Postoji niz izreka i psolovica koje govore o tome da je najbolje ćutati o nekim stvarima koje vam se dešavaju u životu a pokazalo se u bezbroj primjera da ljudi ono što im povjerite ne znaju čuvati.
Opće je poznato da šutnja označava mudrost; usprkos tome, psiholozi tvrde da dijeljenje ovih sedam specifičnih informacija s kolegama u profesionalnom okruženju može biti štetno. Upuštanje u komunikaciju na radnom mjestu ne mora podrazumijevati otkrivanje intimnih detalja iz osobnog života kolegama. Stručnjaci za psihologiju savjetuju da se ne raspravlja o ovih sedam posebnih tema, osobito u radnom okruženju. Jedna od najpovoljnijih mjera koju pojedinac može poduzeti za sebe i svoje kolege jest uspostavljanje zdravih granica i poštivanje osobnog prostora. Ispod je sedam tema koje bi trebalo izbjegavati u raspravama na radnom mjestu:
- 1. Najdublje neizvjesnosti koje posjedujete Slučajevi sumnje su zajedničko iskustvo za sve; usprkos tome, mudro je suzdržati se od njihovog neselektivnog otkrivanja. Otkrivanjem svoje ranjivosti neprikladnim pojedincima, riskiramo da ispadnemo otvoreni za manipulaciju. Iako se sumnje mogu shvatiti kao znak slabosti, ovo tumačenje nije nužno u skladu sa stvarnošću. Daleko je mudrije povjeriti se nekome kome iskreno vjerujete ili samostalno riješiti te nesigurnosti. Treba dati prioritet razvoju samoprihvaćanja. Kao što je Carl Rogers primijetio: “Zanimljiv je paradoks da prihvaćanjem sebe onakvim kakav jesam, mogu se promijeniti.
2. Prethodne pogreške Pogreške iz prošlosti trebale bi se smatrati važnim lekcijama, a ne opterećujućim stigmama. Redovito preispitivanje ovih pogrešaka može dovesti do neopravdane pristranosti. Primjer je poslovni čovjek koji je sa svojim kolegama podijelio značajnu pogrešku iz svoje karijere; umjesto da dobije poštovanje za svoju iskrenost, naišao je na sumnju. Preporučljivo je svoje pogreške doživljavati kao puteve za razvoj, a ne kao prepreke. Kao što je Sigmund Freud jednom primijetio: “Gledajući unatrag, godine nevolje izgledaju najljepše.”
3. Ambicije koje najdublje rezoniraju s vašom nutrinom Snovi su osjetljivi entiteti koji zahtijevaju pažnju, promišljenost i povremeno spokoj. Razborito je podijeliti svoje ambicije s osobama koje će poduprijeti vaše težnje, a ne s onima koji bi mogli ugroziti vašu vjeru u njih. Pogrešna tumačenja ili nekonstruktivna kritika mogu negativno utjecati na vaše samopouzdanje i spriječiti vaš napredak. Preporuka: Budite diskretni. Čuvajte svoje težnje i otkrivajte ih samo onima koji posjeduju sličan entuzijazam.
4. Realnost valute Tema financija je zamršena i zahtijeva osjetljivost. Otvoreni razgovor o osobnim financijskim prilikama može izazvati emocije kao što su ljubomora, natjecanje ili čak pritisak. Prema psihologu Danielu Kahnemanu, način na koji pojedinci percipiraju novac često je iskrivljen, što može dovesti do mogućih sporova. Preporučljivo je čuvati povjerljivost u vezi s financijskim poslovima osim ako ne tražite savjet od pouzdanog savjetnika ili razgovarate s članovima uže obitelji iz razloga planiranja.
5. Sukobi među članovima obitelji Sukobi koji se javljaju unutar obitelji u osnovi su privatne stvari, a njihovo objavljivanje može dovesti do nepredviđenih posljedica. Ova izloženost može navesti pojedince na stvaranje pristranih mišljenja o vašoj obitelji ili iskorištavanje ovih informacija na vašu štetu. Razborit prijedlog je rješavanje obiteljskih sporova među rođacima od povjerenja ili traženje pomoći od stručnjaka. Kao što poslovica savjetuje: “Izbjegavajte provjetravanje prljavog rublja.”
6. Štetni stavovi o vlastitom fizičkom izgledu Ponekad je uobičajeno da pojedinci dožive nezadovoljstvo svojim fizičkim izgledom; bez obzira na to, tekuće rasprave oko ovih uočenih nedostataka imaju tendenciju pogoršati unutarnju negativnost. Što više netko artikulira svoju nesigurnost, to ona postaje više ukorijenjena u njegovu psihu, što u konačnici utječe na to kako ih drugi vide. Prijedlog: Usredotočite se na osobine koje cijenite kod sebe. Potaknite osjećaj tjelesne pozitivnosti i izrazite zahvalnost za tijelo koje vas održava svaki dan.
7. Ogorčenost i gorčina Djeluje kao toksin koji čuvamo u sebi. Česti razgovori o njemu s drugima mogu dovesti do ogovaranja ili daljnjih rasprava. Davanje prioriteta oprostu pokazalo se znatno korisnijim od fiksiranja na prethodne događaje. Preporuka: rješavajte sukobe izravno s uključenim pojedincima ili izrazite pritužbe putem uspostavljenih internih procedura. Kao što izreka kaže: “Oprost je ključ koji vas oslobađa od stege bijesa.” Uzmite u obzir mudrost Marka Twaina, koji je rekao: “Najučinkovitiji način čuvanja tajne je ne reći nikome.”