troje djece (53) iz Zemuna, osjetila je iznenadan i neobjašnjiv bol u leđima. Ova nepredviđena nelagoda poslužila je kao pokazatelj da nešto nije u redu. Bez njezinog znanja, ovaj će incident pokrenuti duboko putovanje dok je ulazila u odlučnu borbu za svoj opstanak. Unatoč ljubavi prema jogi, opuštenim šetnjama, čitanju i druženju, Slađanin život krenuo je neslućenim obratom. Ujutro 26. siječnja 2022. naglo ju je probudio njezin radni alarm točno u 5:45.
Međutim, dok je pokušavala prilagoditi položaj u krevetu, naglo ju je zaustavio jak bol u leđima. Osjećaj koji je osjetila bio je mučan, jedinstveno iskustvo za razliku od svih prijašnjih. Suze su joj navrle na oči dok ju je obuzela bujica emocija. U stanju šoka probudila je muža iz sna i otkrila mu da se ne može pomaknuti. Uznemiren, pokušao ju je podići, ali njezin krik uznemirenosti ga je prestrašio, natjeravši ga da je nježno položi natrag na krevet. Od tog trenutka nadalje, tijekom dva i pol mjeseca, krenula je u potragu za razotkrivanjem misterija koji se odvijao u njoj.
U potrazi za jasnoćom, potražila je savjet više liječnika, od kojih su svi dijagnosticirali njezino stanje kao posljedicu uklještenja živca. Ipak, Slađana se čvrsto ne slaže s njihovim instinktivnim procjenjivanjem. Posjedujući duboku svijest o vlastitom tijelu, prepoznala je da je dijagnoza koja joj je postavljena pogrešna. Stalna nelagoda u središnjem dijelu leđa služila je kao nepogrešiv znak ozbiljnijeg problema. Jasnoća je nastala tek nakon provedene magnetske rezonancije. Nalazi su ukazivali na postojanje tumora koji se nalazi upravo na četvrtom kralješku i inkapsuliran je.
Nakon neurokirurškog zahvata Slađana je doživjela nevjerojatnu transformaciju. Nakon što je došla k svijesti nakon djelovanja anestezije, začuđeno je otkrila da je jaka bol koju je osjećala potpuno nestala u roku od samo tjedan dana. Naknadno je dr. Bogoslavljević prenio da je tumor maligni i da se sumnja da je riječ o plazmocitomu. U tom trenutku ti pojmovi za nju nisu imali nikakav značaj.
Nakon dijagnoze, savjetovao joj je da potraži savjet hematologa. Samo mjesec dana nakon operacije Slađana se našla na bolničkom odjelu gdje su tekle pripreme za biopsiju koštane srži. Dijagnoza multiplog mijeloma potvrđena je tek pet dana kasnije. Neupućen u taj pojam, odmah sam se obratio internetu za informacije, otkrivši da je to rijetko i zloćudno stanje koje utječe na koštanu srž, a koje je povezano sa stopom smrtnosti od oko 85%. Međutim, odlučio sam prekinuti svoje istraživanje u tom trenutku, jer kapitulacija pred smrću nikada nije dolazila u obzir. Umjesto toga, odlučio sam se čvrstom odlučnošću suprotstaviti ovom novonastalom protivniku.
Slađanin suprug od početka je bio u potpunosti upoznat s okolnostima. No, stvarnu dijagnozu nastojali su sakriti i od svoje djece i od Slađanine majke, koja je prethodno proživjela bolan gubitak djeteta. U početku smo odlučili ne otkriti zabrinjavajuću dijagnozu kako bismo izbjegli nepotrebnu tjeskobu. Međutim, kako je vrijeme odmicalo, dječja radoznalost je rasla, dovodeći ih do samostalnog otkrivanja informacija koje su zahtijevale pojašnjenje. Postalo nam je očito da je naša strategija bila pogrešna. Kao rezultat toga, odlučili smo im ponuditi smjernice za nadolazeće faze.
Pod cijenjenim vodstvom prof. dr. Jelene Bile uspostavljen je protokol liječenja, a Slađana je odmah započela s kemoterapijom. Tijekom četvrtog i petog ciklusa primila je ukupno petnaest ciljanih tretmana zračenjem usmjerenih na mjesto tumora. Nakon šest ciklusa kemoterapije i pozitivnih rezultata krvnih pretraga, sljedeća faza uključivala je prikupljanje matičnih stanica. Tada je priopćeno da će umjesto jedne biti potrebne dvije transplantacije.
Ova bolest prvenstveno je potaknuta stresom, a lijeka, nažalost, trenutno nema. Međutim, i dalje je ključno primijeniti sve moguće strategije za ublažavanje njezina utjecaja. Iako sam se suočio s izazovima koji prate ovu situaciju, jasna vizija krajnjeg cilja daje motivaciju za ulaganje potrebnog truda. Ako osjetite trajni umor ili nelagodu u kostima ili bubrezima, bilo bi pametno napraviti krvne pretrage, s posebnim naglaskom na biokemiju. Prema Slađaninim riječima, odstupanja u određenim parametrima mogu olakšati rano prepoznavanje ovog stanja.