Sigurno se i vama desilo da vam utrne ruka ili noga a najčešće su razlozi bezazleni. Na primjer ako udove držite jako dugo u istom položaju može doći do ove pojave, međutim ako je ona učestala može biti i ozbiljan problem.

Kada i zašto treba biti oprezan u vezi s pojavom utrnulosti šake? Ako često osjećate utrnulost u rukama popraćenu drugim simptomima, ključno je shvatiti da to može ukazivati ​​na značajno zdravstveno stanje. Neophodno je biti svjestan znakova upozorenja koji bi vas trebali navesti da potražite liječničku pomoć. Dat ćemo smjernice na koje simptome treba biti oprezan.

  • Osjećaj utrnulosti u rukama, koji se obično naziva sindrom “mrtve ruke”. Nakon buđenja, mnogi od nas doživjeli su neobičan fenomen da nam je ruka bila potpuno lišena osjeta zbog položaja u kojem smo zaspali. Ovo stanje, prikladno nazvano “mrtva ruka”, karakterizirano je ishemijom uda, što rezultira obamrlošću praćenom osjećajem žarenja i ukočenosti. Kada se to događa rijetko i može se pripisati određenim okolnostima, kao što je nepravilan položaj spavanja, nema razloga za zabrinutost.

Međutim, ako pojava mrtve ruke postane učestala, a njezin uzrok ostaje nepoznat, to može ukazivati ​​na ozbiljnije temeljno zdravstveno stanje. “Parestezija” je odgovarajući medicinski izraz koji se koristi za opisivanje osjećaja “ukočenosti” ili “trnaca”. Ovo stanje je prilično uobičajeno i može zahvatiti različita područja tijela. Sigurno je pretpostaviti da će gotovo svatko iskusiti različite oblike parestezije u nekom trenutku svog života.

Parestezije se mogu klasificirati kao iznenadne ili kronične, a mogu zahvatiti jedan ili oba gornja uda. Ipak, važno je napomenuti da je ova podjela donekle proizvoljna, jer se ovi poremećaji mogu manifestirati i teško ih je lako kategorizirati, kako objašnjava specijalist. Iznenadna i česta pojava obamrlosti tijekom svakodnevnih zadataka trebala bi biti razlog za zabrinutost. Posebno zabrinjava pojava utrnulosti jedne ruke, jer to potencijalno može ukazivati ​​na moždani udar.

Liječnik savjetuje da je ključno potražiti hitnu liječničku pomoć, ako se pojavi neobjašnjiva pojava utrnulosti ruke, bilo da je praćena slabošću mišića ili ne. Ako se redovito pojavljuju ozbiljne utrnulosti koje spontano nestaju, preporučljivo je potražiti stručno mišljenje stručnjaka. Pojava sindroma tankih zglobova može dovesti do utrnulosti u rukama. Jedna od prevladavajućih kompresivnih neuropatija je sindrom karpalnog tunela, koji često dovodi do gubitka snage i preciznosti u stisku i pokretu.

Ovo stanje može čak poremetiti naš san, uzrokujući da se probudimo, jer se bol širi do podlaktice i ramena. Dr. Hisrhfeld objašnjava da sindrom, koji karakterizira utrnulost ili neugodni osjećaji u palcu, kažiprstu, srednjem prstu i polovici prstenjaka, često nastaje zbog nepravilnog položaja ruke tijekom duljeg rada. Međutim, to nije jedini uzrok njegovog razvoja. Bolest se može pogoršati i napredovati u sljedeće faze.

Dnevna nelagoda i gubitak osjeta mogu ukazivati ​​na početak druge faze. U ovom scenariju može doći do degeneracije mišića, slabosti prstiju i izazova s ​​preciznim zadacima. Polineuropatija se može manifestirati kao osjećaj utrnulosti u rukama. Kronično oštećenje živaca dovodi do razvoja polineuropatije, čiji su česti uzroci dijabetes, reumatske bolesti, alkoholizam i rak. Vjerojatno je da će pojedinci suočeni s ovom okolnošću osjetiti značajnu zabrinutost i instinktivno potražiti pomoć stručnjaka.

Otečeni zglobovi praćeni trncima u rukama mogu ukazivati ​​na prisutnost reumatskog stanja. Među različitim bolestima koje spadaju u ovu kategoriju, reumatoidni artritis (RA) je najzastupljeniji. Zabluda koja i dalje postoji u društvu je veza između reumatoidnog artritisa i starije dobi, kako je razjasnio neurolog.

Preporučujemo