Pretilost odnosno višak kilograma j epostala veliki zdravstveni problem u cijelom svijetu. Posebno je zabrinjavajuće što sve veći broj mladih ljudi pati od ovoga a oni koji ulaze u srednje godine također se bore sa debljinom.
Provođenjem četiri ključna koraka dr. Žudin Heri uspješno je skinula više od 40 kilograma, zaobilazeći potrebu za tradicionalnom prehranom. Proces mršavljenja za nju je imao dublje značenje, jer nije obuhvaćao samo fizički aspekt, već i poboljšanje njezine opće dobrobiti i ublažavanje stresa koji ju je opterećivao.
Brzo je shvatila činjenicu da trenutne promjene nisu izvedive i da je strpljenje ključno u postizanju željenih ciljeva. Prihvaćanje ideje da je ovo putovanje dugotrajna metamorfoza pokazalo se vitalnim. Prepoznajući štetnost stresa na njezinu dobrobit, liječnik je istaknuo važnost borbe protiv njega.
Opterećena raznim obavezama i popratnim stresom, postala je svjesna štetnih posljedica koje je to imalo na njezino fizičko zdravlje. Poduzimajući proaktivan korak da dajući prednost smanjenju stresa, svjedočila je zamjetnom smanjenju težine. Preinake koje je napravila nisu bile radikalne. Implementirala je manje rutine u svoj svakodnevni život, poput bavljenja jogom i davanja prioriteta miru nakon buđenja.
Svakog je dana poduzimala namjerne radnje koje su pridonijele njezinoj općoj dobrobiti i poboljšale stanje njezina uma. Prepoznavanje dubokog utjecaja naših postupaka na našu dobrobit je ključno. Umjesto fiksiranja isključivo na težinu, naglasak je stavljen na usvajanje sveobuhvatnog pristupa zdravlju.
- Liječnik je istaknuo kako očuvanje dobrog zdravlja nije izbor, već imperativ koji zahtijeva stalnu pozornost i modifikacije našeg načina života. Preporuka koju je dala bila je da u svoje živote uključimo korisne rutine, uključujući brigu o sebi, prehranu, odmor, duboko disanje i opuštanje, te da ih promatramo kao bitne, a ne izborne. Prave transformacije moguće je postići samo ako se dosljedno pridržavamo ovih zdravih praksi.
Dr. Žudin Heri prenosi svoje osobno putovanje kao podsjetnik da postizanje mršavljenja i opće dobrobiti zahtijeva stalnu predanost i sveobuhvatan pristup, a ne traženje instant rješenja. Tijekom faze menopauze postaje bitno prilagoditi dnevnu prehranu kako bi se prilagodili smanjenim kalorijskim zahtjevima tijela i zadovoljile njegove nove prehrambene potrebe.
Ipak, ne radi se samo o manjem unosu kalorija, već o stjecanju znanja i vještina za promjenu prehrambenih navika. Organiziranjem obroka možete učinkovito spriječiti neuredne prehrambene navike, osiguravajući da se klonite iznenadnih napadaja gladi i prekomjernog unosa kalorija.
Uz redovite obroke doručak, ručak i večeru, preporučuje se da u svoju dnevnu rutinu uključite dva međuobroka: jedan sredinom jutra i drugi sredinom poslijepodneva. Prikladne opcije za ove međuobroke uključuju jogurt ili voće. Kada birate voće, odlučite se za ono s bijelom pulpom poput krušaka i jabuka ili razmislite o narančama i jagodama jer obiluju flavonoidima.
Kako bi se spriječilo zadržavanje vode, preporučljivo je ograničiti konzumaciju jednostavnih šećera, pržene hrane, soli i drugih namirnica koje mogu sadržavati skrivene izvore ovih tvari, poput temeljaca, suhomesnatih proizvoda ili konzerviranih proizvoda. Za poboljšanje okusa jela preporuča se dodati aromatično bilje i začine. Iako je ključno dati prioritet gubitku masti, važno je biti svjestan da unos proteina također treba biti umjeren tijekom razdoblja menopauze.
Unos proteina tijekom menopauze može potencijalno stimulirati androgene, koji su već povišeni u ovoj fazi, što predstavlja rizik od povećanog nakupljanja trbušne masnoće, što je zdravstveni problem koji treba uzeti u obzir. Za održavanje zdrave prehrane važno je izbjegavati pretjeranu konzumaciju zasićenih masti, kao i umjeren unos mesa (osobito crvenog mesa), sireva i maslaca, a kao alternativu preferirati ekstra djevičansko maslinovo ulje.
Dok ugljikohidrati služe kao vitalni izvor energije, konzumiranje prekomjernih količina može dovesti do povišene razine šećera u krvi i potencijalno doprinijeti razvoju dijabetesa kod osoba predisponiranih za ovo stanje. Odlučiti se za male porcije kruha i tjestenine, osobito one od integralnog brašna, zdraviji je izbor. Kako bi se zadržala stroga zabrana jakih pića, preporučljivo je ograničiti konzumaciju alkohola na povremenu čašu vina, posebno tijekom glavnih obroka.