Nije rijetkost da se žene udaju za starije muškarce uz dogovor o tome da im prave društvu i brinu o njima a da nakon njihove smrti naslijede njihovu imovinu. Danas vam donosimo priču jedne bosanke.
Vjerojatno ste se na raznim internetskim platformama susreli s izvješćima o fenomenu da određene žene ili djevojke ulaze u brak prvenstveno zbog financijske koristi. Mnogi od tih pojedinaca su stariji i imućni, posjeduju značajne inozemne mirovine. Dodatno, prevalencija ove prakse pojačana je njihovim posjedovanjem velikih posjeda ili značajnih poljoprivrednih poduzeća koja koriste teške strojeve.
- Štoviše, izvješća pokazuju da žene u drugim zemljama sklapaju brakove sa stranim umirovljenicima kako bi dobile državljanstvo, često postižući taj cilj, au nekim slučajevima mogu naslijediti imovinu ako suprug neočekivano premine. Posebna se priča usredotočuje na ženu koja je krenula na ovo putovanje u Njemačku, ali njezino iskustvo nije bilo pozitivno.
“2014. sam stigao u Njemačku i proveo tri mjeseca radeći na prikupljanju sredstava za vozilo i ostale bitne stvari. Prije toga sam imao brijačnicu u Bosni koju sam na kraju odlučio zatvoriti… Po ulasku u radnu snagu, moj primarni cilj bio je pomoći drugima; ako posjedujem sposobnost pomoći onima u svojoj blizini, nema opravdanja za uskraćivanje moje podrške. … U mojoj blizini stoji žena koja služi i meni i njemu. Nemam želju vratiti se; majka me opremila resursima i upozorila me, rekavši: “Nisi svjestan što te čeka u tom okruženju; vratiti tek nakon što su u tom stanju ostali dulje vrijeme”, počeo je otkrivati.
Hana je gotovo deset godina posvetila boravku i radu u Njemačkoj. U razgovoru za Bosanski portal istakla je da je njen prvi dolazak u Njemačku obilježio duboki strah koji proizlazi iz potpunog nepoznavanja jezika, zbog čega je mnoge aspekte svog iskustva uzimala zdravo za gotovo. Otprilike dva do tri tjedna kasnije, našao sam se u restoranu u društvu osobe s Kosova koja je komunicirala na srpskom. Ovaj sastanak je facilitirao jedan od naših suradnika.
Poslužitelji su došli do našeg stola i sjeli, ponudivši usluge prijevoda u moju korist. Tijekom ovog susreta osjetio sam primjetan osjećaj strepnje i nervoze. Predložio je da zadrži moje dokumente, uvjeravajući me u pozitivan ishod i izražavajući svoju namjeru da me oženi, ovisno o mojoj predanosti da mu služim do kraja njegova života. Ovaj dogovor je napravljen uz priznanje da moja djeca neće biti voljna brinuti se za njega kod kuće zbog značajnih izazova s kojima se susreo u vezi s njima. Kuku, što će moja zajednica prenijeti u vezi sa svim putovanjima i hodočašćima? Što će značiti njihove primjedbe? Kako mogu ustrajati u ostanku u Njemačkoj?
U dobi od 50 godina našao sam se na rubu mirovine, a on me je poticao da prihvatim tu stvarnost…” prisjetio se Harner, a glas mu je bio obojen dozom strepnje. Cijelo to vrijeme njezini su roditelji ostali nesvjesni njezinih problema i branili su joj da ih dijeli. U svojim 80-ima konačno je ušla u brak s muškarcem, da bi kasnije otkrila postojanje tri odrasla sina koje je imao.
Nedugo nakon toga je preminuo. “Nakon njegove smrti, našla sam se za stolom s njegovom djecom i postavila sam im ovo pitanje: Da sam prisvojila nešto što mi ne pripada, bi li mi išta uzeli? Unatoč svojim osamdesetima, ostao je izuzetno aktivan i često putuju zajedno. Naposljetku se vratila u Bosnu, gdje ustraje u poslu u frizerskom salonu, ostavivši za sobom mirovinu koju je nakratko dijelila s djedom.
DODATNI TEKST
Proces stvaranja prirodnog deterdženta za pranje rublja ne samo da je jednostavan, već pruža i mnoštvo zdravstvenih i ekoloških prednosti. Suvremeni deterdženti za pranje rublja često sadrže jake kemikalije, umjetne mirise i sastojke koji mogu izazvati iritaciju kože, osim što nisu ekološki prihvatljivi. Korisni aspekt koji treba razmotriti je postojanje alternative: prirodnog, domaćeg deterdženta koji se može pripremiti brzo i uz minimalan napor koristeći sastojke koji su vjerojatno već dostupni u vašem domu.
- Ovaj deterdžent ne samo da služi kao zdraviji izbor za vas i vašu obitelj, već je također pokazao veću isplativost i manji utjecaj na okoliš. Koji se koraci mogu poduzeti da bi se napravio domaći deterdžent za pranje rublja? Potrebni sastojci sastoje se od 1 sapuna, težine otprilike 150 grama, 2 šalice sode bikarbone, 2 šalice sode za pranje, 2 žličice boraksa i između 6 do 10 kapi eteričnog ulja, poput lavande ili limuna. Da biste napravili domaći deterdžent za pranje rublja, počnite s ribanjem prirodnog sapuna u najsitnije moguće komadiće, idealno pomoću ribeža za sir.
Što je sapun sitnije nariban, to će se lakše otopiti u vodi. Nakon toga, ulijte dvije šalice naribanog sapuna u prostranu zdjelu za miješanje, ostavljajući sav višak u hermetički zatvorenu posudu za kasniju upotrebu. Polako dodajte sodu bikarbonu, sodu za pranje, boraks (po želji) i nekoliko kapi eteričnog ulja. Temeljito pomiješajte sve sastojke drvenom žlicom, pazeći da prah ostane zadržan i da se ne prenosi zrakom. Nakon što je smjesa gotova, prebacite je u staklenku sa čvrstim poklopcem i čuvajte na suhom mjestu.
Za nanošenje domaćeg deterdženta dodajte jednu do dvije žlice izravno u bubanj perilice prije stavljanja rublja. Ovom metodom se uspješno sprječava začepljenje dozatora zbog ljuskica sapuna. U slučajevima kada se naiđe na tvrdu vodu i na rublju se pojave ostaci sapuna, preporuča se smanjiti količinu sapuna koji se koristi u sljedećim pripremama.