Stručnjaci kažu da je pozitivna energija jako važna za naše cjelokupno zdravlje i fizičko i psihičko.Vicevi i smijeh doprinose toj energiji a mi vam danas donosimo jedan koji je jako popularan na internetu.
Bonus tekst:
Kulinarska baština Afrike složena je i raznolika, oblikovana stotinama godina pod utjecajem različitih kultura, geografskih obilježja i klimatskih uvjeta. Središnji dio afričke prehrane je široka paleta hrane lokalnog porijekla, na koju uvelike utječu jedinstveni običaji i klima određenih područja. U zapadnoj Africi klima varira od tropske do sušne, što dovodi do primarne prehrane koja uključuje žitarice poput kukuruza, prosa i sirka.
Fufu je popularno jelo koje se pravi od kuhanog i zgnječenog korjenastog povrća kao što je jam ili kasava, dok se banku, koji se obično pravi od kukuruza ili prosa, često poslužuje kao prilog. Oba ova jela bogata su hranjivim tvarima i daju potrebnu energiju za svakodnevne aktivnosti. U zapadnoj Africi, mahunarke poput kikirikija, graha i slanutka, zajedno s raznim žitaricama, bitne su komponente prehrane.
- Bogate proteinima i vlaknima, mahunarke su izvrsna nadopuna svakodnevnim obrocima. Obično se mogu naći u juhama ili varivima i često se pojavljuju u jelima poput juhe “egusi”, koja uključuje sjemenke dinje uz meso ili ribu. Istočna regija Afrike, poznata po svojoj vlažnoj klimi koja podržava raznoliku ponudu voća i povrća, nudi živahan izbor svježih namirnica u svom kuhanju.
Značajan primjer je Kenija, gdje se tradicionalno jelo “ugali”, napravljeno od kukuruza, obično spaja s raznim povrćem i mesom. Štoviše, cijelo svježe voće poput manga, ananasa i papaje obično se uživa ili se pretvara u sok. Povoljni klimatski i zemljišni uvjeti u sjevernoj Africi podržavaju uspješan uzgoj aromatičnog bilja i začina, što rezultira raznolikom i aromatičnom prehranom. Lokalnu kuhinju karakteriziraju jela kao što su couscous, koji se sastoji od sitnih žitarica kuhanih na pari, te tagine, jelo koje se polako kuha u jedinstvenom loncu. Tipično, ključni sastojci uključuju janjetinu i piletinu, dok se bogati okusi dodaju kroz začine poput kurkume, kumina i cimeta.
Tropske šume Središnje Afrike pružaju obilje mogućnosti hrane koje su sastavni dio lokalne kuhinje. Ova raznolikost obuhvaća korijenje poput kasave i slatkog krumpira, zajedno s lišćem koje se obično koristi u juhama i varivima. Popularno jelo poznato kao “gulaš” kombinira različito povrće i meso, često pojačano autohtonim biljem i začinima, što dovodi do odvažnih okusa i značajnih nutritivnih prednosti. Osim ovih regionalnih razlika, afrička usredotočenost na prehranu daje prioritet očuvanju prirodnih resursa i uključivanju lokalnih sastojaka.
Mnoge zajednice diljem kontinenta usvajaju prakse uzgoja i pripreme hrane kojima je prioritet održivost, smanjujući otpad uz povećanje nutritivne vrijednosti. Tradicionalne metode poput fermentacije, sušenja i dimljenja često se koriste za očuvanje hrane i produljenje njezinog roka trajanja. Tipična afrička prehrana nudi značajne zdravstvene prednosti, budući da konzumiranje raznolikog izbora cjelovitih žitarica, mahunarki, voća i povrća potiče životni stil bogat vitaminima, mineralima i vlaknima.
Ova prehrambena strategija, usredotočena na cjelovitu i nerafiniranu hranu, ima potencijal smanjiti rizik od kroničnih bolesti poput dijabetesa i bolesti srca. Nadalje, afrička kuhinja promiče snažnu povezanost s kulturnim nasljeđem i tradicijom naroda ovog kontinenta. Svaki obrok pripovijeda priču o povijesti, vjerovanjima i zajedničkim vrijednostima, čineći vrijeme obroka vitalnom komponentom kulturnog identiteta i društvenog angažmana.
Iako je afrička prehrana pod utjecajem globalizacije, temeljne vrijednosti i metode pripreme hrane čvrsto su ukorijenjene u dugogodišnjoj tradiciji koja se prenosi generacijama. U osnovi, prehrana u Africi obuhvaća više od puke prehrane; utjelovljuje živo kulturno nasljeđe, ekološki sklad i zdrave prehrambene navike koje pridonose dobrobiti zajednice.