Da bismo bili zdravi i da bi naš organizam funkcionisao pravilno potrebno je da dobije sve što mu je potrebno a tu prije svega mislimo na hranu i vodu. Kada je u pitanju konzumacija vode poznato je da ona pročišćava naš organizam.

Dok neke teorije sugeriraju da bi konzumiranje vode tijekom obroka moglo biti štetno, a neki se nutricionisti žestoko protive ovoj praksi, drugi stručnjaci tvrde da nedostaju znanstveni dokazi koji bi poduprli takve tvrdnje te da pijenje vode zapravo može biti korisno. Značajan broj pojedinaca radije konzumira vodu ili sok nakon obroka, osobito ako obrok ima visok sadržaj soli. Dok neki izvješćuju o osjećaju koji ukazuje na usporavanje probave hrane u želucu, drugi ne opažaju nikakav zamjetan utjecaj.

  • “Tijekom obroka se ne preporučuje konzumacija vode. Posebno se ne savjetuje piti vodu kada topla hrana uđe u želudac. Tada počinje aktivan proces probave, a unos jedne do dvije čaše vode može smanjiti koncentraciju probavnih enzima. , što posljedično može dovesti do simptoma poput nadutosti, probavnih smetnji i drugih srodnih problema, jer može potaknuti apetit i izazvati nelagodu u želucu, izjavila je nutricionistica Marina. Kopitko. Dr. Majkl F. Piko, specijalist Klinike Mejo, drugačijeg je mišljenja.

Na pitanje ometa li probavu konzumiranje vode tijekom i nakon obroka, kaže: Prema Piku, nema razloga za brigu da voda razrjeđuje probavne sokove ili remeti proces probave. Naprotiv, konzumiranje vode tijekom ili nakon obroka olakšava probavu. Tekućine, uključujući vodu, pomažu u razgradnji hrane, omogućujući tijelu da apsorbira bitne hranjive tvari. Osim toga, voda pomaže u omekšavanju stolice, čime pridonosi prevenciji zatvora. Koje je optimalno vrijeme za konzumaciju vode?

Vodu je poželjno unositi postupno tijekom dana, uz oprez u unosu prije i poslije jela. Za pospješivanje probave korisno je piti vodu trideset minuta prije obroka jer to pomaže probavi. Nakon jela preporuča se suzdržati se od bilo kakve tekućine najmanje jedan sat; ako se obrok sastoji od teško probavljivih namirnica, predlaže se duže vrijeme bez tekućine. Neki stručnjaci savjetuju da se voda ne pije tridesetak minuta prije obroka i preporuča se pričekati najmanje jedan sat nakon jela prije ponovnog pijenja.

Osim toga, uobičajena zabluda među mnogim pojedincima jest da će prekomjerni unos vode rezultirati buđenjem s osjećajem napuhnutosti sljedećeg jutra. Međutim, nutricionistica je pojasnila da to uvjerenje nije točno. Prema nutricionistu, “otekline služe kao neizravan pokazatelj nedostatka vode u tijelu, a ne viška. Kada pojedinac konzumira minimalne količine vode, tijelo ima tendenciju zadržavanja tekućine. Međutim, postoje iznimke za osobe koje pate od srčanih i bubrežnih bolesti

Kako biste ubrzali smanjenje nadutosti nakon obilnog obroka, neophodno je piti vodu. dr. Petar Borović pojašnjava kritične trenutke kada je hidratacija od iznimne važnosti. Konzumacija vode odmah nakon buđenja se preporučuje. Ovo je osobito važno jer se značajan broj srčanih i moždanih udara događa u ranim jutarnjim satima, u vrijeme kada je viskoznost krvi najveća. Srce se bori da pumpa ovu gušću krv, zbog čega je korisna hidratacija odmah, iako postupno.

Započnite s ispiranjem usta s prvim gutljajem, a zatim nastavite polako popiti dvije čaše dok se pripremate za dan koji je pred vama. Prema liječniku, to je od iznimne važnosti, jer tijelo doživljava gubitak vode preko noći, što zahtijeva nadoknadu za optimalno funkcioniranje. Mnogi griješe započinjući dan kavom umjesto vodom, jer jedna šalica kave dovodi do izbacivanja sedam puta više tekućine iz tijela od unesene količine. Posljedično, tijelo traži hidrataciju, što rezultira suhoćom tkiva i promjenama unutar krvnih žila. Dvije čaše, primijenjene tri puta dnevno.

Nakon jutarnje konzumacije dvije čaše vode, preporučljivo je popiti dodatne dvije čaše tijekom podneva – točnije jednu čašu minutu prije ručka i drugu navečer. Ovaj pristup je najučinkovitiji način za zadovoljenje vaše žeđi. Logično, slijedi da bismo trebali povećati unos vode, osobito u slučajevima pojačanog znojenja; međutim, liječnik savjetuje oprez pri određivanju kada bi takvo povećanje moglo biti neprikladno. Kako bismo spriječili ljetni proljev, bitno je voditi računa o potrošnji vode, koja je usko povezana s našim izborom prehrane.

Točnije, ako ne uspijemo temeljito oprati voće i povrće koje kupujemo, možemo se osloniti na želučanu kiselinu da eliminira sve prisutne parazite. Međutim, konzumiranje vode ili drugih pića tijekom obroka može razrijediti želudac kiseline, smanjujući njegovu učinkovitost protiv bakterija. Posljedično, te bakterije mogu ući u crijeva, gdje su uvjeti povoljni za njihovo razmnožavanje, što u konačnici dovodi do proljeva.

Preporučujemo