Povišen holesterol predstavlja potencijalnu zdravstvenu opasnost koja može biti ozbiljna i zato je potrebno učiniti sve da bi on bio u normalnim vrijednostima. Kako to postići pročitajte u nastavku.

Kolesterol je jedan od najčešćih zdravstvenih problema današnjice, pod utjecajem različitih čimbenika koji mogu dovesti do povišene razine kolesterola. Međutim, moguće je upravljati time! Promijenite svoje svakodnevne rutine i riješite brige! Ako vam je razina kolesterola visoka nakon krvne pretrage, nema razloga za paniku. Možete implementirati posebne strategije za upravljanje ili smanjenje. Kolesterol, vrsta masti koju stvara jetra, neophodan je za tijelo.

Pomaže probavi, pomaže u stvaranju novih stanica i sudjeluje u proizvodnji vitamina i hormona. Ipak, povišena razina kolesterola može predstavljati rizik. Visoki kolesterol, uz hipertenziju, glavni je čimbenik u razvoju kardiovaskularnih bolesti. Kolesterol je prirodna tvar u ljudskom tijelu koja igra ključnu ulogu u proizvodnji hormona, vitamina D i žučnih kiselina, vitalnih za probavu masti.

Unatoč tome, povišene razine kolesterola, osobito štetnog LDL-a (lipoproteina niske gustoće), mogu dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema, uključujući bolesti srca i moždani udar. Osim nezdravih prehrambenih navika, nekoliko čimbenika utječe na razinu kolesterola, uključujući dijabetes, pretilost, pušenje, nedostatak tjelesne aktivnosti i genetski čimbenici. Dok povišene razine kolesterola mogu biti posljedica nezdrave prehrane, ključno je ispitati dodatne čimbenike koji tome pridonose.

Na primjer, dijabetes može utjecati na razinu kolesterola, budući da visok šećer u krvi može oštetiti krvne žile i povećati rizik od srčanih bolesti. Nadalje, pretilost, često povezana s nezdravim načinom života, također može utjecati na razinu kolesterola. Pušenje šteti plućima i smanjuje korisni HDL (lipoprotein visoke gustoće) kolesterol dok povećava LDL kolesterol. Na kraju, genetski čimbenici mogu igrati značajnu ulogu u vjerojatnosti razvoja visokog kolesterola, zbog čega je neophodno pratiti obiteljsku zdravstvenu povijest.

  • Uzimajući sve ove čimbenike u obzir, aktivno upravljanje svojim zdravljem i poduzimanje koraka za održavanje razine kolesterola unutar optimalnih raspona je ključno. Kako bi se to postiglo, različite ključne strategije mogu se primijeniti u praksi. Redovita tjelovježba jedan je od najučinkovitijih načina za smanjenje razine kolesterola. Bavljenje tjelesnom aktivnošću može smanjiti štetni LDL kolesterol dok istovremeno povećava korisni HDL kolesterol. Savjetuje se težiti minimalno 150 minuta umjerene tjelovježbe svaki tjedan.

Aktivnosti kao što su hodanje, trčanje, vožnja bicikla ili plivanje pružaju prednosti ne samo za zdravlje kardiovaskularnog sustava, već i za cjelokupno zdravlje. Za pojedince koji su tek započeli svoj put vježbanja, preporučljivo je početi postupno; posvećivanje čak 30 minuta dnevno hodanju može rezultirati značajnim poboljšanjima. Zasićene masti, prvenstveno prisutne u prerađenoj hrani, mliječnim proizvodima i mesu, mogu značajno povisiti razinu kolesterola. Stručnjaci savjetuju da zasićene masti ne bi trebale činiti više od 6% dnevnog kalorijskog unosa.

Na primjer, s dnevnim unosom od 2000 kalorija, granica za zasićene masti bila bi 13 grama ili manje. Umjesto maslaca, razmislite o upotrebi maslinovog ulja ili avokada i odaberite nemasno meso umjesto onog s više masti. Voće i povrće obiluje vlaknima koja su ključna za snižavanje razine kolesterola. Topiva vlakna koja se nalaze u jabukama, kruškama i marelicama, zajedno s onima u povrću poput kupusa i mrkve, pomažu tijelu u eliminaciji viška kolesterola.

Osim toga, ova je hrana bogata antioksidansima koji štite krvne žile od oštećenja. Nastojte uključiti raznoliku ponudu voća i povrća u svaki obrok, posebno se fokusirajući na sezonski odabir. Pretjerani unos alkohola može rezultirati povećanjem razine kolesterola i raznim drugim zdravstvenim problemima. Za pojedince koji se odluče na konzumaciju alkohola, umjerenost je ključna – to znači jedno piće dnevno za žene i najviše dva za muškarce. Nadalje, pušenje negativno utječe na zdravlje srca; stoga, ako pušite, razmislite o tome kako prestati.

Prestanak pušenja može značajno poboljšati vaše cjelokupno zdravlje i smanjiti vjerojatnost razvoja visokog kolesterola. Ukratko, rutinski liječnički pregledi neophodni su za praćenje razine kolesterola. Procjena uzoraka krvi omogućuje rano otkrivanje problema i podržava brze izmjene prehrane i načina života. Promjena vaše prehrane i dodavanje dosljedne tjelovježbe može značajno doprinijeti poboljšanju vašeg zdravlja i održavanju razine kolesterola unutar zdravog raspona.

 

Preporučujemo