U prirodi postoji veliki broj ljekovitih biljaka a o njihovim svjstviam koja pozitivno utiču na naše zdravlje se za još od davnina. Neke od njih koristimo kao začine a nismo ni svjesni koliko su zdrave.

Travari tvrde da je ova lako dostupna biljka najzdravija na svijetu te da služi kao lijek za razne bolesti zbog brojnih ljekovitih svojstava. Bosiljak ima ljekovita svojstva i koristi se za liječenje kašlja, problema s bubrezima, glavobolja i depresije, kao i prehlada, infekcija uha i problema s bubnjićima, a također služi i kao revitalizirajuće sredstvo. Aromatični grmoliki bosiljak (Ocimum basilicum), poznat po svom prepoznatljivom mirisu, biljka je cijenjena zbog svoje pikantnosti i ljekovitih svojstava, često se smatra “svetom” u raznim religijama.

Ova biljka potječe iz Indije, a u Europu je dospjela preko redovnika u 12. stoljeću. Mnoge kulture, uključujući pravoslavnu crkvu i hinduse, bosiljku pripisuju božanska svojstva. Uvriježeno je mišljenje da se tijekom krštenja ljudi nikada neće prehladiti, bez obzira na godišnje doba, zbog snažnog protuupalnog djelovanja biljke. Povijesni zapisi pokazuju da svijest o bosiljku datira još iz starog Egipta.

Izraz bosiljak potječe od grčke riječi basilikon, što u prijevodu znači kraljevski, odražavajući poštovanje koje su drevne kulture gajile prema ovoj biljci. U rimsko doba bosiljak se povezivao s ljubavlju i odanošću, uz vjerovanje da će muškarac vječno voljeti ženu koja mu pokloni grančicu bosiljka. U međuvremenu, u Indiji su ga poštovali kao simbol gostoprimstva.

Bosiljak služi kao začin koji poboljšava okus jela, pomaže u probavi bogate hrane i pomaže u sprječavanju kvarenja. Kulinari predlažu da ga uključite u jela od krumpira, kukuruza, cvjetače i plavog patlidžana. U mediteranskoj kuhinji bosiljak je neophodan za umake i preljeve koji se koriste u pripremi tjestenine. Kada se suši, bosiljak ima intenzivniji okus u usporedbi sa svježim, što ga čini pogodnim za variva i razna jela od povrća poput graška i graha, kao i za salate i namaze.

Ljekovita svojstva bosiljka prepoznata su iu tradicionalnoj medicini. Koristi se protiv kašlja, glavobolje, bolesti bubrega i depresije, a kuha se kao čaj za ublažavanje menstrualnih problema. Sok od lišća služi kao lijek za prehladu, upalu uha i probleme s bubnjićima, a djeluje i kao revitalizirajuće sredstvo. Također, blagotvorno djeluje kod upala mokraćnog sustava, pomaže u otklanjanju nesanice, smanjuje nervozu i potiče apetit. Dojilje bi svakako trebale konzumirati čaj od bosiljka jer on pomaže u povećanju proizvodnje mlijeka.

  • Da biste ga pripremili, jednostavno prelijte kipuću vodu preko osušenih listova biljke i ostavite da se kuha deset minuta. U ovom se napitku može uživati ​​svakodnevno, no nakon osam dana preporučuje se pauza od dva tjedna. Istraživanja službene medicine pokazuju da svježi bosiljak učinkovito ublažava bolne, otečene zglobove, osobito kod artritisa. Prema riječima stručnjaka, lišće ove biljke djeluje slično tabletama diklofenaka.

Ključna protuupalna komponenta je eugenol, koji bosiljku daje njegov jedinstveni miris, a nalazi se u najvećim koncentracijama u azijskim sortama. Zbog njegovih sedativnih svojstava savjetuje se da ga izbjegavaju trudnice u ranoj trudnoći i dojenčad mlađa od šest mjeseci. Snažan antioksidans Bosiljak posjeduje snažna antioksidativna svojstva koja štite tijelo od štete koju nanose slobodni radikali.

Istovremeno, ova svojstva pomažu u sprječavanju starenja stanica i smanjuju rizik od određenih vrsta raka. Jedan od primarnih antioksidansa, beta-karoten, pretvara se u vitamin A u tijelu i igra ključnu ulogu inhibicijom oksidacije kolesterola u krvotoku, čime štiti srce i krvne žile. Osim toga, bosiljak jača srčani mišić i služi kao preventiva protiv srčanog udara. Aromatično ulje Listovi aromatičnog bosiljka bogati su eteričnim uljem, taninima, saponinima i gorkim spojevima.

Eterično ulje sastoji se od antiseptičkih komponenti kao što su estragol, linalool, cineol i drugi koji učinkovito eliminiraju štetne bakterije u hrani, inhibirajući njihov rast. Zbog ovih svojstava eterično ulje bosiljka služi kao izvanredan prirodni konzervans i nalazi primjenu u farmaceutskom sektoru.

Preporučujemo