Naš organizam je jedan savršen i komplikovan mehanizam koji radi savršeno samo u slučaju da svi njegovi organi pravilno obavljaju svoju funkciju. Kada to nije slučaj on nam šalje signale.

Većina ljudi će razviti samo prvu fazu masne jetre, a često nisu svjesni tog stanja. Bol ili nelagodnost u desnom dijelu trbuha, neposredno ispod rebara, može se pojaviti na oštećenje jetre i možda predstavlja prvi uočljivi simptom bolesti masne jetre, koja često ne pokazuje znakove. Nealkoholna masna bolest jetre (NAFLD) smatra se jednom od najrasprostranjenijih bolesti jetre u razvijenim zemljama, s učestalošću između 30 i 40 posto u Europi. Otprilike 60 posto pacijenata sa dijabetesom tipa 2 također ima NAFLD.

  • Kada se simptomi manifestiraju, najčešće se javljaju umor, slabost, gubitak težine i apetita, mučnina, bol u stomaku, smanjenost krvnih sudova, kao i žutilo kože i očiju. Ipak, to se može ukazivati ​​na uznapredovalu fazu bolesti. Ako se bolest otkrije i leči u ranoj fazi, moguće je smanjiti količinu masti u jetri i spriječiti napredovanje do ciroze. U tom slučaju, simptomi poput otečenog stomaka i noge, ekstremnog umora, kao i mentalne zbunjenosti, postaju učestali. Potrebno je potražiti hitnu medicinsku pomoć ako stolica ili urin postanu tamni ili čak crni.

Masna jetra se često dijagnosticira slučajno, a nakon toga ključno je pratiti stepena ožiljaka na jetri, jer to predstavlja važan pokazatelj napredovanja bolesti. Zdrav način ishrane i povećana fizička aktivnost predstavljaju glavni tretman za NAFLD. Iako su to opći savjeti, oni značajno smanjuju masnoću u jetri i upalu. Također, ukoliko je potrebno, važno je smršati. Konkretno, osobe sa prekomernom težinom mogu zaustaviti ili čak regenerisati oštećenu jetru gubitkom od sedam do deset posto telesne mase.

Brojna istraživanja, među kojima se posebno ističe poznata PREDIMED studija, pokazuju da je mediteranska ishrana povezana sa smanjenom prevalencijom NAFLD-a. Zbog toga se preporučuje konzumacija povrća, ribe i maslinovog ulja, koja su bogata omega-3 nezasićenim masnim kiselinama, kao i cjelovitih žitarica zbog visokog sadržaja vlakana, kao i povrće koje sadrži polifenole i razne druge biološki aktivne supstance. Iako se često vjeruje da masti doprinose razvoju masne jetre, zapravo su fruktoza, zaslađeni napici i drugi jednostavni ugljeni hidrati veća opasnost.

Naravno, masna, začinjena i prerađena hrana nije preporučljiva ni u kojem slučaju, ali oni koji imaju masnu jetru neće pogoršati svoje stanje ako unesu zdrave masti. Važno je razumjeti da akutna masna bolest jetre nije isto što i NAFLD. Akutna masna jetra može se razviti iznenada, posebno tijekom trudnoće ili uslijed određenih lijekova ili toksina. Ova bolest nastaje nakupljanjem masti u jetri koja prelazi pet nakon ukupne težine jetrenog tkiva. Različiti urođeni i stečeni poremećaji metabolizma masti mogu biti uzroci, no svaku masnu jetru potrebno je pratiti i raditi na njenom liječenju.

Masna jetra, poznata i kao steatosis hepatis ili steatoza, rezultat je nakupljanja masti u jetri koja prelazi 5% ukupne težine jetrenog tkiva. Ovaj poremećaj može biti uzrokovan raznim urođenim i stečenim metabolizmima masti. Mogući uzroci njenog nastanka uključuju: Lijekovi i toksini, kao što su alkohol, kortikosteroidi i kontracepcija, prehrambeni uzroci poput debljine, šećerne bolesti, gladovanja, poremećaja metabolizma masti, bolesti gušterače te upalnih bolesti crijeva, kao i nasljedne bolesti poput cistične fibroze, galaktozemije i Wilsonove bolesti, te virusne bolesti poput hepatitisa C, predstavljaju faktore koji doprinose razvoju masne jetre.

Glavni uzroci ovog stanja su debljina, alkoholizam i šećerna bolest. Iako je masna jetra dugo vremena smatrana benignim i neprogresivnim stanjem, nova saznanja ukazuju na to da steatoza može biti ozbiljna i potencijalno dovesti do ciroze jetre.

Preporučujemo