Kvalitetan san je jako važan za naše zdravlje a jedan od uslova da se dobro naspavamo je i vrsta jastuka koji koristimo. Važno je i da on bide čist jer se vremnom uprlja od znoja i prašine.
Čišćenje jastuka nije samo izgled; prvenstveno je pitanje čistoće. Nema razloga za brigu da će se jastuk oštetiti u perilici rublja. Jednostavno upotrijebite pregršt jednostavnih tehnika. Čestim korištenjem jastuci se brzo prljaju, pa ih je nakon nekog vremena potrebno osvježiti, a portal domekiogrodek dao je upute kako to učiniti. Posteljina je posebno osjetljiva na prljavštinu.
- Bilo da ih skrivamo tijekom dana, pokrivamo dekom ili peremo prije spavanja, jastuke i pokrivače treba čistiti barem svakih nekoliko mjeseci. S vremenom se jastuci mogu pretvoriti u utočište bakterija i drugih mikroba. Prašina, znoj, grinje i bakterije nakupljaju se na posteljini, što dovodi do neuglednih žutih mrlja i predstavlja potencijalni zdravstveni rizik. Iako nam je ugodno bacati jastučnice u perilicu rublja, pranje popluna i jastuka može dovesti do određene neizvjesnosti.
Mnogi od nas brinu se da će jastuci izgubiti svoj oblik nakon pranja. Što se može učiniti da se to zaustavi? Uključite ovaj jedini element u svoju rutinu pranja rublja. Možda će vam biti čudno, ali zapravo djeluje! Ključ za održavanje mekih i čistih jastuka nakon pranja je osiguravanje pravilnog punjenja bubnja. Ne bi trebao biti pretijesan… jastucima je potreban prostor kako bi se izbjeglo nakupljanje i kako bi se osiguralo da se pravilno čiste.
Još jedan ključni čimbenik koji pomaže da se nadjev ne zgrudva su… teniske loptice. Ako ih stavite u perilicu, jastuci će se uzdrmati, ali će iznutra ostati mekani i pahuljasti. Osim toga, možete kupiti posebne kuglice za pranje rublja koje su dostupne u trgovinama. Standardni puder je nedovoljan. Poboljšanje tradicionalnih kemijskih metoda za pranje posteljine s kućanskim predmetima je učinkovitiji pristup.
Za početak u bubanj ubacite sodu bikarbonu jer je odlična za uklanjanje mrlja. Pola čaše može se uhvatiti u koštac s čvršćom prljavštinom. Drugo, vodikov peroksid služi kao izvrsno sredstvo i za izbjeljivanje i za dezinfekciju. Kako biste postigli snježno bijeli izgled svoje posteljine, dodajte četvrtinu čaše praška za pranje rublja ili gela. Treći put omekšivač zamijenimo octom i to pola šalice i pomiješamo ga s odabranim eteričnim uljem kako bismo uklonili neugodan miris.
Ocat može učiniti jastuke mekšim, ukloniti mrlje i boriti se protiv bakterija. Ova metoda omogućuje čišćenje i najzaprljanijih jastuka. Nakon što ste primijenili gore navedene tehnike, postavite temperaturu perilice na 60 stupnjeva, a istovremeno smanjite brzinu centrifuge kako biste spriječili da se rublje zapetlja. Nakon pranja, najbolje je sušiti jastuke položene na ravno mjesto, umjesto da ih objesite. Rezultati će nadmašiti vaše najveće nade – posteljina će izgledati kao da je potpuno nova: svježa, mekana i plišana.
Nema potrebe da se brinete zbog grudica u jastuku ili bilo kakve žute promjene boje. Na primjer, pranje jastuka može biti poprilična gnjavaža, jer morate pustiti perilicu kroz cijeli ciklus za samo jedan ili dva jastuka, osobito zato što njihova veličina često onemogućuje da išta drugo stane u bubanj uz njih. Međutim, jedan stručnjak za čišćenje tvrdi da možete postići iste učinke u borbi protiv bakterija bez potrebe za korištenjem perilice rublja.
Prema Sarah Dempsey, stručnjakinji za čišćenje u My Job Quote, ključni korak u čišćenju jastuka je uklanjanje sve prašine i mrvica, što se može postići njegovim trešenjem; za temeljitije čišćenje preporuča se korištenje usisavača. Kako biste učinkovito očistili jastuk, počnite otresanjem prašine i nečistoća. Ako to nije dovoljno da se ukloni sva prašina, savjetovala je usisavanje jastuka kako bi se uklonila preostala prljavština.