Koža je naš najveći organ koji tokom godina gubi svoju elastičnost i potrebno je o njoj voditi računa. Pored toga naše lice i tijelo je prvo što se primjeti i svi, a posebno žene vole da izgledaju lijepo i njegovano.

Ako ste u potrazi za holističkim pristupom njezi kože ili metodom da osvježite svoje životno okruženje, moćan pripravak koji sadrži klinčiće i dječje ulje može učiniti čuda. Recept je jednostavan: uzmite 100 ml alkohola (točnije 70% otopine koja se može nabaviti u ljekarnama), uz 20 klinčića i 4 žličice baby ulja. Sada, počnimo s procesom pripreme. Pomiješajte alkohol i klinčiće u maloj staklenoj posudi ili boci.

  • Pustite smjesu da se namače najmanje 24 sata, omogućujući ekstrakciju vrijednih eteričnih ulja iz klinčića i njihovu besprijekornu integraciju s alkoholom, uspostavljajući robusnu osnovu za buduća nastojanja miješanja. Nakon što su klinčići uronjeni u alkohol, postaje imperativ odvojiti krute komponente od tekućine pažljivim cijeđenjem smjese.

Zatim pomiješajte dječje ulje natopljeno alkoholom s procijeđenom tekućinom u čistoj posudi. Uključivanjem dječjeg ulja, ne samo da slabi snagu alkohola, već daje i umirujući učinak koji je uvelike koristan za kožu. Ovaj pripravak može poslužiti kao osnažujuća maglica, ispuštajući ugodan miris, dok istovremeno djeluje kao sredstvo odvraćanja od insekata.

Nadalje, može se koristiti za nježno masiranje problematičnih područja kože. Svojim antibakterijskim i protuupalnim svojstvima, klinčići su savršeno rješenje za ublažavanje manjih iritacija kože. Kako bi se očuvala ljekovita svojstva mješavine, preporučljivo je držati je u staklenoj posudi na hladnom i tamnom mjestu.

Prije korištenja bilo kojeg proizvoda, osobe s osjetljivom kožom moraju provesti patch test na malom dijelu kože kako bi se zajamčila odsutnost bilo kakvih nuspojava. Svojim slatkastim i toplim mirisom, klinčići daju i slatkim i ljutim jelima ugodnu aromu. Ime ovog pupoljka izvedeno je iz starofrancuskog izraza za “kandža”, što je naklon njegovom prepoznatljivom izgledu.

Ne samo da klinčići imaju vrlo mirisan i ugodno sladak, ali pomalo topao i gorak okus, već imaju i nježan učinak otupljenja na usta. Ovi aromatični pupoljci potječu s indonezijskih Molučkih ostrva, iste regije u kojoj se rađa muškatni oraščić – nije ni čudo što su ti otoci poznati kao “otoci začina”! Povijesno gledano, klinčići su se češće koristili u medicini nego u kulinarstvu.

 

Vjerovalo se da njihov snažan miris bori protiv zadaha iz usta, a čak i danas ulje klinčića ostaje ključna komponenta u brojnim vodicama za ispiranje usta i pastama za zube. Naziv “klinčić” potječe od njegovog karakterističnog oblika, koji potječe od starog francuskog izraza clou de girofle, što u prijevodu znači kandža mirisnog cvijeta. Klinčići nalaze svoje mjesto u mnoštvu kulinarskih kreacija diljem svijeta.

Njihov poseban okus savršeno se slaže s nizom egzotičnih začina, uključujući papar, muškatni oraščić, cimet i zvjezdasti anis. Dok europska kuhinja često uključuje klinčiće u slatke delicije poput kompota i kolača, njihova slatka i aromatična esencija dodaje dubinu slanim jelima kao što su variva, pečenja i kuhano vino.

Mljeveni klinčić čest je sastojak raznih azijskih mješavina začina. Važno je biti oprezan pri upotrebi klinčića jer njihov karakterističan okus i ljutina ostaju i nakon kuhanja. Obično se cijeli klinčić izvadi prije posluživanja.

Preporučujemo