Brak kako insitucija i porodica kao stub jednog društva posljednjih godina se urušavaju i sve je veći broj razvoda. Glavni razlog za njih su prevare odnosno preljubi koje počini jedan ili oba partnera.
Psihologinja ukazuje da 99% emocionalnih nevjera počinje na ovaj način: kada jedan partner započne takve interakcije s trećom stranom, vjerojatnost izdaje značajno eskalira. Emocionalni preljub, unatoč nedostatku fizičkog kontakta i intimnosti, ima potencijal nanijeti štetu vezi i uzrokovati nevolju drugoj uključenoj osobi. Psiholozi naglašavaju da je stvaranje emocionalne afere često teže prepoznati jer ne uključuje prelaženje fizičkih granica; umjesto toga, partner traži emocionalno ispunjenje iz vanjskog izvora.
- Emocionalna nevjera ne zahtijeva fizičke izraze kao što su poljupci, zagrljaji ili seksualni odnosi; međutim, kada je pojedinac u braku ili u vezanoj vezi, posvećivanje više vremena, energije i emocionalnog ulaganja drugoj osobi nego njezinom partneru predstavlja povredu povjerenja. Ovaj oblik preljuba, koji se naziva “nevjera srca”, često počinje bezazleno, bez ikakve početne namjere. Uključuje druženje, dijalog i intimnost, a kako se emocije i veze razvijaju, raste i vjerojatnost tradicionalnog preljuba.
U videu na TikToku, dr. Kathy Nickerson, licencirana klinička psihologinja i stručnjakinja za veze, tvrdi da 99 posto emocionalnih afera “počinje na sličan način” – kada se jedan partner počne povjeravati drugoj osobi o izazovima i aspektima svoje veze . Ova osoba može biti kolega, susjed, prijatelj ili poznanik. “Psihologinja je u videu primijetila: ‘Razgovori često započinju prilično nevino, jer bi se jednostavno moglo reći da je veza trenutno izazovna.’ Međutim, kako se podrška povećava, želja za komunikacijom s tim pojedincem se pojačava, što dovodi do rasta osjećaja.
Psihološki video prikupio je više od milijun pregleda, a brojni komentatori izjavili su da su se susreli sa sličnim iskustvima u svojim vezama, ističući kako takvi problemi često nastaju. Što potiče pojedince da s drugima razgovaraju o svojim osjećajima nezadovoljstva u vezi umjesto da te brige rješavaju izravno sa svojim partnerom? Prema stručnjacima, traženje osobe od povjerenja izvan granica nečije veze doista može dovesti do emocionalne afere; međutim, žudnja za angažmanom s drugim pojedincem često ukazuje na nedostatak unutar postojećeg odnosa.
Kada pojedinac razgovara o svom odnosu s trećom stranom, obično očekuje da će dobiti odobrenje, podršku i razumijevanje, što i nalazi, dok njihov primarni odnos ostaje prepun neslaganja. Ova dinamika može izazvati nove osjećaje. Ključno je razmotriti je li pojedinac također podijelio drugu stranu narativa, jer je vjerojatno da je samo prenio svoje pritužbe trećoj strani, prikazujući sebe kao mučenika unutar veze. Terapeuti se zalažu za otvorenu i iskrenu komunikaciju svake teme i nezadovoljstva u odnosu s partnerom.
Ovaj pristup je bitan za poticanje poboljšanja i razvoja odnosa. Stručnjaci sugeriraju da ako postoje osjećaji o kojima vam je teško razgovarati s partnerom, može biti korisno potražiti pomoć terapeuta ili psihologa. Nasuprot tome, ako se nezadovoljstvo javlja često i vaš partner pokazuje oklijevanje da se upusti u napore da unaprijedi vezu unatoč razgovorima i vašim pokušajima, možda bi bilo mudro procijeniti koliko vrijedi ostati u takvoj vezi.
Bonus tekst:
Poznat po svom snažnom okusu i mirisu, češnjak se ubraja među najstarije ljekovite biljke, jer je tisućljećima igrao ključnu ulogu u globalnoj kulturi i praksi prirodnog liječenja. S poviješću koja se proteže preko pet tisuća godina, češnjak, porijeklom iz središnje Azije, raširen je po raznim regijama diljem svijeta. Bogata hranjivim tvarima, jača imunitet i pruža brojne zdravstvene prednosti. Primarni aktivni spoj u češnjaku, alicin, poznat je po svojim antibakterijskim, antivirusnim, antifungalnim i antiparazitnim učincima.
U drevnoj egipatskoj kulturi češnjak je imao veliki značaj, smatran je svetom biljkom. Davali su ga robovima kako bi ojačali njihovu snagu i otpornost, a također je otkriven u grobnicama faraona. Sportaši u staroj Grčkoj i Rimu konzumirali su češnjak prije sportskih natjecanja, dok su ga vojnici unosili prije bitaka kako bi povećali izdržljivost, snagu i imunitet protiv bolesti. Do 6. stoljeća češnjak je stigao do Indije i Kine, gdje je stekao priznanje zbog svojih ljekovitih svojstava.