Kod nas na Balkanu je sasvim uobičajeno da bake i deke čuvaju svoje unuke dok njihovi roditelji rade i jedva čekaju da s anjima provedu svoje vrijeme. Danas vam donosimo jedan slučaj koji je izazvao raspravu na internetu.

Za mnoge je roditelje pomoć baka i djedova u brizi za djecu motivirana isključivo ljubavlju. Ipak, jedna je majka ispričala svoje iskustvo na društvenoj medijskoj platformi Reddit, izražavajući svoju zabrinutost u vezi sa svojom svekrvom — koju jako cijeni i voli — nakon što je ova zatražila financijsku potporu za brigu o njezinim unucima. Prema Mirroru, Amyna majka bila je zatečena svekrvinim zahtjevom i nije bila sigurna kako odgovoriti, smatrajući da je postupak potpuno uzaludan.

Amy je artikulirala da je desetljeće uživala u sretnom braku sa svojim suprugom; međutim, njihov sukob u vezi s njegovom majkom počeo je negativno utjecati na njihov odnos. “Moja svekrva pitala je trebamo li pomoć s djecom, s obzirom na naše zahtjevne radne rasporede. Zahvalan sam joj na vremenu, trudu i svemu što doprinosi. Osim brige o djeci, preuzima i zadatke poput pranja suđa, kuhanja i čišćenja. Međutim, zbunjuje me to što bi predložila da joj nadoknadimo te usluge. Kako može očekivati ​​plaćanje za neprocjenjive trenutke koje dijeli s njom unuci?” Amy je izrazila svoju zabrinutost.

Prisjetila se bezbrojnih sati koje je njezina baka posvetila brizi za nju tijekom djetinjstva, nesebično ne očekujući ništa zauzvrat, zbog čega se zahtjev njezine svekrve činio nepravednim. Ipak, njezin se suprug nije slagao s njezinim gledištem i podržavao je stav svoje majke. Naposljetku su odlučili izdvojiti sredstva za njezinu njegu, shvaćajući da će bez obzira na to morati angažirati dadilju. Većina korisnika Reddita izrazila je podršku baki, pozivajući Amy da traži kompromis sa svojom svekrvom, jer je neizbježno da će imati troškove za usluge čuvanja djece.

  • “Možda je imala dojam da vam je potrebna dadilja, što ju je navelo da predvidi naknadu. Ne vjerujem da je žena imala zle namjere”, primijetio je jedan korisnik, dok je drugi dodao: Većina baka i djedova ne predviđa financijsku naknadu za brigu o svojim unucima; međutim, nema problema s uzvraćanjem ljubaznosti. Vrijedi napomenuti da njezini honorari ne bi bili jednaki honorarima profesionalne dadilje.

Bonus tekst:

Nekada smatran jelom za manje privilegirane, kačamak sada doživljava preporod kao “čista” egzotična kulinarska opcija. Ovo jelo, izrađeno od kukuruznog brašna—dostupno u bijelim i žutim varijantama—široko je poznato kao kukuruzno brašno ili palenta. Zbog svoje prirode bez glutena, kačamak ne samo da predstavlja ugodan doručak, već se ističe i kao jedan od najzdravijih izbora koje možemo napraviti.

Bogata vitalnim hranjivim tvarima, kukuruzna krupica opskrbljuje naše tijelo esencijalnim vitaminima, uključujući A, E i nekoliko vitamina B skupine, uz razne minerale. Kačamak se ističe značajnim sadržajem fosfora, cinka, kalija, magnezija, mangana i selena. Točnije, sadrži oko 380 kalorija na 100 grama, što se sastoji od 12,7 posto vode, 10 posto proteina, 73 posto ugljikohidrata, 4,3 posto masti i 2,3 posto celuloze. Ugljikohidrati i masti koje nalazimo u kukuruznom brašnu pozitivno utječu na zdravlje, posebice na rad crijeva.

Znatan sadržaj vlakana, u kombinaciji sa složenim ugljikohidratima, doprinosi pojačanom osjećaju sitosti. Te se hranjive tvari apsorbiraju sporije, čime se olakšavaju normalni probavni procesi unutar crijeva. Primarni razlog za konzumaciju kačamaka leži u njegovim blagotvornim svojstvima, primjenjivim i u odsustvu probavnih tegoba. Nadalje, kukuruz obiluje karotenoidima, koji, u kombinaciji s korisnim biljnim mastima, igraju ključnu ulogu u promicanju učinkovite crijevne peristaltike. Ovo djelovanje pomaže u prevenciji zatvora i reguliranju probavnih procesa.

Zbog svog sastava zdravih masnoća, složenih ugljikohidrata i biljnih vlakana, kukuruz se savjetuje kao dragocjena prehrambena opcija osobama s povišenom razinom kolesterola. Nadalje, ključan je u prevenciji kardiovaskularnih bolesti i jačanju zdravlja srca. Kačamak se savjetuje dojenčadi i djeci jer pomaže poboljšanju probave i jačanju imuniteta pročišćavajući i jačajući crijevnu floru. Za osobe s celijakijom ili upalnom bolešću crijeva važno je znati da kukuruz ne sadrži gluten. Stoga bi osobe koje boluju od Crohnove bolesti, upalnih bolesti crijeva i dijabetesa trebale uvrstiti kačamak u svoju rutinsku prehranu.

Antioksidansi prisutni u kukuruzu igraju vitalnu ulogu u zaštiti crijeva i tijela od oksidativnog stresa. Dobrobiti kačamaka za mršavljenje su evidentne. S obzirom da i kukuruz i kačamak imaju brojne prednosti za probavu, često se preporučuju u programima mršavljenja s ciljem smanjenja tjelesne težine. Kačamak pomaže u čišćenju crijeva i pospješuje probavne procese koji su neophodni za zdravu ishranu. Nadalje, daje značajnu energiju dok sadrži nizak broj kalorija, što energiju dobivenu iz njega čini osobito važnom u dijetama koje ograničavaju unos kalorija.

Preporučujemo