Dosta osoba ima problema sa vlasištem poput peruti na primjer i muku muče kako d aih se riješe. Pored ovoga postoji i problem bubuljica koje s epojavljuju na tjemenu ispod kose i koje su jako iritantne.

Raspršene ne samo po licu, dekolteu, stražnjici ili leđima, već i po tjemenu, akne se mogu pojaviti na različitim mjestima. Dok su gubitak kose i perut bili glavni problemi mnogih pojedinaca, prištići su sada zauzeli središnje mjesto. Važno je razlikovati akne na tjemenu od folikulitisa, bakterijske infekcije folikula dlake. Akne na tjemenu, poznate i kao akne na glavi, ne smiju se zanemariti ili odbaciti kao beznačajna stvar.

  • Prema riječima trihologinje Anabel Kingsley, pojava akni i prištića posljedica je začepljenja folikula dlake sebumom, mrtvim stanicama kože ili bakterijama, što dovodi do upale. Kingsley naglašava da povremeni prištići na tjemenu nisu neuobičajeni zbog obilja lojnih žlijezda. Međutim, ako postoji velika učestalost bolnih i upaljenih prištića, savjetuje se konzultirati liječnika ili trihologa za pomoć.

Brojni su čimbenici koji pridonose pojavi akni na tjemenu, a jedan od najčešćih je korištenje jakih šampona i proizvoda za oblikovanje kose koji sadrže masnoće. Ako često koristite proizvode za njegu kose, kao što je kokosovo ulje, ne čudi što se mogu pojaviti akne u obliku prištića. Iako je kokosovo ulje hranjivo, može biti preteško za određene tipove kože, što dovodi do začepljenja pora i posljedične upale.

To osobito vrijedi ako se masnoća nakuplja na korijenu kose zbog neadekvatnog ispiranja. Hormoni, kako je istaknuo Kingsley, također mogu biti faktor koji pridonosi. Slično kao i na koži lica, i na tjemenu se tijekom menstruacije mogu pojaviti promjene koje dovode do izbacivanja nečistoća u obliku prištića. To se događa kao rezultat pojačane prirodne proizvodnje ulja, što naknadno povećava rizik od začepljenja pora.

Eskalacija androgenih hormona, koji se obično povezuju s muškarcima, ključni je čimbenik u razvoju sindroma policističnih jajnika (PCOS). Ova hormonska neravnoteža izaziva prekomjernu proizvodnju sebuma na tjemenu, što u konačnici dovodi do stvaranja prištića. Nadalje, nastanku prištića može pridonijeti i korištenje određenih oralnih kontraceptiva te zanemarivanje pravilne njege kose i vlasišta. Prema Kingsleyju, važno je procijeniti učestalost rutinskog pranja kose.

Možda niste svjesni da je vaše vlasište zapravo prljavije nego što mislite da jest. Preporučljivo je jednom mjesečno temeljito očistiti vlasište specijaliziranim šamponom. To će učinkovito eliminirati višak sebuma, nečistoće i sve naslage proizvoda za oblikovanje. Koji su učinkoviti načini uklanjanja prištića na tjemenu? Za početak, izbjegavajte ih tiskati! Slično savjetima protiv pucanja prištića na licu, isti princip vrijedi i za vlasište. “Ako ih dirajte, mogu izazvati trajne tragove koji ometaju rast nove kose.

Dakle, dobro održavano vlasište vodi do zdrave kose. To je jasan koncept”, naglašava Kingsley. Kako biste spriječili daljnju iritaciju i crvenilo na upaljenom vlasištu, savjetuje se da se držite podalje od mirisnih proizvoda za oblikovanje kose u blizini korijena kose. Osim toga, budite oprezni kada češljate kosu, osiguravajući nježan i strpljiv pristup kako biste izbjegli slučajno češanje ili pogoršanje prištića.

Održavanje pravilne higijene vlasišta ključno je, kao što smo već naglasili, a to uključuje korištenje blagog šampona koji sadrži korisne sastojke poput hamamelisa za smirenje i čišćenje kože, kao i salicilnu kiselinu, poznatu pomoć u borbi protiv akni i mrlja.

Preporučujemo