Za danas imamo za vas jednu ispovijest koja se pojavila na društvenim mrežama i koja je izazvala veliki broj reakcija i komentara. Inače, ispovijesti su postale popularna forma izražavanja na društvenim mrežama.
Bonus tekst:
Kako postupate s talogom kave? Skandinavci su priznati lideri u održivom razvoju i očuvanju okoliša. Norveška nudi ekološka krstarenja, Švedska je dosegla razinu recikliranja koja zahtijeva uvoz otpada zbog iscrpljivanja vlastitih resursa, a Danska je primijenila razne dodatne mjere i inovacije. Među tim inicijativama tvrtka “Beyond Coffee” iz Kopenhagena istaknula se jedinstvenim konceptom koji prihvaćaju brojne organizacije posvećene zaštiti okoliša i poticanju ekološki osviještenog načina života.
- Razmislite o ogromnoj količini kave koja se svakodnevno konzumira diljem svijeta i velikoj količini taloga koji se baca, bilo kod kuće ili u kafićima. Što dolazi sljedeće? Mnogi bi ostatak zemlje mogli smatrati trivijalnim i bezopasnim. Ipak, Danci tvrde da se najvrjedniji sastojci kave nalaze u otpadu koji se često baca. Kao jedna od vodećih zemalja u konzumaciji kave, ova tvrtka poduzima korake tako što kupuje talog kave iz kafića koji bi se obično bacio i koristi ga za uzgoj kamenica!
Možete preuzeti i ulogu vlastitog uzgajivača. Da bi se to postiglo, ohlađeni talog kave pomiješa se s micelijem, koji je vegetativni dio gljive sastavljen od razgranatih niti. Ova se mješavina zatim stavlja u posude, a proces uzgoja traje četiri tjedna. Prva tri tjedna posude treba držati u toplom, tamnom okruženju koje simulira uvjete prirodnog tla. Nakon ove početne faze, premještaju se u hladnija područja koja nude veću vlažnost i više svjetla na tjedan dana.
Nakon ove prilagodbe, bukovače će početi nicati. Potencijal za uzgoj gljiva opetovanim korištenjem istog sedimenta također je naglašen, a taj se sediment distribuira lokalnim uzgajivačima za stalnu upotrebu. Urbana farma koja se nalazi samo kilometar od trgovine nudi kamenice koje se uzgajaju na licu mjesta. Nadalje, domaći uzgajivači imaju mogućnost kupiti micelij zajedno s početnim kompletom izrađenim od recikliranih materijala, što im omogućuje uzgoj gljiva u vlastitom tlu kod kuće.
Nakon ove promjene počinju nicati gljive bukovače. Dodatno, potiče se mogućnost berbe nekoliko gljiva iz istog supstrata, a nakon što se iskoristi, supstrat se distribuira drugim lokalnim uzgajivačima na korištenje. Urbana farma koja se nalazi unutar 1 km od trgovine trenutno prodaje kamenice uzgojene na licu mjesta. Pravilno skladištenje meda ključno je za očuvanje njegovog okusa, nutritivne vrijednosti i zdravstvenih prednosti. Zbog visokog sadržaja šećera i niske aktivnosti vode, med je otporan na kvarenje jer mu nedostaju hranjive tvari koje su mikroorganizmima potrebne za razvoj.
Međutim, njegovu kvalitetu mogu ugroziti čimbenici kao što su temperatura, svjetlost i vlaga tijekom skladištenja. Iskusni pčelari potvrdit će da nepravilno skladištenje može dovesti do kvarenja, gubitka okusa i stvaranja neželjenih nusproizvoda u medu. Osim toga, pojedinci koji uzgajaju gljive kod kuće imaju mogućnost kupiti micelij i početni kit izrađen od recikliranih materijala, što im omogućuje uzgoj gljiva u vlastitom tlu.
U roku od samo mjesec dana imat ćete priliku sami ubrati jestive bukovače. U trgovinama u Srbiji kilogram bukovača košta oko 700 dinara. S oko pet tisuća inicijativa koje doprinose globalnoj popularnosti uzgoja ove vrste gljiva, moguće je nabaviti gljive i druge sastojke bez potrebe za posjećivanjem Beyond Coffeea. Ipak, ako se nađete u blizini, nije naodmet svratiti po suvenir. Ova se šalica dijelom sastoji od taloga kave. “Ugodna aroma kave prisutna je i prije točenja”, veselo kažu, a uzgajivači napominju: “To je spoj znanosti i umjetnosti!” i doista, čini se da je upravo to.