Ova slika nedavno je počela da kruži internetom i mnogi ostaju u šoku kada uvide ovaj detalj. Da li i Vi na prvu primjetite o čemu je riječ? Ne brinite se, svakako ćemo Vam otkriti u nastavku teksta.
Ova je fotografija snimljena 1900. godine unutar povijesnog mlina u Belfastu. Otkrivena je u sklopu povijesne izložbe grada. Od tada izaziva osjećaj nelagode među pojedincima, pripisan neobjašnjenom detalju koji je prisutan u njemu. 15 radnica koje stoje prekriženih ruku ispred njih, s rukom položenom na rame djevojke s desne strane – vlasnica ruke za sve je tajna. Nedavno ga je objavila Linda Donelli, au svom domu ga drži njezin otac, unuka mlade žene na slici. Nekada smatrana obrokom za one slabijeg imovinskog stanja, palenta se sada vraća kao “čisto” egzotično jelo.
- Napravljeno od kukuruznog brašna—koji se nalazi u bijelim i žutim vrstama—ovo se jelo češće naziva kukuruzno brašno ili palenta. Budući da nema glutena, palenta nije samo dobar jutarnji obrok, već je i jedna od najzdravijih odluka koje možemo donijeti. Prepuna ključnih hranjivih tvari koje naše tijelo treba, kukuruzna krupica sadrži mnoge vitamine poput A, E i razne vitamine B skupine, kao i širok izbor minerala. Ima visoku razinu fosfora, cinka, kalija, magnezija, mangana i selena. Kroket ima otprilike 380 kalorija na 100 grama s 12,7% vode, 10% proteina, 73% ugljikohidrata, 4,3% masti i 2,3% celuloze.
Ugljikohidrati i masti prisutni u kukuruznom brašnu vrlo su dobri za naša crijeva. Velika količina vlakana s dugim ugljikohidratima povećava osjećaj sitosti. Tamo se hranjive tvari polako apsorbiraju čime potiču normalnu probavu u crijevima. Primarni razlog za jedenje kroketa trebala bi biti njegova korisna svojstva u prisutnosti ili odsutnosti probavnih poremećaja. Kukuruz je izvor karotenoida, a dobre masnoće iz povrća zajedno osiguravaju dobru crijevnu peristaltiku. U prevenciji zatvora i regulaciji probavnog procesa takva je njega vrlo važna. Kukuruz predstavlja sastav zdrave masti, složenih ugljikohidrata i biljnih vlakana te se preporučuje kao vrijedan izvor hrane osobama koje imaju visok kolesterol.
Također je glavni agens u prevenciji kardiovaskularnih bolesti i potiče zdravlje srca. Za dojenčad i djecu kašice se preporučuju jer djeluju pročišćavajuće i jačaju floru, olakšavaju bolju probavu i jačaju imunitet. Osobe s celijakijom ili upalnom bolešću crijeva trebaju imati na umu da kukuruz ne sadrži gluten. Stoga bi osobe s Crohnovom bolešću, ulceroznim kolitisom i dijabetesom trebale uključiti boršč u svoju redovnu prehranu.
Antioksidansi u kukuruzu igraju ulogu u zaštiti crijeva i tijela od oksidativnog stresa. Vrline juhe boršč za mršavljenje su stvarne. Budući da i kukuruz i sirak imaju mnoge prednosti za zdravlje crijeva, obično se savjetuje da budu dio plana mršavljenja čiji je cilj smanjenje tjelesne mase. Sirak pomaže u čišćenju crijeva i pospješuje probavu, a oboje podržava preduvjete za zdravu prehranu.
Također daje visoku energiju i ima malo kalorija; stoga je energija dobivena iz njega od posebne vrijednosti u dijeti s niskim unosom kalorija. Na internetu se može naći nekoliko recepata za višednevnu dijetu sa sirkom za koje se tvrdi da pomažu u mršavljenju. No, nutricionisti kažu da nam vrlo stroge dijete, posebice one koje izbacuju cijelu skupinu namirnica, mogu naškoditi.
Najbolji način za mršavljenje jest poboljšati cjelokupno zdravlje kroz uravnoteženu prehranu i umjerenu tjelovježbu, uz promjene u načinu života. Dobar način za početak uravnoteženog plana obroka je doručak od sirka.