Jetra spada u jedanod najvažnijih ljudskih organa jer je njena funkcija da izbacuje nečistoće i toksine iz našeg organizma. Međutim svojom ishranom i nekim drugim lošim navikama mi joj taj posao otežavamo.

Prekomjernu težinu dr. Daniela Eger navodi kao čimbenik koji pridonosi razvoju masne jetre. Kako bi riješila ovaj zdravstveni problem, nedavno je podijelila video na TikToku u kojem predstavlja prirodni napitak za koji vjeruje da može pružiti rješenje. Za borbu protiv nakupljanja toksina i masne jetre možete napraviti mješavinu od tri svježe iscijeđena limuna, šalice sitno nasjeckanog peršina, pet stabljika i šest čaša vode.

  • Jednostavno pomiješajte sve sastojke. Prema praktičaru naturopatske ili holističke medicine, preporuča se konzumiranje napitka tri puta dnevno, na prazan želudac, u razdoblju od tri uzastopna dana. Nakon toga treba napraviti pauzu od sedam do 10 dana, a po potrebi se ciklus može ponoviti. Masna jetra, također poznata kao steatoza jetre, odnosi se na nakupljanje značajne količine masti u jetrenim stanicama, posebno hepatocitima.

Ovo stanje ne uzrokuje vidljivo oštećenje ili fibrozu jetre i karakterizirano je određenim simptomima i uzrocima. Najblaži i najčešći oblik bolesti jetre uzrokovan konzumiranjem alkohola je alkoholna masna jetra, koja je obično reverzibilna. Alkoholni hepatitis i alkoholna ciroza jetre teža su stanja povezana s prekomjernim unosom alkohola. Nealkoholna masna jetra, druga vrsta u ovoj kategoriji bolesti, karakterizirana je steatozom jetre bez oštećenja stanica ili fibroze.

Obično pogađa osobe koje ne prekomjerno konzumiraju alkohol. Ovo stanje često je povezano s metaboličkim čimbenicima i smatra se najlakšim oblikom unutar ove skupine bolesti. Ciroza i zatajenje jetre su neuobičajeni ishodi, koji se javljaju samo u malom postotku slučajeva. Rizik od razvoja ciroze od prve bolesti je samo jedan posto.

Međutim, vrijedno je napomenuti da 15 posto osoba s teškim oblikom nealkoholne masne bolesti jetre, poznate kao nealkoholni steatohepatitis, napreduje do ciroze, au nekim slučajevima i do primarnog raka jetre. S druge strane, 20 posto pojedinaca koji su bili dugogodišnji alkoholičari će razviti cirozu, koja predstavlja završni stadij alkoholne bolesti jetre.

Osim toga, unutar druge skupine, tri do pet posto slučajeva rezultirat će težim stanjima, uključujući nealkoholni steatohepatitis. Stanje poznato kao masna jetra nastaje kada količina masti u jetri premaši 5% ukupne težine jetrenog tkiva. Ovo prekomjerno nakupljanje masti pripisuje se raznim nasljednim i stečenim poremećajima koji utječu na metabolizam masti.

Neki mogući uzroci uključuju: Uzroci masne jetre mogu se kategorizirati u različite čimbenike kao što su lijekovi i toksini (uključujući alkohol, kortikosteroide i kontracepciju), nutricionistički uzroci (kao što su pretilost, dijabetes, gladovanje, poremećaji metabolizma masti, bolesti gušterače i upalne bolesti crijeva) , nasljedne bolesti (kao što su cistična fibroza, galaktozemija i Wilsonova bolest) i virusne bolesti (posebno hepatitis C).

Pretilost, alkoholizam i dijabetes glavni su uzročnici razvoja masne jetre. Dok se masna jetra prije smatrala benignim i neprogresivnim stanjem, nedavna su otkrića rasvijetlila njezinu potencijalnu ozbiljnost jer može napredovati do ciroze jetre. Povećanje jetre može uzrokovati nelagodu ili bol ispod desnog rebarnog luka, ali masna jetra općenito ne dovodi do značajnih problema.

Dijagnoza često uključuje ultrazvuk abdomena i povišene vrijednosti jetrenih testova u laboratorijskim pretragama. Razine ALT su obično umjereno povišene (3-4 puta), dok su razine AST uvijek niže od ALT u slučajevima nealkoholne masne bolesti jetre. Razine GGT i ALP također mogu biti povišene. Ultrazvuk otkriva svijetlu, povećanu jetru, ponekad sa žarišnim promjenama koje mogu predstavljati izazov u njihovom razlikovanju od malignih stanja. Ako razine transaminaza (AST, ALT) ostanu stalno visoke, možda će biti potrebna biopsija jetre.

Preporučujemo