Danas vam donosimo nekoliko savjeta koji vam mogu pomoći u svakodnevnom životu. Već ste sigurno čuli uzrečicu da je šutnja zlato a to posbno vrijedi u nekim slučajevima, kao na primjer u vašoj radnoj okolini.
Iako mnogi vjeruju da šutnja često ukazuje na mudrost, psiholozi upozoravaju da bi otkrivanje ovih sedam informacija vašim suradnicima moglo biti štetno ako smanjite svoju obranu. Evo sedam primjedbi kojih se trebate suzdržati bilo kome, a posebno kolegama: Uvidi psihologa koji zaslužuju vaše razmatranje. U profesionalnom okruženju dijeljenje najintimnijih detalja iz vašeg osobnog života nije nužno za učinkovitu komunikaciju.
- Stručnjaci za psihologiju savjetuju da o ovih sedam tema ne razgovarate s kolegama, osobito na radnom mjestu. Kako biste promicali svoju dobrobit i dobrobit svojih kolega, bitno je postaviti zdrave granice i poštovati osobni prostor. Postoji sedam tema kojih se trebate kloniti na radnom mjestu:
1. Najdublje sumnje. Iako se svi suočavamo s trenucima neizvjesnosti, važno je suzdržati se od njihovog otvorenog dijeljenja. Otkrivanje naše ranjivosti pogrešnim pojedincima može nas ostaviti otvorenima za manipulaciju. Iako se sumnje mogu shvatiti kao slabost, to nije uvijek slučaj. Obično je pametnije povjeriti se nekome kome iskreno vjerujete ili se sami uhvatiti u koštac s tim osjećajima. Preporuka: Naglasite samoprihvaćanje. Carl Rogers ukazao je na fascinantan paradoks: “Prihvaćajući sebe onakvim kakav jesam, mogu se promijeniti.”
2. Pogreške iz prošlosti Na pogreške iz prošlosti bolje je gledati kao na lekcije, a ne kao na izvore srama. Skretanje pozornosti na vaše pogreške često može dovesti do neopravdane pristranosti. Na primjer, poslovni čovjek otkrio je svojim kolegama veliku grešku koju je napravio u karijeri, a umjesto da dobije pohvalu za svoju transparentnost, suočio se sa sumnjom. Savjet: svoje pogreške smatrajte prilikama za rast, a ne utezima koje morate nositi. Sigmund Freud je mudro primijetio: “Gledajući unatrag, godine nevolje izgledaju najljepše.”
3. Snovi koji imaju najveće značenje za vas su delikatni entiteti koji zahtijevaju pažnju, fokus, a ponekad i tišinu. Bitno je podijeliti svoja razmišljanja s osobama koje će vas podržati i ohrabriti, a ne onima koji bi vam mogli oslabiti samopouzdanje. Sumnja ili negativna povratna informacija mogu umanjiti vašu vlastitu vrijednost i spriječiti vaš napredak. Savjet: Pažljivo birajte. Držite svoje težnje blizu i razgovarajte o njima samo s onima koji dijele vaš entuzijazam.
4. Složenost novca Novac je delikatna i zamršena tema. Otvoreni razgovori o vašoj financijskoj situaciji mogu izazvati emocije poput ljubomore, natjecanja ili čak pokušaja manipulacije. Psiholog Daniel Kahneman napominje da su percepcije ljudi o novcu često iskrivljene, što može rezultirati mogućim razmiricama. Savjet: Održavajte povjerljivost svojih financijskih pitanja osim ako ne razgovarate s pouzdanim savjetnikom ili članovima obitelji radi planiranja.
5. Obiteljske nesuglasice Nesuglasice među članovima obitelji privatna su stvar, a njihovo javno dijeljenje može dovesti do neželjenih posljedica. Nasilnici mogu stvoriti predrasude o vašoj obitelji i potencijalno bi mogli iskoristiti ovo znanje u svoju korist. Korisni prijedlog je da se pozabavite obiteljskim sukobima među svojim rođacima ili razmislite o traženju pomoći od stručnjaka. Poznata je izreka: “Čuvaj svoje prljavo rublje u tajnosti.”
6. Mogu se pojaviti i negativni pogledi na vaše tijelo. Uobičajeno je da se svi povremeno osjećaju nezadovoljni svojim izgledom, ali česte rasprave o tim nedostacima samo jačaju naše negativne emocije. Što više govorite o svojim nesigurnostima, one se dublje usađuju u vaše misli i počinju utjecati na to kako vas drugi doživljavaju. Korisni prijedlog je da se usredotočite na osobine koje cijenite kod sebe. Potaknite osjećaj zahvalnosti i prihvatite bodypositivity za tijelo koje vas svakodnevno održava.
7. Gorčina je otrovna emocija koju čuvamo u sebi. Česti razgovori o tome s drugima mogu rezultirati ogovaranjem ili novim sukobima. Koncentracija na oprost nudi veće prednosti u usporedbi s fiksiranjem na prethodne incidente. Preporučljivo je rješavati sukobe izravno s pogođenima ili proraditi svoje osjećaje putem samorefleksije. Kao što poslovica kaže: “Oprost je ključ koji vas oslobađa okova ljutnje.” Također, uzmite u obzir uvid Marka Twaina: “Najbolji način da sačuvate tajnu je da je ne kažete nikome.”