U današnje vrijeme sve veći broj ososba posebno žena pati od poremećaja rada štitne žlijezde koja je jako bitna za pravilno funkcionisasnje našeg organizma. Ako štitna ne radi dobro dolazi do debljanja uzrokovanog poremećajem hormona.

Za održavanje optimalnog zdravlja štitnjače ključno je izbjegavati određene namirnice koje mogu štetno utjecati na njezin rad. Dvije su kategorije namirnica koje treba isključiti iz prehrane: Konzumaciju pržene i prerađene hrane treba ograničiti zbog visokog udjela natrija i nezdravih masnoća, što može negativno utjecati na štitnjaču i cjelokupno zdravlje.

Osobe s bolestima štitnjače, osobito celijakijom, trebale bi biti oprezne s hranom koja sadrži gluten i odlučiti se za alternative bez glutena. Kako biste osigurali najbolji rad štitnjače, savjetuje se: Povećanje unosa vitamina B i željeza ključno je jer ti nutrijenti igraju vitalnu ulogu u proizvodnji hormona štitnjače. Osim toga, bitno je usredotočiti se na uključivanje hrane koja je bogata vitaminom A u vašu prehranu.

Optimalno zdravlje štitnjače može se postići uključivanjem raznovrsne organske hrane bogate hranjivim tvarima u vašu prehranu. Namirnice koje su posebno bogate antioksidansima, poput borovnica, trešanja, cikle i rajčica, kao i zdrave masti, orašasti plodovi, mahunarke, voće i povrće, korisne su za potporu funkciji štitnjače.

Još jedna odlična opcija za promicanje zdravlja štitnjače su morske alge, koje nisu samo bogate jodom, već su prepune i drugih bitnih nutrijenata. Kad je riječ o dodacima prehrani, ključno je napraviti mudar izbor, osobito ako trenutno uzimate lijekove na recept. Iako određeni dodaci mogu biti korisni, važno je biti oprezan.

  • Osim toga, sljedeće preporuke također mogu pridonijeti održavanju zdrave štitnjače. Štitnjača se može nahraniti uključivanjem nemasnog mesa i ribe iz hladne vode u vašu prehranu. Ovi posebni izvori hrane osiguravaju esencijalne hranjive tvari potrebne za optimalan rad štitnjače.

Osim toga, odabir organske hrane je prednost jer eliminira prisutnost steroida i hormona koji mogu poremetiti prirodnu sintezu hormona štitnjače. Kako bi se podržalo optimalno funkcioniranje štitnjače, korisno je u prehranu uključiti izvore bogate omega-3 masnim kiselinama, poput lososa, tune i sjemenki lana. Uz dobro uravnotežen plan prehrane, redovita tjelovježba neophodna je za održavanje zdravlja štitnjače.

Preporuča se započeti s vježbama s malim učinkom i postupno intenzivirati rutinu vježbanja kako bi se izbjeglo pretjerano opterećivanje žlijezde. Hormoni štitnjače za svoju proizvodnju ovise o prisutnosti joda. Nedovoljna razina joda u tijelu može rezultirati povećanjem štitnjače, poznatom kao guša.

Hrvatska je 1953. godine uvela obvezno jodiranje kuhinjske soli, osiguravajući da zemlja održava odgovarajući unos joda. Izvrsni izvori joda uključuju morsku ribu, alge, jaja, jogurt i sir. Suprotno tome, određene namirnice kao što su cvjetača, kelj, prokulica, repa i kirikiriki mogu spriječiti apsorpciju joda u crijevima. Na rad svih organa utječu hormoni štitnjače.

Nedostatak ovih hormona rezultira abnormalnim razvojem i funkcioniranjem središnjeg živčanog sustava. Imaju ključnu ulogu u regulaciji tjelesne temperature i osiguravanju ispravnog rada dišnog centra, te kontroli potrošnje energije i kisika. Osim toga, imaju izravan utjecaj na srce, povećavaju kontraktilnost srčanog mišića i ubrzavaju njegovu aktivnost.

Hormoni štitnjače također pojačavaju pokretljivost crijeva, utječu na raspodjelu kostiju i pridonose održavanju homeostaze šećera i masti u krvotoku. Uz povijesni kontekst i kliničku procjenu, dijagnoza bolesti štitnjače uključuje korištenje različitih dijagnostičkih alata, uključujući TSH, ukupni i slobodni tiroksin (T4 i fT4), ukupni i slobodni trijodtironin (T3 i fT3), autoantitijela protiv peroksidaze štitnjače ( anti-TPO) i anti-tireoglobulin (anti-TG), antitijela na TSH receptor, ultrazvuk štitnjače s potencijalnom citološkom punkcijom i scintigrafija štitnjače.

Cilj liječenja je postići eutireozu, što podrazumijeva uspostavljanje normalne razine TSH i hormona štitnjače u krvotoku. U slučaju hipertireoze to se može postići primjenom lijekova koji inhibiraju rad štitnjače, kirurškim uklanjanjem žlijezde ili primjenom radioaktivnog joda. Nasuprot tome, u slučajevima hipotireoze primjenjuje se nadomjesna terapija koja uključuje sintetski hormon levotiroksin.

Preporučujemo