Ovo ljeto smo imali jako visoke temperature na kakve nismo navikli i to je samo još jedan dokaz o zagrijavanju naše planete. Stručnjaci kažu da će svako sljedeće biti još toplije pa je klima uređaj postao skoro neophodan.

U Srbiji je kontinuirano tropsko vrijeme uzrokovalo da klima uređaji rade maksimalnim kapacitetom duže vrijeme. Način na koji se kućanstva nose s toplinom uvelike varira. U nekim domovima klima uređaj radi bez prestanka, pružajući olakšanje i danju i noću. Nasuprot tome, druga kućanstva imaju odmjereniji pristup, pa klima uređaj uključuju samo tijekom najtoplijih sati dana i isključuju ga navečer.

  • Sve se svodi na individualnu toleranciju na visoke temperature. Kako javlja N1, brojni pojedinci ove su se sezone susreli s problemima s klima uređajima zbog njihove gotovo konstantne upotrebe. Ovi problemi variraju od manjih kvarova do težih incidenata, poput požara koji su posljedica neispravnih klima uređaja ili nepravilnih instalacija. Kako bi rasvijetlio ovu temu, N1 je potražio stručno znanje servisera klima uređaja Miloša Isailovića, koji je podijelio svoja saznanja o tome kako spriječiti takve opasne situacije i prepoznati znakove upozorenja koji mogu ukazivati ​​na potencijalnu opasnost od požara.

Isailović ističe važnost pravilnog priključenja na električnu mrežu i redovitog održavanja u sprječavanju požara klima uređaja. Ključno je izbjegavati korištenje jeftinih produžnih kabela i razdjelnika upitne kvalitete jer se mogu pregrijati i izazvati požar. Neadekvatno održavani uređaji doživljavaju veća opterećenja, što rezultira povećanjem tlaka i temperature. Osim toga, prljavi uređaj može ograničiti protok zraka, što dovodi do viših temperatura i mogućeg paljenja komponenti.

Kako bi spriječili požare, produžili životni vijek i osigurali optimalan rad potrebno je redovito servisiranje klima uređaja. Dodatno, preporuča da se održavanje treba provoditi jednom godišnje, au poslovnim objektima gdje se uređaji koriste češće i više puta tijekom godine. Za optimalne performanse, preporučuje se da održavanje kućnih klima uređaja obavlja serviser koji je prošao stručnu obuku.

Tijekom procesa servisiranja, unutarnju i vanjsku jedinicu klima uređaja potrebno je temeljito očistiti kako bi se uklonila sva prljavština ili ostaci. Bitno je pregledati sve komponente kako biste bili sigurni da ispravno funkcioniraju i provjeriti razinu rashladne tekućine u uređaju. Osim toga, savjetuje se čišćenje filtara na unutarnjoj jedinici svakih 15 dana, ili češće ako je potrebno.

Prema riječima sugovornika N1, redovitim servisiranjem ne samo da se produljuje životni vijek uređaja nego se smanjuje vjerojatnost kvarova i poboljšava kvaliteta zraka koji ispušta klima uređaj. Je li sigurno ostaviti klimu da radi u stanu dok nas nema? Prema Isailovićevim riječima, klimu nije preporučljivo držati upaljenu bez nadzora, kao ni bilo koji drugi električni uređaj. Nadalje objašnjava da u slučajevima krajnje nužde brojni uređaji dolaze opremljeni mjeračima vremena koji korisnicima omogućuju da zakažu aktivaciju ili deaktivaciju uređaja u određeno vrijeme.

Je li sigurno klima uređaj raditi cijelu noć? Prema serviseru, korištenje klima uređaja treba se temeljiti na vašoj osobnoj percepciji temperature. Prema riječima glasnogovornika portala N1, cilj klima uređaja je uspostaviti osjećaj ugode, a ne pretvoriti prostoriju u zamrzivač, jer to može dovesti do značajnih zdravstvenih problema.

Stoga, s obzirom na intenzivnu vrućinu i tropske noći, odluka o korištenju klima uređaja tijekom noći je osobna odluka. On sugerira da je važno prozračiti prostoriju više puta tijekom dana kako bi se omogućio ulazak svježeg zraka, jer većina klima uređaja jednostavno cirkulira zrak koji je već prisutan u prostoriji.

Preporučujemo