Čišćenje rerne od šporeta može biti jako izazovan zadatak jer se ona jako uprlja od masnoće i isparavanja hrane koja se u njoj priprema. Zato na internetu možemo pronaći niz trikova koji su korisnici već isprobali.
Ako vam je stalno bilo teško očistiti pećnicu, sada je pravi trenutak da istražite učinkovitiju metodu. Ovo ekološki prihvatljivo sredstvo za čišćenje učinkovito razgrađuje žilavu masnoću, olakšavajući proces čišćenja vaše pećnice. To nije stvar znanstvenog načela; nego je to samo jednostavna tehnika koja uključuje limun i prašak za pecivo. Potreban nam je jedan limun. Potreban je jedan paket silikonske slastičarske spužve.
- Postupak: Prepolovite limun i iscijedite sok u posudu. Nakon toga u sok umiješati prašak za pecivo. Promiješajte smjesu i ostavite da se zapjeni. Nabavit ćemo silikonsku spužvicu za pranje posuđa. Potopite ga u otopinu i temeljito očistite unutrašnjost pećnice, posebno obratite pozornost na vrata. Na kraju, obrišite površinu vlažnom krpom. Temeljito osušite površinu. Možda će vas također zanimati vrijedni uvidi naših cijenjenih čitatelja.
U vruću vodu naribajte sapun za pranje rublja, miješajte dok se potpuno ne otopi, zatim smjesu ulijte u posudu i stavite je u pećnicu. Zagrijte na 120 stupnjeva i održavajte temperaturu 30 minuta. Suzdržavamo se od otvaranja vrata. Nakon toga upotrijebite krpu za pranje svih unutarnjih površina jer će se prljavština relativno lako ukloniti. Sapun za pranje rublja može se zamijeniti deterdžentom. Za čišćenje stakla na vratima pećnice, pomiješajte sodu bikarbonu s toplom vodom da dobijete pastu. Ovu smjesu nanesite na vrata pećnice, ostavite da odstoji 20 minuta, a zatim obrišite.
Nanesite ocat na unutarnje površine pećnice i ostavite da odstoji 15 minuta. Kuhinjskom krpom temeljito očistite sve površine i zatim ih isperite vodom. Možete pripremiti kombinaciju sode bikarbone i octa i nanijeti je na unutrašnjost pećnice. Ovu smjesu treba ostaviti da odstoji 20 minuta prije nego je obrišete krpom i čistom vodom. U staklenoj posudi pomiješajte 1 litru vode s 1 žlicom 9% octa. Zagrijte pećnicu na 150 Celzijevih stupnjeva i ostavite je da na toj temperaturi odstoji 30 minuta. Nakon što isključite pećnicu, preporučljivo je prebrisati njenu površinu dok je još topla jer ćete tako brže ukloniti prljavštinu s cijelog prostora.
Ako je potrebno, postupak se može ponoviti. Tvrdokorna prljavština može se učinkovito ukloniti pomoću amonijaka; nanesite ga na cijelu površinu pećnice i ostavite da odstoji preko noći sa zatvorenim vratima. Pomiješajte toplu vodu s deterdžentom kako biste temeljito očistili pećnicu, zatim je isperite svježom vodom i osušite čistom krpom. Kamenac i prljavština mogu se ukloniti s dna pećnice pomoću kuhinjske soli. Da biste to učinili, nanesite sloj soli, uključite pećnicu i pustite da sol porumeni. Nakon toga uklonite sol i očistite površinu slatkom vodom, nakon čega je temeljito osušite.
Na površinu se može nanijeti prašak za pecivo, lagano potopiti vodom i ostaviti da odstoji 20 do 30 minuta. Tijekom tog razdoblja, prašak za pecivo će upiti masnoću i prljavštinu; nakon toga će biti dovoljno nježno brisanje. Pomiješajte naribani sapun za pranje rublja s octom i sodom bikarbonom, pa smjesu temeljito nanesite na cijelu unutrašnjost pećnice. Ostavite da odstoji 3 sata. Nakon toga isperite toplom vodom i kuhinjskom krpom. Da biste napravili učinkovit deterdžent za pranje posuđa, pomiješajte 1/4 šalice vode sa soli i sodom bikarbonom da dobijete gustu pastu.
Navlažite i unutrašnjost i vanjštinu pećnice i ostavite ovu smjesu nekoliko sati ili, ako je moguće, preko noći. Dodatno se može dodati mala količina deterdženta. Kako biste postigli sveobuhvatno čišćenje pećnice, pomiješajte limunsku kiselinu, prašak za pecivo i deterdžent. Žlicom pomiješajte sve sastojke dok smjesa ne dobije konzistenciju sličnu kiseloj pavlaci. Smjesu rasporedite po zaprljanim područjima i ostavite da odstoji 20 minuta. Nakon toga obrišite područje krpom i čistom vodom, a zatim nastavite sa sušenjem.