U proljeće skoro sve domaćice koje imaju vrtove i dvorišta a one koje žive u zgradama na svojim balkonima sade razno ukrasno cvijeće a najčešći izbor mnogih su upravo muškatle.
Ljubitelji izuzetne flore i cvjetanja neprestano su u potrazi za svježim rastom. Danas vam predstavljamo video upute jednog hortikulturista koji tvrdi da će ova tehnika uroditi snažnim novim biljkama. Pelargonije, poznatije kao pelargonije, godinama krase balkone i prozore stambenih objekata diljem naših krajeva, nudeći živopisne boje i užitak od kasnog proljeća do jeseni. Kako zima završava, a dani postaju duži i topliji, postaje bitno ponovno probuditi ove biljke i pripremiti ih za novu sezonu cvatnje.
Štoviše, mnogi entuzijasti cvjećarstva razmišljaju o razmnožavanju svojih primjeraka u to vrijeme — ne samo kako bi povećali vlastitu zbirku, već i kako bi podijelili zadovoljstvo uzgoja s drugima. Intrigantna i organska metoda za razmnožavanje pelargonija je korištenje kolutova banane za ukorjenjivanje. Ova tehnika nije samo jednostavna, već je i izuzetno učinkovita, zahtijeva minimalna ulaganja i trud. Bez obzira na to jeste li možda upoznati s ovim pristupom ili ga tek trebate isprobati, svakako ga vrijedi razmotriti – rezultati mogu biti doista izvanredni.
Ovaj pristup zahtijeva samo nekoliko stvari koje vjerojatno već imate u svom kućanstvu. Potpuno zrela banana (uključujući koru) Posuda izrađena od plastike. Mala količina muškatnog oraščića (po želji, služi kao dodatni izvor hranjivih tvari) Robusne reznice pelargonija Supstrat za uzgoj (po mogućnosti svestrani cvjetni medij) Početna faza uključuje pripremu reznica. Odaberite robusne i snažne izdanke s već izgrađenih biljaka. Bitno je ukloniti sve listove s donjeg dijela reznice, a zadržati dva do tri lista na gornjem kraju. Svaki rez treba izvesti koso i dijagonalno, jer ova konfiguracija povećava površinu za upijanje vlage i pomaže u razvoju korijena.
Započnite odabirom banane. Nastavite ga narezati, uključujući i koru, na srednje debele segmente veličine otprilike 1 do 1,5 centimetar. Nježno stavite po jedan rez pelargonije u svaku krišku banane, pazeći da je čvrsto pričvršćena. Banana će djelovati kao prirodni izvor hranjivih tvari, posebno bogata kalijem koji potiče razvoj korijena. Nakon toga pripremite posudu napunjenu visokokvalitetnim supstratom. Napravite šupljinu u sredini lonca koja je dovoljno prostrana da u nju stane kolut banane s rezom umetnutim u njega.
- Nježno namjestite reznicu i lagano je pokrijte zemljom, pazeći da ne primijenite pretjerani pritisak; dovoljno je da reznica ostane stabilna. Nakon procesa sadnje, sljedeći zadatak uključuje izgradnju mini staklenika. Da biste to postigli, uzmite praznu plastičnu bocu, uklonite gornji dio i postavite je iznad sadnice, stvarajući tako zatvoreno okruženje koje čuva vlagu i potiče razvoj korijena. Preporučljivo je povremeno provjetravati prostor i po potrebi lagano zalijevati kako bi se održala vlažnost tla bez prezasićenja. Za približno 90 dana, pod pretpostavkom da se sve odvija kako je planirano, može se očekivati da će iz reznice izniknuti živahna i cvjetajuća biljka geranija.
Lišće će pokazati dobro zdravlje, stabljika će pokazati snagu, a početni pupoljci pojavit će se ubrzo nakon toga. Ova tehnika nudi prirodan pristup razmnožavanju biljaka, eliminirajući potrebu za hormonima za ukorjenjivanje ili zamršenim pripremama. Ovaj pristup nudi dobrobit njegovanja odnosa s prirodom, budući da voće služi kao potpora, dok sama metoda potiče strpljenje i sabranost. Štoviše, ne samo da rezultira financijskim uštedama, već također pruža neizmjerno zadovoljstvo kada iz skromne reznice nastane robusna biljka.
Ova metoda razmnožavanja je korisna za sve pojedince, bez obzira na njihovo iskustvo u vrtlarstvu, bilo da su iskusni vrtlari ili početnici. Uz dozu brige i ljubavi, pelargonije koje uzgajate pretvorit će se u pravi izvor ponosa za vaš balkon, dvorište ili prozorsku dasku. Prihvatite ovu tehniku i uživajte u prirodnom čudu koje se odvija pred vašim očima.