U našem tijelu svaki organ ima svoju funkciju a jedna od najvažnijih je jetra koju još zovu i glavnim laboratorijem u kojem se odvija proces prečišćavanja. Iz tog razloga je njeno zdravlje i briga o njoj jako važno.

Svaki dan naša jetra obavlja izuzetan zadatak kako bi osigurala naš opstanak i dobrobit. Preuzima kritičnu funkciju u razgradnji hrane koju konzumiramo iu procesu eliminacije štetnih tvari, štiteći nas od štetnog utjecaja brojnih toksina s kojima se susrećemo. Jetra aktivno sudjeluje u apsorpciji hranjivih tvari, igrajući značajnu ulogu u tom procesu. Sve tvari koje ulaze u naše tijelo usmjeravaju se u jetru, gdje se kategoriziraju ili kao toksini ili kao druge vrste molekula.

Globalni institut za bolesti jetre izvješćuje da postoji veliki izbor od približno 100 bolesti jetre. Iako je konzumacija alkohola često povezana s oštećenjem jetre, ključno je priznati da većina osoba s oštećenjem jetre uopće ne konzumira alkohol. Posljedice suvremenog načina života dovele su do brzog razvoja nealkoholne masne bolesti jetre (NAFLD), koja je trenutno prepoznata kao bolest probavnog sustava koja se najbrže širi.

  • Podaci otkrivaju da je značajan dio zapadnog stanovništva pogođen ovom dugotrajnom bolešću jetre, s ukupno 34% pogođenih pojedinaca. To uključuje 25% odraslih, 10% djece, 55% osoba s dijabetesom tipa 2 i nevjerojatnih 75% onih koji su kategorizirani kao pretili. Nadalje, u Hrvatskoj je dokumentirano postupno povećanje pojave ovog stanja.

Stručnjaci predviđaju porast pojave metaboličkog sindroma u nadolazećem desetljeću, zbog čega će NAFLD preuzeti primat kao primarni razlog za transplantaciju jetre u slučajevima ciroze i hepatocelularnog karcinoma. Ova promjena u kriterijima za transplantaciju jetre označava značajan napredak. Uz vitalnu funkciju čišćenja tijela od toksina, jetra igra nezamjenjivu ulogu u probavnom sustavu.

Igrajući ključnu ulogu u probavi, jetra ne samo da filtrira krv iz crijeva, već i pretvara pohranjene hranjive tvari u energiju. Njegov proces detoksikacije sastoji se od dva koraka: stvaranje enzima za suzbijanje toksina i vezivanje tih štetnih tvari s molekulama za učinkovitu eliminaciju.

Bez sumnje, jetra je bitan i marljiv organ. Usprkos tome, njegova učinkovitost može biti potkopana infiltracijom toksina koji potječu iz različitih izvora, uključujući hranu i okoliš. Dr. Stephen A. Harrison, cijenjeni stručnjak na tom području, uspostavio je vezu između bolesti jetre i dijabetesa. Kada tijelo izgubi sposobnost reguliranja razine šećera u krvi, što rezultira dijabetesom, dolazi do nakupljanja viška šećera u krvi.

Nadalje, uobičajeno je pronaći pretilost kao istodobno stanje kod osoba s oštećenjem jetre. Nedavno izvješće Ordinacije.hr otkrilo je da je Centar za kontrolu i prevenciju bolesti identificirao približno 42 posto Amerikanaca kao pretilo, što je klasifikacija dana osobama s indeksom tjelesne mase većim od 30. Hipertenziju ili visoki krvni tlak karakterizira kontinuirani porast krvnog tlaka, posebno kada sistolički broj stalno prelazi 140 ili dijastolički broj stalno prelazi 90.

Ovo stanje, koje se obično naziva “tihim ubojicom”, posebno je varljivo jer se može manifestirati bez ikakvih vidljivih simptoma. Vidljivi znak bolesti jetre je tamnjenje kože, medicinski nazvano acanthosis nigricans. Ovo stanje služi kao pokazatelj ovih specifičnih zdravstvenih stanja.

Paučaste vene, također poznate kao teleangiektazije, manifestiraju se kao živahne linije u nijansama ljubičaste, plave ili crvene koje ukrašavaju vanjski dio kože. Ako primijetite ove znakove, neophodno je da se odmah posavjetujete s liječnikom. Izgled ovih sićušnih krvnih žila podsjeća na proširene vene, iako su uže i bez ikakve vidljive teksture. Presudno djelovanje je podvrgavanje osnovnim pregledima kako bi se utvrdilo jesu li ovi simptomi indikativni za bolest jetre.

Preporučujemo