Svi u domovima imamo ribalice koje koristimo za sireve, povrće i slično, ali znate i sami da ona ima dvije strane. Vi sigurno koristite ovu stranu koja je blaža, a da ni ne znate koje su sve prednosti grublje strane.

Ribelica je temeljni pribor u gotovo svakoj kuhinji i njene veće strane s pravom dobivaju mnogo pozornosti jer se koriste za pripremu stvari poput povrća, sireva i raznih drugih namirnica. Međutim, manja strana ribeža nije bez upotrebe i prednosti. Općenito, ribež je alat koji ima četiri različite strane, od kojih je svaka namijenjena za određenu upotrebu. Gruba strana je za ribanje namirnica poput sira, krumpira i svih ostalih vrsta povrća. Manje rupice savršene su za izradu poslastica poput domaćih njoka, a najmanje korištena strana ribeža ima posebnu funkciju.

  • Iako je fina, ova strana je vrlo bitna kada želite dobiti jak miris ili fini ukrasni sloj na jelu. Iznimno sjajan primjer korištenja fine strane ribeža vidljiv je u pripremi đumbira. Umjesto noža ili mužara, možete jednostavno naribati mali komad svježeg korijena preko fine strane ribeža. Na taj način oslobađa glavne aktivne spojeve, a time i gingerol, poznat po svojim protuupalnim učincima. Ovako pripremljen đumbir može se koristiti izravno za pripremu čaja ili ga staviti u marinade, gdje vrlo brzo ispolji svoju snažnu aromu. A onda, za ljubitelje ukrašavanja slastica, najsitnija strana ribeža može postati neophodan alat.

Umjesto ribanja ili sjeckanja čokolade, možete uzeti običnu čokoladicu i naribati je najsitnijim dijelom ribeža. To daje finu, baršunastu čokoladnu prašinu savršenu za ukrašavanje kolača, kolača ili čak vruće čokolade. Osim što štedi vrijeme, daje potpuno drugačiji aspekt izgleda, tvoreći elegantan sloj koji će zapravo nestati u ustima. Najbolja strana ribeža koristi se i za muškatni oraščić, začin koji se nalazi u mnogim jelima od bešamela do kolača za zimnicu. Naribani muškatni oraščić jačeg je mirisa i okusa od muškatnog oraščića kupljenog već samljevenog, pa ga preferiraju oni koji vole hrabre začine.

Ovaj alat pomaže u točnom mjerenju i primjeni novih matica u svakoj prilici. Za ljubitelje starih začina, štapići cimeta pokazuju još jednu točku gdje se može koristiti fina strana ribeža. Kad se jednom dobije štapić cimeta, lako se može samljeti u fini prah – savršeno za dodavanje kolačima, keksima ili pićima kao što je kuhano vino. Ova posebna vrsta cimeta daje dublju i ugodniju jezgru okusa, što ga čini sasvim jedinstvenim.

Dok se ribež pokazao vrlo korisnim alatom, mnogi ljudi imaju problema s njegovim čišćenjem – osobito nakon ribanja masnih stvari poput sira. Male rupice se obično začepe, što ga čini prilično neugodnim za čišćenje. Postoji jednostavan lijek s limunom. Uzmite limun i naribajte ga na pola istom stranom preko ostataka hrane. Budući da limunska kiselina lako razbija masnoću i ostatke, služi i kao dobar antibakterijski lijek.

Nakon što sok odstoji nekoliko minuta, rešetka se vrlo lako ispere s malo tople vode, a ako ima ostataka, postupak se ponavlja. Na ovaj način rešetka nije samo očišćena, već je i očišćena od mikroba, stoga je spremna za kasniju upotrebu.Nedvojbeno je ribež vrlo svestran alat u kuhinji i onaj koji ne dobiva često onoliko hvale koliko zaslužuje. Najmanja strana ribeža, koja se uvijek najviše zanemaruje, ima široku primjenu u kulinarskom izumu.

Jednostavnim primjenama – pripremanje začinjenih napitaka, poboljšanje prezentacije ili dodavanje aromatičnih elemenata jelima – ova mala površina može uvelike utjecati na krajnji učinak. U kuhinji, kao i u životu, često najmanji detalji imaju najveći učinak. Ako se pravilno koristi i čuva, standardni ribež može se pretvoriti u bitan dio postizanja kulinarske izvrsnosti.

Preporučujemo