Danas često mpžemo čuti priče o starijim ososbama koje žive same i koje su svi zaboravili pa čak i oni najbliži, njihova djeca i unuci. Na žalost kada odrastu neki pojedinci zaborave sve žrtve svojih roditelja i baka i deka i uopšte ih ne posjećuju.
Iskrena ispovijest žene čija majka pati zbog izostanka posjeta unuka duboko je dirljiva. U nekoć sretnoj Aninoj obitelji odrastala je uz roditelje, dva mlađa brata i sestru. Trenutačno, kaže, kuća je prazna, s rijetkim posjetama članova obitelji, ostavljajući majku u tužnoj samoći jer je malo tko dolazi vidjeti. “Moja 83-godišnja majka je pala vani tijekom pada dok se pokušavala popeti na ljestve kako bi ubrala jabuke. U to sam vrijeme živjela sama u većoj kući, nakon što sam otišla u mirovinu iz Frisca. Odlučila sam da je najpametnije preseliti se k njoj”, istaknula je.
Tek sada, napominje, shvaća razlog čestih majčinih jadikovki da “ni jedna živa duša ne prelazi njezin prag. “Tijekom godina dok su djeca moje braće i sestara bila još mala, a moj otac bio živ, često smo se sastajali na tom mjestu. Međutim, kako su djeca sazrijevala, njihov interes za selo je nestajao. Nakon očeve smrti, jedan od mojih brata je posjetio moju majku da čuva travnjak i obavi potrebne popravke; međutim, otkako sam ja ovdje, nema ga samo svakih mjesec ili dva od Božića”, napominje.
Prema njezinim riječima, njezina sestra živi u inozemstvu, a njezinu djecu nisu imali priliku vidjeti nekoliko godina. “Mladi pojedinci obično daju prednost financiranju odmora diljem svijeta, a njihova baka je rijetko uključena u njihove planove. Gledam je u suzama. Suzdržava se od korištenja društvenih medija i posjeduje samo dial-up mobitel, koji rijetko prima dolazne poruke. Baš neki dan, sjedila je u susjedovoj kući i gledala je kako odlazi. “U svojoj rezidenciji me obavijestila da je njezina susjeda na Facebooku podijelila da joj je unuk na odmoru u Španjolskoj, a unuka na Tenerifima.
Izražava tugu zbog toga kako su se transformirali, primjećujući njihovu ljepotu, a zatim pita hoće li ih posjetiti ljeti. Svjesna sam implikacija njezina pitanja.” Shvaćam da mi je teško odgovoriti joj. “Pokušala sam ih okupiti za Božić, pola ih je došlo. To ju je održalo do sada. Pozivam ih da joj se barem obrate, podijele novosti o svom životu i povjere joj svoje buduće planove. No, za njih je to izazov poput vađenja zuba”, kaže. – Sad kad živiš s njom, zar joj nisi dovoljan? postavljeno joj je pitanje.
- Anna je zaključila kako sva mamina djeca i unuci imaju jednako mjesto u njezinu srcu, jer želi biti informirana o svakom od njih. Doista je istina da je njezina majka osjećala veću sreću zbog Annine prisutnosti, često izražavajući naglas svoju zahvalnost Bogu za ovu promjenu. Međutim, Anna doživljava emocionalni utjecaj na svoju majku zbog činjenice da, iako ima tako veliku obitelj, vrlo malo njih posjećuje njezino selo.
Bonus tekst:
Kačamak, koji se prije smatrao hranom za siromašne, sada doživljava preporod kao egzotična i “čista” kulinarska opcija. Sastoji se od kukuruznog brašna, koje može biti žuto ili bijelo, a široko je poznato kao kukuruzno brašno ili palenta. Zbog svoje prirode bez glutena, kačamak nije samo izvrstan doručak, već se ističe i kao jedan od najzdravijih izbora koje imamo. Bogata vitalnim nutrijentima potrebnim našim tijelima, kukuruzna krupica pruža niz esencijalnih vitamina, uključujući A, E i nekoliko vitamina B skupine, zajedno s nizom minerala.
Kačamak se ističe značajnim sadržajem fosfora, cinka, kalija, magnezija, mangana i selena. Točnije, sadrži oko 380 kalorija na 100 grama, što se sastoji od 12,7 posto vode, 10 posto proteina, 73 posto ugljikohidrata, 4,3 posto masti i 2,3 posto celuloze. Ugljikohidrati i masnoće koje nalazimo u kukuruznom brašnu pozitivno pridonose zdravlju, a posebno pogoduju radu crijeva. Značajan sadržaj vlakana, u kombinaciji sa složenim ugljikohidratima, pojačava osjećaj sitosti. Te se hranjive tvari apsorbiraju sporije, čime se olakšavaju normalni probavni procesi unutar crijeva.
Primarni razlog za blagotvornu konzumaciju kačamaka leži u njegovoj korisnosti, bez obzira na prisutnost probavnih tegoba. Nadalje, kukuruz obiluje karotenoidima, koji su, zajedno s hranjivim biljnim mastima, ključni za promicanje učinkovite crijevne peristaltike. Ovo djelovanje pomaže u prevenciji zatvora i reguliranju probave. Zbog svog sastava zdravih masnoća, složenih ugljikohidrata i biljnih vlakana, kukuruz se savjetuje kao dragocjena opcija prehrane osobama s povišenom razinom kolesterola. Nadalje, ima veliku važnost u prevenciji kardiovaskularnih bolesti i jačanju zdravlja srca.
Kačamak se savjetuje dojenčadi i djeci jer potiče bolju probavu i jača imunitet pročišćavajući i jačajući crijevnu floru. Osobe s celijakijom ili upalnom bolešću crijeva moraju znati da kukuruz ne sadrži gluten. Stoga bi kačamak trebali uvrstiti u svoju redovnu ishranu osobe koje boluju od Crohnove bolesti, upalnih bolesti crijeva i dijabetesa. Antioksidansi prisutni u kukuruzu služe za zaštitu crijeva i tijela od oksidativnog stresa. Dobrobiti kačamaka za mršavljenje su evidentne.
S obzirom da i kukuruz i kačamak nude brojne probavne prednosti, često se preporučuju u programima mršavljenja s ciljem smanjenja tjelesne težine. Kačamak pomaže u čišćenju crijeva i pospješuje probavu, što je neophodno za održavanje nutritivne prehrane. Nadalje, opskrbljuje značajnom količinom energije, a ima malo kalorija, što energiju dobivenu iz njega čini osobito vrijednom u prehrani koja ograničava potrošnju kalorija.