Stručnjaci se stalno raspravljaju oko mjere za pretilost i zdravu težinu. Indeks tjelesne mase odnosno BMI je bio popularan, ali danas se često koristi i mjerenje struka. Danas otkrivamo još jedan način mjerenja.
Različite teorije o tome što čini normalnu težinu mijenjaju se tijekom vremena. Među najčešće raspravljanim je teorija o idealnoj težini u odnosu na rast, a koja je prikazana u tablici ispod. Ovaj grafikon služi kao mjerilo za težinu i mnogi ga smatraju najpouzdanijim prikazom omjera težine žena.
Ako niste sigurni u vezi sa svojom težinom, predlažemo da pogledate DRUGU tablicu koja će vam pomoći da odredite svoju idealnu težinu. Profesionalci ga također koriste za određivanje optimalnog omjera visine i težine za zdravu osobu. Tablica uključuje preporučene raspone težine za vitke, prosječne i široke tipove tijela, pa ih svakako uzmite u obzir.
DODATNI TEKST
Apiterapija, bitan aspekt prirodne medicine, uključuje korištenje pčelinjih proizvoda za rješavanje određenih zdravstvenih problema, dok ih također uključuje u svakodnevnu prehranu kako bi se poboljšalo dobrobit i spriječile bolesti kod ljudi i životinja.
Primjena pčelinjih proizvoda u apiterapiji nadilazi oralni unos, obuhvaća lokalizirane terapije kao što je lokalna primjena meda za pomoć u zacjeljivanju rana koje sporo zacjeljuju, korištenje otopina propolisa u borbi protiv gljivičnih infekcija stopala i herpesa, primjena pčelinjeg otrova u terapiji reumatskih stanja, i dodavanje matične mliječi kremama protiv starenja, među raznim drugim primjenama.
Bitno je naglasiti da tijelo ne odbija pčelinje proizvode kao što to čini sintetske alternative. Zamršen sastav i kombinirani učinci pčelinjih proizvoda čine ih ključnima za održavanje zdravlja i liječenje niza bolesti. Posljedično, sve je veća upotreba pripravaka koji sadrže med, pelud, propolis i matičnu mliječ, zahvaljujući njihovom pozitivnom utjecaju na organizam.
- Kvaliteta meda i specifičan biljni izvor iz kojeg je dobiven igraju ključnu ulogu u određivanju njegove ljekovite učinkovitosti. Jedinstveni sastav meda daje mu značajna antimikrobna i antioksidativna svojstva.
Osim toga, djeluje kao lako probavljiva hrana koja brzo vraća izgubljenu energiju, a dosljedna konzumacija poboljšava fizičku izdržljivost i mentalnu ravnotežu. Fitonutrijenti koji se nalaze u sirovom medu i propolisu obećavaju u prevenciji raka. Štoviše, u kombinaciji s drugim lijekovima, sinergistički učinak flavonoida prisutnih u medu, propolisu i peludi može uvelike utjecati na prevenciju i liječenje tumora.
Istraživanja su pokazala da redovita konzumacija meda podiže razinu korisnih antioksidansa u krvi, koji imaju antibakterijska svojstva. Ljekovitost meda u ublažavanju simptoma gripe i prehlade tradicionalna medicina priznaje već stoljećima. Sveobuhvatne studije učinkovito su pokazale da je med idealan prirodni zaslađivač za osobe s dijabetesom tipa 2 i visokim razinama kolesterola.
Med ima široku lepezu ljekovitih svojstava, poboljšava apsorpciju i učinkovitost lijekova, a istovremeno pročišćava tijelo uklanjanjem štetnih tvari. Njegove terapeutske prednosti uključuju liječenje raznih bolesti poput čira na želucu, gastritisa i crijevnih infekcija, uz pomoć u regulaciji proizvodnje želučane kiseline i detoksikaciji jetre.
Osim toga, med se koristi za rješavanje ginekoloških problema, ublažavanje jutarnjih mučnina i liječenje respiratornih stanja poput kroničnog bronhitisa, bronhijalne astme, rinitisa, alergijskog rinitisa, faringitisa, sinusitisa i laringitisa. Štoviše, pomaže u borbi protiv anoreksije ili gubitka apetita, normalizira rad crijeva, ublažava zatvor i pruža olakšanje kod hemoroida.