Kulinarski majstori i šefovi imaju svoje tajne trikove kojima postižu da njihova hrana izgleda savršeno i da bude ukusna. Danas govorimo o pripremi pirinča koji je često prilog jelima.

Okus riže kuhane ovom metodom je uistinu izvanredan, a tehnika je izuzetno jednostavna, mnogo više nego što se moglo pretpostaviti. Nakon što iskusite ovu osebujnu metodu pripreme riže, postat će jasno zašto nijedan alternativni pristup ne može dostići njenu učinkovitost. Ovaj recept otkriva bitnu tehniku ​​kuhanja riže, naglašavajući važnost korištenja vode koja se koristi za ispiranje riže. Nakon što je riža procijeđena pomoću finog cjedila, potrebno ju je temeljito isprati pod mlazom vode.

  • Umjesto da bacate vodu, preporučljivo je zadržati je jer sadrži neočekivane tragove esencijalnih hranjivih tvari poput fosfora i kalcija koji su apsorbirani iz riže. Ovo novostečeno razumijevanje sigurno će biti cijenjeno. Korištenje rižine vode za navodnjavanje biljaka ima nekoliko prednosti. Dosljedna primjena može pomoći u očuvanju pH ravnoteže tla. Osim toga, rižina voda djeluje kao učinkovita prirodna metoda za čišćenje voća i povrća.

Kako biste obogatili okus svojih jela i uklonili neželjene mirise ribe, preporučljivo je dodati malu količinu soli u vodu tijekom pripreme kupovnog mesa ili plodova mora. Štoviše, posjeduje sposobnost uklanjanja hrđe, izbjeljivanja tkanina i obavljanja sličnih funkcija. Neophodne komponente za pripremu jela od riže su 30 grama neslanog maslaca, 2 grama mljevenog crnog papra, 200 grama oguljene riže, 8 grama soli i 1200 mililitara pilećeg temeljca. Ostavite rižu da odmori kako bi izbacila višak vlage.

U tavi otopite maslac i ubacite rižu dok se kuha. Nakon što ispiranje završi, dopustite da preostala voda ispari. Nakon toga dodajte juhu i začinite solju i paprom po želji. Ostavite smjesu da se kuha na laganoj vatri oko 18 do 20 minuta, tijekom kojih će riža upiti svu tekućinu. Ako nakon tog razdoblja ostane bilo kakva tekućina, jednostavno je bacite. Na kraju poslužite rižu kao idealan prilog, izvrsno začinjenu i nježnu.

Uz to, postoji još nekoliko savjeta koje treba uzeti u obzir prilikom pripreme riže. Potrebna količina riže će varirati ovisno o broju ljudi koji će biti posluženi. Bitno je pri ruci imati vodu, kao i malu količinu soli i otprilike 2-3 kapi bijelog rižinog octa na svaki kilogram riže. Nadalje, važno je zapamtiti da prema potrebi nanesete potrebnu količinu masti na posudu. Da biste započeli proces pripreme riže, stavite rižu u zdjelu i prelijte je vodom. Rižu temeljito operite rukom i tako eliminirajte potrebu za ispiranjem pod mlazom vode.

Tijekom pranja rižu je potrebno protresti u sudoperu kako bi se uklonile sve vidljive nečistoće. Općenito, dovoljno je nježno pranje riže jedan do dva puta; međutim, za stariju rižu preporučuje se ograničiti ispiranja na najviše tri puta. Nakon drugog ispiranja rižu je potrebno lagano umasirati rukom, nakon čega je potrebno ocijediti vodu i rižu prebaciti u dublji lonac. Zatim treba dodati sol i dobro promiješati. Prije kuhanja važno je pustiti rižu da nesmetano odstoji trideset minuta. Za postizanje željene mekoće preporuča se kuhati 5 do 10 minuta prije posluživanja. Prepustiti se divnim okusima ovog priloga nikad nije bilo lakše. Uživajte u svakom ukusnom zalogaju!

Riža predstavlja ključni prehrambeni element u brojnim zemljama diljem svijeta, posebice u južnoj i istočnoj Aziji, što ju je postavilo kao osnovnu hranu. Ovaj trend se može pratiti unatrag do Kine i njezinih susjednih područja, da bi na kraju stigao do Šri Lanke i Indije. Kasnije je proširio svoj utjecaj na Grčku i mediteranske zemlje, prije nego što je nastavio prema južnoj Europi i sjevernoj Africi. Brazil je s njom upoznao Portugal, dok ju je Španjolska donijela u Srednju i Južnu Ameriku.

Ono što je posebno intrigantno je njegova sposobnost da cvjeta u sušnim pustinjama Saudijske Arabije, kao iu zelenim i vlažnim deltama jugoistočne Azije. O važnosti riže u azijskim zemljama, poput Tajlanda, govori činjenica da se riječ “jesti” izravno prevodi kao “jesti rižu”. Riža trenutno zauzima mjesto od najveće važnosti kao glavna namirnica u cijelom svijetu, s udjelom od čak 20% dnevne kalorijske potrošnje svjetske populacije.

Iako je riža dostupna u raznim oblicima, uključujući rižu dugog zrna, kratkog zrna, basmati i arborio, samo je ograničen broj sorti široko dostupan i rasprostranjen. S profilom makronutrijenata koji se sastoji od 77% ugljikohidrata, riža služi kao hranjiva opcija hrane koja ima malo masti i obiluje škrobom.

Preporučujemo