Ljeto još nije ni počelo kako treba a mi se suočavamo sa visokim temperaturama i velikim vrućinama. Mnogi su već odavno ugradili klima uređaje u svoje domove i drže ih stalno uključenim što baš i nije dobro za zdravlje.

Dragocjene preporuke dao je doktor Goran Milosavljević s Hitne pomoći kako maksimalno ugodno podnijeti vrućinu. Naime, kada temperatura poraste, tijelo doživljava umor i dehidraciju. Kako bismo se suprotstavili velikoj vrućini, naše tipično rješenje uključuje stalni rad klima uređaja tijekom cijelog dana.

Ipak, liječnik nam je dao precizne upute o korištenju ovih aparata. Dr. Milosavljević, stručnjak za Stil, predlaže umjerenost u svim aspektima života tijekom ekstremnih temperatura. Za optimalnu probavu preporučljivo je jesti laganije obroke koji se sastoje pretežno od voća i povrća. Adekvatna hidracija je ključna, stoga je važno piti dovoljno tekućine.

Nadalje, preporuča se održavanje unutarnjeg okruženja koje u potpunosti odražava vanjsku temperaturu. Neočekivano, liječnik je predložio ideju korištenja klima uređaja tijekom spavanja. “Spavanje s uključenim klima uređajem, podalje od izravnog protoka zraka, moglo bi biti korisno. Dr. Goran Milosavljević istaknuo je važnost puštanja klima uređaja da rashladi susjednu prostoriju kako bi se osigurao pravilan odmor sljedećeg dana.

Istaknuo je iscrpljujući učinak vrućine i nužnost dnevnog odmora. Prema riječima dr. Milosavljevića, ključ za obnavljanje energije za sljedeći dan je zavaljivanje i opuštanje u prostoriji s hladnom klimom. Iako se starijim osobama strogo savjetuje da izbjegavaju izlazak vani tijekom najjačih vrućina, oni još uvijek mogu obavljati svoje obveze rano ujutro ili navečer.

  • U ljetnim mjesecima vremenske prognoze imaju tendenciju da nas uznemire, a samo spominjanje vrućih tropskih temperatura često izaziva osjećaj nelagode, osim ako se slučajno ne kupamo na tropskoj obali. U užurbanosti gradskog života, naširoko je shvaćeno da je održavanje pravilne hidratacije ključno.

Također je preporučljivo držati bocu s vodom na dohvat ruke, izbjegavati izravno izlaganje sunčevoj svjetlosti od 11 do 16 sati i odlučiti se za laganu i prozračnu odjeću. Iako klimatizacija može ponuditi privremeno olakšanje, ključno je priznati da prijelaz iz unutarnjih, klimatiziranih prostora na van može dovesti do značajne i neočekivane promjene temperature.

Značaj hlađenja stopala stručnjaci naglašavaju zbog njihove iznimne sposobnosti hlađenja cijelog tijela istovremeno. Iako mnogi pojedinci instinktivno odluče namočiti ruke i vrat ili poškropiti vodom glavu, najvažniji pristup osvježenju je davanje prioriteta hlađenju stopala. Stopala doživljavaju trenutačni val topline nakon kontakta, što rezultira brzim oticanjem.

Kako biste ublažili ovaj neugodan osjećaj, preporučljivo je redovito hladiti stopala. Pridržavajući se ovog jednostavnog savjeta, odmah ćete primijetiti značajno poboljšanje ukupne razine udobnosti.

Tijekom rada, klima uređaj učinkovito uklanja topao i vlažan zrak iz prostorije i usmjerava ga kroz isparivač koji se nalazi unutar unutarnje jedinice. Primarna funkcija isparivača unutarnje jedinice je hlađenje zraka, što rezultira kondenzacijom vlage iz zraka. Ova kondenzirana voda obično se skuplja u unutarnjoj posudi za odvod kondenzata i zatim se ispušta kroz odvodnu cijev u vanjski dio klima uređaja, gdje se ispušta u okolni okoliš.

Tijekom zimske sezone vanjska jedinica klima uređaja postaje hladna, a za vlažnih dana iz nje počinje curiti voda. Prisutnost kapanja vode iz klima uređaja ne bi trebala biti razlog za uzbunu, osim ako primijetite značajan i nekontroliran protok vode. Ovo može ukazivati ​​na potencijalni problem. Uzrok tome mogao bi biti začepljen filtar za zrak ili odvodna cijev. Ako naiđete na ovu situaciju, preporučljivo je potražiti pomoć stručnjaka za klimatizaciju koji može pregledati i otkloniti kvar.

Preporučujemo