Posao konobara je jako naporan i zahtijevan neki se gosti potrude da im ga olakšaju. Naime možda ste nekada primjetili kako neki gost pomaže konobaru ili ste možda to i sami učinili.
Većina pojedinaca posjetila je restoran nekoliko puta. Jeste li ikada vidjeli gosta kako tiho ustaje kako bi pomogao konobaru s tanjurom? Ovaj naizgled jednostavan čin, koji traje samo nekoliko trenutaka, služi kao duboki uvid u psihičko stanje pojedinca. Dok neki to mogu doživjeti kao ležernu gestu, za druge otkriva njihov karakter, odgoj, vrijednosti i percepciju ljudi u njihovoj blizini. Ispod prividne jednostavnosti te akcije krije se složenost koja možda neće biti odmah vidljiva.
- Empatija kao motivator akcije Kada gost ustane da u tišini pomogne konobaru, njegova pomoć nadilazi puku fizičku pomoć; to je izraz iskrenog suosjećanja. Takvi postupci ne proizlaze iz racionalne misli, već iz emocionalne svijesti. Empatičan pojedinac instinktivno opaža kada se drugi suočava s poteškoćama, kada je okruženje napeto ili kada je konobar zatrpan velikim teretom posuđa, što ih potiče da nešto poduzmu. Osobe s povišenom emocionalnom inteligencijom ne čekaju zahtjev za pomoć. Posjeduju sposobnost sagledavanja emocionalnog stanja drugih i odgovarajućeg reagiranja.
Za te osobe, nuđenje pomoći nije samo čin ljubaznosti, već instinktivan odgovor. To pokazuje njihovu duboku sposobnost da se uključe u druge, čak iu kratkim, rutinskim interakcijama. Jednakost ispred statusa U brojnim društvima postoji implicitna razlika između “onih koji služe” i “onih koji su služeni”. Pokrovitelji koji vjeruju da ih njihov financijski doprinos oslobađa od pružanja pomoći često zanemaruju ljudski aspekt interakcije. Nasuprot tome, pojedinci koji konobaru bez oklijevanja pruže ruku pomoći, uklanjaju tu neviđenu podjelu.
Čineći to, oni pokazuju svoju percepciju drugih ne kroz leću uloga, već prije kroz leću zajedničke ljudskosti. Ključni pokazatelji emocionalne zrelosti uključuju nedostatak želje za superiornošću i nedostatak potrebe za statusom. Iz psihološke perspektive, takve osobe ne nastoje se uzdići iznad drugih; nego oni inherentno teže jednakosti i međusobnom poštovanju. Oni koji sebe ne doživljavaju “iznad” drugih, nikada se neće tako ponašati. Ponašanje uočeno u odrasloj dobi često proizlazi iz navika razvijenih u djetinjstvu. Pojedinci odrasli u okruženjima u kojima su postavljanje stola, pranje posuđa i pomaganje članovima obitelji uobičajeni, često instinktivno primjenjuju te iste prakse u javnim okruženjima.
Nema potrebe za opravdanjem; takvi se postupci jednostavno osjećaju “normalno”. Ovo ilustrira koncept internaliziranih vrijednosti, gdje pojedinac djeluje kako bi pomogao drugima ne promišljanjem, već kao rezultat toga što je bio uvjetovan da se ponaša na takav način. Pojedinci koji potječu iz radničke klase, ruralnog ili tradicionalno orijentiranog okruženja često posjeduju jednostavan, ali dubok osjećaj odgovornosti i zajednice. Potreba za društvenom osviještenošću i želja za povezivanjem evidentna je kod pojedinaca koji pomažu drugima prvenstveno zbog brige o tome kako ih se doživljava.
Ove osobe traže da se na njih gleda kao na kulturne, obzirne i dobronamjerne. Iako se ova motivacija u početku može činiti površna, psihološka istraživanja pokazuju da takve radnje imaju intrinzičnu vrijednost. Ovo ponašanje predstavlja primjer prosocijalnog ponašanja vođenog čežnjom za prihvaćanjem i potvrdom. Pojedinci koji posjeduju pojačan osjećaj društvene svijesti često pokazuju osjetljivost prema percepcijama koje drugi imaju o njima. Kako bi izbjegli da ih se doživi kao povučene ili ravnodušne, upuštaju se u male geste koje pridonose njegovanju povoljne slike o sebi.
U konačnici, bez obzira na temeljne motive, takve radnje stvaraju utjecaj—ne samo na one koji primaju pomoć nego i na promatrače tih interakcija. Sklonost spontanosti u odnosu na formalnost očita je kod pojedinaca koji pomažu konobaru bez trenutka stanke. Ti se pojedinci obično ne pridržavaju strogih društvenih konvencija; umjesto toga, oni su motivirani svojim intrinzičnim osjećajem za ono što je ispravno. Njihova prirodna toplina i impulzivni postupci često uklanjaju prepreke koje drugi mogu proći nezapaženo. Ova ponašanja koreliraju sa smanjenom socijalnom anksioznošću i povećanom otvorenošću prema iskustvu.
Pojedinci koji pokazuju takve osobine ne razmišljaju o tome kako ih se može percipirati; nego djeluju instinktivno, vođeni svojim unutarnjim principima. Posljedično, njihova se pomoć čini istinskom i nenametljivom. Ponašanje kao pokazatelj unutarnjih načela Način na koji pojedinac komunicira s restoranskim osobljem često služi kao ogledalo njihovog općeg odnosa prema drugima. Pojedinci koji pokazuju poštovanje, pažljivost i spremnost da pomognu drugima – usprkos nepostojanju bilo kakve obveze – skloni su proširiti takvo ponašanje na različite aspekte svog života.
Ovo je primjer sklada između njihovih misli, emocija i djela. Pojedinci koji pomažu “kada nisu obavezni” pokazuju duboku razinu integriteta. Njihova motivacija ne proizlazi iz vanjskih očekivanja ili nagrada, već iz unutarnjih načela koja nadilaze društvene norme. U konačnici, upravo ti naizgled trivijalni, svakodnevni postupci najviše govore o karakteru pojedinca.