Iako je posljednjih godina savremena tehnologija ubrzano razvijana a sa njom i nauka ipak za neke bolesti od kojih pati veliki broj ljudi nije pronađen lijek. Jedna od njih je i Alzhajmerova bolest koja uglavno pogađa starije osobe.

Mnogi se stručnjaci slažu da je nakupljanje dvaju proteina, amiloida i taua, u mozgu odgovorno za nastanak Alzheimerove bolesti. Alzheimerova bolest s ranim početkom je progresivni poremećaj mozga koji dovodi do gubitka pamćenja i pogađa osobe mlađe od 65 godina. Tipično se očituje između 40. i 50. godine života, iako postoje slučajevi kada se dijagnosticira kod osoba u dobi od 30 godina.

Kako Alzheimerova bolest polako smanjuje vaše pamćenje, jasnoću misli i na kraju vašu sposobnost brige o sebi, snažna podrška postat će neophodna. Započnite povezivanjem s obitelji, prijateljima, lokalnim organizacijama za Alzheimerovu bolest i drugim grupama kako biste počeli praviti planove za kasnije faze svog života. Početni pokazatelji Alzheimerove bolesti s ranim početkom obično odražavaju one koji se nalaze kod Alzheimerove bolesti s kasnim početkom.

Započinje blagim gubitkom pamćenja i poteškoćama u kognitivnoj funkciji, koji se progresivno pogoršavaju do te mjere da utječu na vašu sposobnost podnošenja svakodnevnih aktivnosti. Pripazite na sljedeće promjene: Zaboravljivost se može manifestirati na različite načine, uključujući krivo postavljanje stvari, gubljenje osjećaja za vrijeme ili opetovano postavljanje istih pitanja. Pojedinci se također mogu mučiti pronaći odgovarajuće riječi ili mogu koristiti netočne izraze.

Mogu se pojaviti problemi s vizualnom obradom, što dovodi do problema s razumijevanjem pročitanog ili prosuđivanjem udaljenosti. Poznati zadaci, kao što je praćenje recepta ili upravljanje financijama, mogu postati teški za obavljanje. To može utjecati na normalne aktivnosti na poslu ili kod kuće, uz gubitak orijentacije i lošu procjenu situacije. Osim toga, mogu postojati primjetne promjene u raspoloženju i osobnosti, kao i fizičke poteškoće s govorom, gutanjem ili hodanjem.

  • Većina stručnjaka slaže se da je rani početak Alzheimerove bolesti prvenstveno posljedica nakupljanja dvaju proteina u mozgu: amiloida i taua. Višak ovih proteina negativno utječe na kognitivnu funkciju. Istraživači još uvijek rade na razumijevanju zašto bolest kod određenih osoba počinje u ranijoj dobi. U nekim slučajevima postoji obiteljski obrazac, potencijalno zbog genetskih promjena naslijeđenih od roditelja. Osim toga, osobe s trisomijom 21 pokazuju veću vjerojatnost razvoja rane Alzheimerove bolesti. Utvrđivanje prisutnosti rane Alzheimerove bolesti ne oslanja se na jedan konačni test.

Umjesto toga, liječnici koriste različite metode kako bi procijenili imate li to stanje. U početku će se postaviti pitanja koja se tiču ​​vaše povijesti bolesti, usredotočujući se na simptome s kojima se trenutno suočavate. Osim toga, proći ćete procjene osmišljene da procijene vaše pamćenje i vještine rješavanja problema. Također se mogu provesti slikovni testovi kako bi se identificirale promjene u mozgu i eliminirali drugi potencijalni razlozi za vaše simptome. Ovi testovi mogu uključivati ​​CT skeniranje, što je snažno rendgensko skeniranje koje proizvodi detaljne unutarnje slike tijela, ili MRI, koji koristi magnete i radio valove za generiranje slika.

Osim toga, PET skeniranje koristi markere poput flortaucipira (Tauvid) za crtanje mozga i identificiranje proteina povezanih s Alzheimerovom bolešću. Precivity AD test analizira razine proteina poput beta-amiloida i APOE u krvotoku, pomažući u procjeni mogućnosti identificiranja moždanih plakova pomoću tehnika snimanja kao što je PET skeniranje. Liječnik može preporučiti testove za provjeru genetskih promjena povezanih s ranom pojavom Alzheimerove bolesti.

Kako se može liječiti rana Alzheimerova bolest? Održavanje pozitivnog stava ključan je aspekt upravljanja vašim stanjem. Bavite se aktivnostima koje vam donose radost. Istražite različite metode opuštanja, uključujući jogu ili vježbe dubokog disanja. Održavajte svoje fizičko zdravlje unosom hranjive hrane i redovitom tjelovježbom. Određeni simptomi rane Alzheimerove bolesti mogu se ublažiti lijekovima. Liječnik može propisati lijekove za poboljšanje pamćenja.

Ovi lijekovi mogu pomoći u ublažavanju ili smanjenju simptoma u trajanju od nekoliko mjeseci do nekoliko godina, omogućujući vam da zadržite svoju neovisnost dulje razdoblje. Liječnik također može predložiti lijekove za spavanje, antidepresive ili sedative za rješavanje dodatnih problema povezanih s Alzheimerovom bolešću, uključujući nesanicu, loše snove i tjeskobu. Započinjanje planiranja sada može se pokazati vrlo korisnim u budućnosti.

Jedan od koraka koji možete poduzeti jest zakazati sastanak s odvjetnikom kako biste razumjeli pravne aranžmane potrebne za vašu situaciju. Davanjem “punomoći” osobama od povjerenja omogućujete da u vaše ime donose zdravstvene i financijske odluke kada njima sami niste u mogućnosti upravljati. Razmišljanje o tome kako financirati svoje buduće zdravstvene troškove također je ključno.

Razmislite o potrebi sigurnosne opreme za vaš dom ili pomoći profesionalnog njegovatelja. Okupite svoju obitelj da razgovarate o financijama i odredite iznos novca potreban za adekvatnu skrb.

Preporučujemo