Pankreas ili gušterača je organ koji ima jako važnu funkciju u našem organizmu a to je regulacija nivoa šećera u krvi. Ukoliko primjetite neke od dole navedenih simptoma posjetite doktora.

Pankreatitis je tiho stanje koje može biti vrlo opasno. To je upala gušterače, žlijezde koja je sastavni dio procesa probave i regulira razinu šećera u krvi. Kada gušterača ne može pravilno funkcionirati, učinci se mogu brzo proširiti cijelim tijelom. Jedan od najznačajnijih problema s pankreatitisom je da se enzimi koji bi trebali djelovati u crijevima prerano aktiviraju u samoj gušterači, što rezultira uništenjem organa. To dovodi do jake boli, upale i na kraju do trajne ozljede. Ako se ne liječi na vrijeme, pankreatitis može imati značajan učinak na probavni sustav i hormonsku ravnotežu.

  • U ozbiljnijim slučajevima, stanje će s vremenom napredovati, uz trajno oštećenje gušterače i veću vjerojatnost komplikacija poput dijabetesa, infekcija ili raka. Svrha gušterače: izvan probave Gušterača se nalazi u trbušnoj šupljini, iza želuca, i iako ju je često teško vidjeti, njena važnost za organizam je presudna. Ova žlijezda ima dvije primarne funkcije: Egzokrina funkcija: izlučuje proteine, lipide i ugljikohidrate u crijevnoj stijenci. Endokrini rad: proizvodi hormone poput inzulina i glukagona koji izravno utječu na razinu šećera u krvi. Kada je bilo koja od ove dvije funkcije oštećena, javljaju se ozbiljne posljedice – loša probava, nemogućnost apsorpcije hranjivih tvari i metabolički problemi.

Postoje dvije vrste pankreatitisa, a razlika između njih ovisi o uzrocima, progresiji i učincima bolesti: Akutni pankreatitis je potaknut naglim porastom stresa, koji traje nekoliko dana. Moguće je da je blag ili težak, što zahtijeva hitnu liječničku pomoć. Kronični pankreatitis je dugotrajno i progresivno stanje koje može trajati mjesecima ili godinama. Na kraju, trajno oštećenje tkiva, smanjena funkcija gušterače i metabolički problemi postaju očiti. Što je uzrok akutnog pankreatitisa?

Akutni oblik bolesti obično je uzrokovan sljedećim događajima: Prisutnost žučnih kamenaca koji sprječavaju protok kanala gušterače. Pretjerano uživanje i česta konzumacija alkohola. Povišene razine triglicerida u krvi. Virusne bolesti, poput zaušnjaka, obično su uzrokovane citomegalovirusom (skraćeno CMV). Trauma abdomena. Uzimanje lijekova sa specifičnim djelovanjem, kao što su kortikosteroidi, estrogeni ili antibiotici. Imunološke reakcije koje su autoimune, koje ciljaju na gušteraču.

Simptomi akutnog napadaja su Oni koji imaju akutni pankreatitis obično imaju sljedeći osjećaj: Pretjerana bol u gornjem dijelu trbuha koja se može širiti prema leđima. Povraćanje, mučnina i gubitak interesa za jelo. Povećana temperatura i brzi ciklusi. Bolovi u trbuhu i nadutost. Bol je obično jaka i dugotrajna, osobito nakon obroka. Što inicira dugotrajni pankreatitis? Dugotrajni oblik pankreatitisa obično je uzrokovan: Pretjerana i dugotrajna konzumacija alkohola. Nasljedne bolesti – uključujući genetske promjene. Mete koje su autoimune bolesti koje pogađaju vlastita tkiva. Cistična fibroza. Povišene razine kalcija ili masti u krvi. Mehaničke smetnje protoku pankreasnog kanala.

Ostali simptomi povezani s dugotrajnim oblikom Kod kroničnog pankreatitisa simptomi su manje izraženi, ali su prodorniji i postojaniji: Stalna ili nasumična bol u trbuhu. Značajan gubitak težine za koji se čini da nema uzroka. Masna, sjajna i smrdljiva stolica (steatoreja). nestalna razina šećera u krvi – čest je razvoj dijabetesa. Kako prepoznati mjesto boli. Bol se obično nalazi ispod rebara, u sredini želuca. Moguće je da se širi prema straga, da bude bezvoljan, probadajući ili posjedujući i dosljedan. Obično je gore nakon obroka, posebno onog koji je mastan, osoba obično leži na leđima.

Dijagnoza se postavlja na temelju više kriterija. anamneza i fizikalni pregled. Laboratorijske analize – najznačajnije komponente su povišeni enzimi (amilaza i lipaza). Radiografski postupci kao što su ultrazvuk, CT i MRCP. U složenijim situacijama koristi se endoskopski ultrazvuk ili ERCP (endoskopska retrogradna kolangiopankreatografija). Terapija i način liječenja Liječenje pankreatitisa ovisi o vrsti, uzroku i stupnju bolesti. Najčešći terapijski protokoli uključuju: Hospitalizacija u svrhu nadoknade tekućine i osiguravanja prehrane putem intravenske primjene.

Liječenje temeljnog stanja (npr. uklanjanje žučnih kamenaca). Primjena lijekova protiv boli i upale. Antibiotici ako je zaraza dokumentirana. Prelazak na posebnu prehranu – nemasnu, s manjim obrocima koji su češći. Potpuno izbjegavanje alkohola. Nedaće Ako se pankreatitis ne liječi na vrijeme, može doći do ozbiljnih posljedica: Pseudociste – Mjehuraste šupljine u gušterači. Stalni nedostatak apsorpcije hranjivih tvari. Dijabetička ketoacidoza je uzrokovana gubitkom endokrine funkcije. Plućni, bubrežni i srčani problemi. Povećana vjerojatnost razvoja tumora koji su maligni u gušterači. Ne smiju se zanemariti simptomi kao što su jaka, dugotrajna bol u trbuhu, mučnina, povraćanje, visoka temperatura ili nagli gubitak težine. U tim slučajevima hitan odlazak liječniku je imperativ jer brza dijagnoza može spasiti.

Preporučujemo