Kod nas u regiji skoro svaka kuća ima ukrasne biljke koje doprinose osjećaju ugode ali i prečišćavaju zrak. Danas govorimo o biljci za koju se smatra da donosi novac i blgostanje u kuću.
Postavljanje biljke stabla novca, koja se naziva krasula, na pravo mjesto u domu može poboljšati dekor, a također, prema Feng Shui vjerovanjima, promovirati obilje i financijsku sigurnost. Ova biljka je popularna zbog svojih malih zahtjeva za održavanjem, otpornosti na različite uvjete i predstavljanja prosperiteta i bogatstva. Feng shui stručnjaci posebno ističu važnost pravilnog postavljanja biljaka u dom kako bi se poboljšao protok pozitivne energije i povećala vjerojatnost ostvarenja materijalnih težnji.
Prema načelima Feng Shuija, “novčani kutak” stanovanja ili radnog mjesta nalazi se u jugoistočnom području, što ga čini izvrsnim mjestom za crassulu. Ovaj dio prostora simbolično ističe privlačnost blagostanja, a dobro postavljena biljka može dodatno pomoći u ostvarenju tog cilja. U jugoistočnom kutu crassula ima veće značenje, ali važno je osigurati da prostor bude dobro osvijetljen i bez propuha, jer su svjetlost i stabilnost presudni za zdrav rast ove biljke.
Suprotno tome, Feng Shui stručnjaci ne preporučuju postavljanje stabla novca u kupaonicu jer vjeruju da voda može “isprati” pozitivnu energiju, umanjujući njegove prednosti. Osim toga, sjeverozapadni dio doma, koji se naziva “ljubavni kutak”, također se smatra nepovoljnim mjestom za krasulu, jer se smatra da remeti energiju namijenjenu emocionalnoj ravnoteži i odnosima. Stoga odabir odgovarajućeg mjesta za stablo novca u kući značajno utječe na potencijalne prednosti koje ova biljka može ponuditi.
- Nadalje, postizanje odgovarajuće ravnoteže svjetla i osiguravanje odsutnosti propuha dodatno povećava njegovu ulogu u privlačenju financijskog prosperiteta. Uključivanje krasule u jugoistočni kut vaše kuće, uzimajući u obzir rasvjetu i raspoloživi prostor, može pomoći u usklađivanju s Feng Shui načelima, potencijalno povećavajući vašu financijsku stabilnost i opću dobrobit.
DODATNI TEKST
Jeste li znali da je drevna civilizacija Maja bila među prvima koja je koristila čokoladu, iako u obliku koji je sasvim drugačiji od onoga što poznajemo danas? Maje su čokoladu, dobivenu od zrna kakaovca, smatrale nevjerojatno dragocjenom namirnicom, nazivajući je čak i “hranom bogova”. Umjesto uživanja u slatkim čokoladicama, napravili su robustan i gorak napitak od kakaa koji je bio rezerviran za posebne prilike.
Ovo piće, poznato kao “xocolatl”, nije bilo zaslađeno; umjesto toga, pojačan je začinima poput čili papričice, vanilije i drugih, što je rezultiralo hrabrim i pikantnim okusom. Zrna kakaovca su u prošlosti funkcionirala kao oblik valute. Njihova je vrijednost bila dovoljno velika da se mogu koristiti za plaćanje i trgovinu. Na primjer, netko bi mogao kupiti zeca za deset zrna, dok bi stotinu zrna osiguralo fini prsten izrađen od čistog zlata.
Uloga stabla kakaovca u Srednjoj Americi naglašava njegovo duboko kulturno i vjersko značenje; Maye su ga povezivale s obiljem, snagom i mudrošću, često ga ugrađujući u svoje rituale i ceremonije. Kako su europski kolonizatori stigli u Ameriku, kakao je postao popularan u Europi, iako je modificiran kako bi odgovarao lokalnim preferencijama. Španjolci su počeli dodavati šećer i mlijeko kako bi ublažili njenu gorčinu, pretvarajući čokoladu u slatko piće u kojem je uživala aristokracija.
S rastom plantaža kakaovca i tehnološkim napretkom u 19. stoljeću, čokolada je postala globalno dostupna u obliku slatkih pločica koje danas prepoznajemo. Zahvaljujući ovom razvoju, čokolada je postala jedna od najomiljenijih poslastica na svijetu, a nudi se u širokom rasponu okusa, oblika i vrsta – od mliječne i bijele čokolade do tamne čokolade s visokim udjelom kakaa, nalik izvornom napitku u kojem uživaju drevne Maje.