Gušterača odnosno pamkreas je jako važan organ u našem tijelu koji može oboliti a potrebno je na vrijeme primjetiti simptome odnosno signale koje nam tijelo šalje.
Pankreatitis, koji se odnosi na upalu gušterače, obično se javlja kada postoji prepreka u prolazu probavnih enzima, uzrokujući da ti enzimi napadnu samu gušteraču. Posljedično, pojedinci osjećaju značajnu nelagodu i intenzivnu bol u području abdomena. Kronični pankreatitis može narušiti funkciju gušterače, što dovodi do smanjene sposobnosti lučenja odgovarajućih razina probavnih enzima i hormona. To oštećenje utječe na rad gušterače i dovodi do suboptimalne apsorpcije hranjivih tvari, što često kulminira u nizu bolesti, poput dijabetesa. Gušterača je izdužena, plosnata žlijezda smještena u trbušnoj šupljini.
Ovaj esencijalni organ igra ključnu ulogu u lučenju niza enzima i hormona koji su sastavni dio pravilnog funkcioniranja probavnog sustava. Probavni enzimi otpuštaju se u dvanaesnik, gdje olakšavaju apsorpciju proteina i masti iz prehrambenih izvora. Unutar gušterače, specijalizirane stanice proizvode dva hormona – inzulin i glukagon – koji imaju suprotne učinke na tijelo i otpuštaju se u krvotok kako bi pomogli regulirati razinu glukoze u krvi. Kada razina šećera u krvi poraste, inzulin olakšava unos viška šećera iz krvotoka, dok glukagon mobilizira pohranjenu glukozu u krvotok kada je to potrebno.
Pankreatitis se može manifestirati kao akutni ili kronični. Akutni pankreatitis odnosi se na stanje u kojem upala traje relativno kratko vrijeme, obično se popravlja unutar tjedan dana, što omogućuje otpuštanje pacijenta iz bolnice nakon pet do deset dana. Suprotno tome, kronični pankreatitis je obilježen produljenim trajanjem, potencijalno godinama, i povezan je s trajnom upalom i dodatnim simptomima. Akutni pankreatitis karakterizira iznenadna upala gušterače, koju prate blagi do umjereni simptomi.
Uz odgovarajuće liječenje, većina pacijenata doživi potpuni oporavak; Međutim, u najtežim slučajevima ovo stanje može dovesti do komplikacija kao što su infekcija, krvarenje unutar žlijezde, stvaranje ciste i značajno oštećenje tkiva. Štoviše, teža varijanta pankreatitisa povezana je s oštećenjem drugih bitnih organa, uključujući pluća, bubrege i srce. Čimbenici koji doprinose akutnom pankreatitisu uključuju sljedeće: Žučni kamenci su primarni uzrok akutnog pankreatitisa, jer mogu ometati prolaz probavnih enzima i hormona, što dovodi do upale gušterače.
- Prekomjerna razina triglicerida u krvotoku može dovesti do oštećenja stanica gušterače zbog djelovanja slobodnih radikala. Alkoholizam, karakteriziran prekomjernom konzumacijom alkohola, služi kao značajan čimbenik rizika za brojne poremećaje gušterače. Autoimuni pankreatitis je neuobičajeno stanje koje karakterizira upala gušterače, koja se javlja kada imunološki sustav pogrešno cilja i napada tkivo gušterače. Ozljeda gušterače, bilo da je posljedica udarca tupim predmetom u trbuh ili prometne nesreće, može dovesti do upale tkiva gušterače.
Cistična fibroza je trajni genetski poremećaj obilježen proizvodnjom izrazito guste i ljepljive sluzi, koja sužava dišne putove u plućima i začepljuje prolaze u probavnom sustavu. Lijekovi: Specifični lijekovi uključujući estrogen, kortikosteroide i određene antibiotike mogu dovesti do upale gušterače, bilo putem izravnih toksičnih učinaka ili kao nuspojava. Reinfekcije virusom zaušnjaka, iako rijetke, mogu se pojaviti u odrasloj dobi i potencijalni su uzrok pankreatitisa.
Kliničke manifestacije akutnog pankreatitisa su mučnina, povraćanje, nadutost u trbuhu i bol u zahvaćenoj regiji koja se pojačava nakon jela. Dodatni simptomi mogu uključivati bol u gornjem dijelu trbuha, nelagodu koja se širi u leđa, povišenu tjelesnu temperaturu i vrućicu te tahikardiju. Predstavlja se kao ponovljene epizode upale gušterače, obično povezane s nelagodom u trbuhu. Stanje negativno utječe na cijeli probavni sustav i otežava apsorpciju hranjivih tvari u tankom crijevu.
Čak i uz hranjivu prehranu, ljudi koji pate od kroničnog pankreatitisa često gube težinu zbog nemogućnosti probavnog trakta da adekvatno apsorbira hranjive tvari iz hrane. Ponovljene epizode akutnog pankreatitisa mogu napredovati do kroničnog pankreatitisa, potencijalno rezultirajući stvaranjem ožiljnog tkiva, što može dovesti do trajne disfunkcije gušterače. Čimbenici koji doprinose kroničnom pankreatitisu: Konzumacija alkohola može biti faktor rizika u do 70 posto slučajeva kroničnog pankreatitisa. Hipertrigliceridemija se odnosi na povećanu koncentraciju triglicerida u krvotoku.
Stenoza kanala gušterače nastaje kada žučni kamenac začepi ovaj kanal, ometajući protok probavnih enzima i hormona. Cistična fibroza definirana je prisutnošću pretjerano guste i ljepljive sluzi koja remeti normalan protok tekućine u plućima i probavnom sustavu. Genetika: U određenim slučajevima kronični pankreatitis može biti naslijeđen. Hiperkalcemija može dovesti do oštećenja gušterače zbog nakupljanja sekretornih proteina. Autoimuni poremećaji uključuju upalnu bolest crijeva, reumatoidni artritis, primarnu bilijarnu cirozu, Sjögrenov sindrom, retroperitonealnu fibrozu, sarkoidozu i sklerozirajući kolangitis.
Ponavljajući slučajevi akutnog pankreatitisa mogu prijeći u kronično stanje. Manifestacije kroničnog pankreatitisa uključuju ponavljajuću ili stalnu bol u trbuhu, koja može biti jaka; nenamjerno i kontinuirano mršavljenje zbog neadekvatne apsorpcije hranjivih tvari; masna stolica s neugodnim mirisom (steatoreja); i dijabetes, koji je posljedica oštećenja stanica gušterače koje proizvode inzulin. I akutni i kronični pankreatitis manifestiraju se nelagodom u gornjem dijelu trbuha, obično ispod prsnog koša.
Osim toga, bolovi u središnjem dijelu trbuha, uglavnom s lijeve strane, je dominantan simptom povezan s oba oblika pankreatitisa. Trajanje takve boli može biti od nekoliko minuta do nekoliko sati. Osim toga, bol se može manifestirati u različitim oblicima: Umjerena nelagoda koja se pogoršava nakon konzumiranja hrane ili pića. Ova bol može eskalirati kada ležite na leđima i popušta kada ste u sjedećem položaju. Uporna i intenzivna bol koja traje nekoliko dana, praćena nelagodom koja se širi u leđa.
Ponekad se nelagoda može proširiti na gornji dio tijela i leđa, kao da obuhvaća cijelu figuru. Obično je jačina boli u korelaciji s temeljnim uzrokom pankreatitisa. Iznenadna, oštra bol koja zrači u leđa najčešće ukazuje na pankreatitis izazvan žučnim kamencima, dok je blaža, lokalizirana bol općenito povezana s pankreatitisom koji je posljedica konzumiranja alkohola.