Stiglo nam je proljeće a sa njim i lijepo vrijeme i topli i sunčani dani. Svi koji imaju bašte i vrtove već rade u njima i pripremaju se za sjetvu a danas vam donosimo savjet kako da vaše muškatle imaju bezbroj zdravih i lijepih cvijetova.
Gotovo u svakom domu u našim krajevima domaćice uzgajaju ukrasne biljke koje doprinose toplini ukućana. Nedavno je sve veći broj pojedinaca počeo uzgajati začine i određene sorte povrća u svojim stanovima, koristeći razne internetske resurse kao smjernice. Uključivanje jedinstvenog aspekta u vašu rutinu zalijevanja omogućit će cvjetovima muškatnog oraščića da cvjetaju u vašem vrtu do kraja listopada. Ova biljka zahtijeva minimalno održavanje i uspijeva u standardnim uvjetima, što muškatni oraščić čini izvrsnim izborom koji nagrađuje vašu pažnju zadivljujućim nizom živih cvjetova.
- Ova biljka pokazuje širok spektar boja i varijacija. Tradicionalno se sorta “Slovenka” smatrala najtraženijom opcijom; ipak, pojava hibridnih sorti dovela je do njihove dostupnosti u brojnim rasadnicima i cvjećarnama. Uzgoj muškatnog oraščića zahtijeva održavanje temperaturnog raspona između 10 i 27 stupnjeva Celzijusa, jer svaka fluktuacija izvan tog raspona može dovesti do propadanja biljke. Štoviše, zaštita biljke od izravne sunčeve svjetlosti i ekstremne vrućine tijekom dana je ključna.
Kako bi biljka muškatnog oraščića bila zdrava i vitalna, iskusna stručnjakinja Jasmina Jovanović savjetuje važnost redovitog i umjerenog zalijevanja. Imperativ je da biljka dobije odgovarajuću opskrbu vodom kako bi održala svoje živopisno zeleno lišće i dobila potrebne hranjive tvari. Bitno je izbjegavati i prekomjernu vlagu i prekomjerno zalijevanje, jer ti čimbenici mogu dovesti do truljenja korijena. Stoga je održavanje uravnotežene i umjerene razine vode u spremniku od najveće važnosti. Kako biste pospješili rast i razvoj svojih biljaka, razmislite o uključivanju kore banane u svoju rutinu zalijevanja.
Ostavite koru banane da se namoči u litri vode preko noći; Dobivena otopina bogata hranjivim tvarima zatim se može koristiti za hranjenje vašeg cvijeća. Dodatno, rast biljaka može se pospješiti kombinacijom svježeg pekarskog kvasca sa šećerom i vodom. Nakon završetka zime, mudro je premjestiti biljke u sunčanije okruženje i obaviti lagano orezivanje. Štoviše, preporuča se osvježiti tlo i prilagoditi raspored zalijevanja u skladu s tim. U nadolazećim danima počet će se primjećivati pojava novih izdanaka, što će služiti kao uvjerljiv znak da je biljka uspješno podnijela zimu i da napreduje.
Kao i druge biljne vrste, muškatni oraščić zahtijeva dodatne hranjive tvari tijekom razdoblja rasta. Preporučljivo je koristiti specijalizirano gnojivo namijenjeno cvjetnicama i navodnjavati korijenje otopinom luka tjedno, idealno jednom ili dvaput. Muškatni oraščić, poznat po svom jedinstvenom mirisu i terapeutskim svojstvima, ima značajan značaj kao jedan od najcjenjenijih začina u svijetu. Ovaj se začin od davnina koristio u Aziji i na Bliskom istoku, a tijekom godina je stekao uporište u raznim drugim regijama, često povezivan sa slavljeničkim događajima kao “božićni” začin.
Njegova svestranost obuhvaća i slanu i slatku kulinarsku upotrebu, što ga čini prikladnim začinom za niz jela, uključujući meso, juhe, umake, kuhano voće, medenjake i brojne deserte. Kako bi se zadržale njegove aromatične kvalitete, preporuča se dodati začin poznat kao muškatni oraščić prije završetka procesa kuhanja, jer dugotrajno izlaganje toplini smanjuje njegov miris. Muškatni se oraščić dobiva iz sjemenki pozamašnog ploda koji se razvija na dugovječnom drvetu, koje je član obitelji Myristicaceae i autohtono je u kišnim šumama Indonezije. Zreli plod daje tvar sličnu koštici koja se naziva muškatni oraščić.
Nakon što se osuši, ova koštica može poslužiti u dvije svrhe i kao prirodni lijek i kao mirisni začin. Plodovi se mogu dobiti u cijelosti, često zahtijevajući minimalno ribanje, ili u obliku prethodno samljevenog praha. Muškatni oraščić obiluje aromatičnim uljima i esencijalnim mineralima, uključujući bakar, kalij, kalcij, mangan, željezo, cink i magnezij, uz vitamine B skupine i snažne antioksidanse poznate kao flavonoidi. Stoljećima se muškatni oraščić koristio na Istoku kao konvencionalni tretman za razne zdravstvene probleme, poput probavnih poremećaja, infekcija i reumatskih stanja, a također je bio poznat i po svojim moćnim afrodizijačkim svojstvima.
Cijenjen zbog svoje sposobnosti ublažavanja upale desni, osobito gingivitisa, muškatni oraščić predstavlja hvalevrijedan izbor za promicanje oralnog zdravlja. Da biste osjetili njegove prednosti, dovoljno je pomiješati pola žličice muškatnog oraščića u prahu s čašom vruće vode. Nakon što tekućina za ispiranje usta postigne sobnu temperaturu, može se koristiti prema potrebi tijekom dana, pazeći da se ne proguta. Za ublažavanje nadutosti, žgaravice i raznih probavnih tegoba savjetuje se konzumiranje čaja od paprene metvice sa svježe naribanim muškatnim oraščićem. Preporučuje se da se konzumacija ovog začina ograniči na najviše tri grama dnevno.