Ljudi koji imaju svoju baštu i vrt svakog proljeća posade povrće i voće za vlastitu upotrebu don neki proizvode ove namirnice i za dalju prodaju. Njihov urod ovisi od velikog broja čimbenika a jedan od važnijih su nametnici.

Izloženost visokim temperaturama može uzrokovati da lišće različitog povrća, uključujući krastavce i rajčice, prođe proces žućenja. Kako bi se spriječile negativne posljedice ovog problema, koje mogu uključivati ​​smanjenje kvalitete usjeva i nesretno propadanje samih biljaka, preporučuje se primjena ekonomičnih, ali učinkovitih metoda gnojidbe.

  • Jedan vrlo učinkovit pristup je korištenje bijelih agrotekstilnih pokrivača, budući da su prihvaćeni kao isplativo rješenje za održavanje jakih i produktivnih grmova. Prema uputama na portalu smakdnia, stvaranje jakog organskog gnojiva uključuje otapanje male količine kalijevog permanganata, veličine noža, u 3 litre vode.

Kako biste osigurali pravilno miješanje, dodajte 1 šalicu mlijeka u otopinu kalijevog permanganata. Za povećanu učinkovitost gnojidbe, preporučuje se dodatak s dodatnih 10 kapi joda. Da biste postigli potpuno otapanje, pomiješajte 0,5 litara ove otopine sa žlicom sode bikarbone, pažljivo miješajući dok se soda potpuno ne otopi.

Zajamčite potpunu homogenost dodavanjem otopine sode bikarbone u preostalu otopinu. Za učinkovito prskanje grmlja, razrijedite 1 šalicu dobivenog proizvoda s 5 litara vode. Pravovremena primjena ovog gnojiva je od iznimne važnosti kada lišće luka, rajčice ili paprike počne žutjeti. Kako bi se osigurala maksimalna učinkovitost, važno je ponovno primijeniti gnojivo svaka tri tjedna.

Glavni razlog žućenja lišća krastavca je nedostatak svjetla. Jednostavno rješenje prirodnog fenomena žućenja lišća u vrtu je uklanjanje zahvaćenog lišća. Primarni krivci iza ove pojave obično su lisne uši i grinje, jer izvlače sok biljke, što dovodi do žućenja lišća i sušenja. Kako biste zaštitili svoje biljke od ovih štetnih učinaka, možete upotrijebiti isprobane i provjerene lijekove navedene u nastavku.

Ključni čimbenik koji određuje uspjeh je prisutnost ili odsutnost prekomjerne vlage. Osiguravanjem odgovarajućeg zalijevanja, obično dva do tri puta tjedno, možete očekivati ​​da lišće vaših biljaka krastavaca neće požutjeti. U vrućoj ljetnoj sezoni naša svakodnevna rutina uključuje osnovni zadatak hidratiziranja biljaka.

  • Kako biste se zaštitili od propadanja, važno je izbjegavati zalijevanje lišća ili stabljika i umjesto toga se usredotočiti isključivo na hranjenje korijena, jer biljka ne podnosi dobro pretjeranu vlagu. Jedan uobičajeni čimbenik koji se može pripisati ovim ishodima je prisutnost gljivične infekcije. Početna manifestacija ove infekcije je pojava hrđavih mrlja na lišću, što kasnije pridonosi smanjenju opće dobrobiti biljaka.

Unatoč osiguravanju odgovarajuće količine vode, biljke mogu doći do točke u kojoj njihovo stanje postaje nepopravljivo. Također je važno uzeti u obzir mogući utjecaj oštećenja ili ozljede korijena, kao i mogućnost mehaničkog oštećenja. Kada sudjelujete u zadacima poput okopavanja ili plijevljenja, ključno je biti oprezan kako biste očuvali cjelovitost korijena biljke krastavca.

Identificirana je najučinkovitija metoda za izbjegavanje žućenja lišća i treba je primijeniti. Stalna frustracija brojnih vrtlara je problem plijesni koji se stalno razvija na lišću krastavaca, bundeva ili rajčica. Srećom, postoji jednostavno rješenje za zaustavljanje brzog širenja ove botaničke katastrofe.

Protuotrov je nitko drugi nego obično mlijeko! Neosporna je činjenica da se primjena spreja za mlijeko može pokazati jednako učinkovitom u sprječavanju rasta plijesni, parirajući skupim komercijalnim fungicidima. Ovo otkriće objavljeno je prije gotovo pola stoljeća.

Preporučujemo