Došlo je proljeće i priroda je oživjela. Svi koji imaju vrt ili baštu upravo sada vrše prve radove a domaćice uživaju u sadnji cvijeća. Jedna od biljaka koju bi svakako trebali imati je jasmin koji ima predivan miris.
Jasmin, cijenjeni cvijet u indijskoj kulturi, ima duboko duhovno značenje kao sveti cvijet bogova. Općenito se vjeruje da obiteljima donosi blagostanje i bezgraničnu radost. Dok se u Indiji jasmin smatra božanskim, u Kini on služi u drugu svrhu kao bitan sastojak u proizvodnji čaja.
Nasuprot tome, obitelj Gucci maksimalno povećava aromatična svojstva svojih proizvoda. Uključujući zelene stabljike i mirisne bijele cvjetove, one prenose pojedince na Orijent ili Mediteran, njegujući ambijent ispunjen mirom i spokojem. Stručnjaci za aromaterapiju tvrde da ulje jasmina ima sposobnost da život ulije srećom i usadi pozitivno gledište.
Njegova transformativna svojstva mogu čak i najturobnije dane pretvoriti u živopisna slavlja. Kako se uzgaja jasmin? Kako bi se osigurao optimalan razvoj, preporučljivo je saditi jasmin u proljeće, osobito u kopnenim područjima s povišenim temperaturama i minimalnim rizikom od smrzavanja.
Sredozemna obalna područja nude savršene uvjete za cvjetanje ove biljke, iako je ključno dati prednost tlu koje je dobro drenirano i uključiti dodatnu gnojidbu tijekom faze sadnje i cvatnje. Baštovanka.rs ističe značaj adekvatne drenaže, jer ona igra vitalnu ulogu u promicanju cjelokupne dobrobiti i životnog vijeka biljke. Neuspjeh da se dovrši ova ključna faza može dovesti do venuća biljke, uzrokujući opadanje i cvjetova i lišća.
Kako biste zajamčili uspješnu sadnju, usmjerite cvijet jasmina na način da njegov gornji dio bude izložen sunčevoj svjetlosti, a pritom pazite da korijenje ostane u sjeni. Proces sadnje uključuje iskopavanje rupe dubine oko 50 cm, ostavljanje da se osuši i postavljanje drenažnog sloja koji obično ima debljinu od 15 do 20 cm.
Nakon što su poduzeti svi potrebni koraci, ključno je nježno postaviti biljku jasmina točno ispod površine tla, otprilike 3 cm duboko. Nakon toga zalijte biljku u skladu s tim. Proces gnojidbe počinje u travnju i završava u kasnim ljetnim mjesecima. Preporučuju se složena mineralna gnojiva koja se trebaju razrijediti u vodi kako bi se obnovilo tlo. Kako biste održali zdravlje vaše biljke jasmina, bitno je osigurati umjereno zalijevanje.
Prekomjerna vlaga može dovesti do poplava, što rezultira suhoćom i na kraju uzrokuje propadanje biljke. Jasmin je fantastična opcija ako želite zadivljujući cvjetni grm koji ostaje vizualno privlačan čak i kada ne cvate. Ova biljka, poznata po svom prekrasnom mirisu, posebno je prikladna za vrtlare početnike zbog malih zahtjeva za održavanjem.
- Kao što je već spomenuto, miris je prepoznatljiva karakteristika ovog posebnog cvijeta, zbog čega ne čudi što je izraz “jasmin” sinonim za ugodnu aromu. Među brojnim vrstama listopadnih, poluzimzelenih i zimzelenih grmova i penjačica koje potječu iz Azije i Afrike unutar ovog opsežnog roda, postoji nekoliko onih koje nemaju nikakav miris.
Patuljasti, mali ili srednje veliki grmovi obično su ukrašeni složenim listovima i kratkim cjevastim cvjetovima koji dolaze u nijansama bijele, žute i crvenkasto-ružičaste, s laticama u obliku zvijezda. Većina aromatičnih vrsta spada u kategoriju penjačica. Među najomiljenijim sortama je J. nudiflorum, grmoliki jasmin koji pokazuje jarke žute cvjetove tijekom zimske sezone.
Dok određene sorte jasmina mogu izdržati mraz, većina uspijeva u tropskim i suptropskim klimama. Ovi mirisni cvjetovi radije uživaju u toplini punog sunca i zahtijevaju plodno, vlažno tlo koje dobro drenira. Kada uključujete jasmin u svoj vrt, preporučljivo je da ga postavite prema stražnjem dijelu cvjetnjaka, uz zid, vrtnu stazu ili terasu.
Alternativno, ako ih odlučite uzgajati kao penjačice, osigurajte im čvrstu strukturu kao što je pergola ili povišeni zid za njihov vertikalni rast. Budući da jasmin obično ima grmoliki rast, preporuča se podrezati ga nakon što završi cvatnju.