Stiglo nam je proljeće i pred nama su sunčani i topliji dani koji prosto mame da se izađe u prirodu. Međutim ovo je i period kada se pojavljuju razni insekti koji mogu biti prava napast ali i opasnost u određenim slučajevima jer njihov ubod može dovesti do komplikacija.
Stršljen, koji se smatra jednim od najstrašnijih letećih insekata, proizvodi glasno zujanje koje odmah može izazvati paniku. Prisutnost stršljena u vašoj blizini može poremetiti vašu sposobnost da mirno spavate. Srećom, dostupne su prirodne metode za odvraćanje stršljena, kao što predlaže stranica santeplusmag. Važno je napomenuti da vas stršljeni neće napasti bez opravdanog razloga; međutim, često se na njih gleda nepovoljno zbog rizika povezanih s njihovim ubodima. Srećom, slučajevi uboda stršljena relativno su rijetki. Ipak, prisutnost ovih insekata općenito nije dobrodošla.
Postoji nekoliko učinkovitih tehnika za njihovo uklanjanje koje ne uključuju kemijske otopine. Razmislite o istraživanju ovih prirodnih lijekova za stršljene. Koji čimbenici najznačajnije privlače stršljene? Tipično, ovi insekti grade gnijezda u krošnjama drveća i dupljama. Stoga nije iznenađujuće pronaći ih u svom vrtu ako je bogat drvećem i lišćem. Iako mogu postojati slučajevi u kojima su stršljeni privučeni ljudskim okruženjem, postoji minimalan razlog za uzbunu, budući da ne pokazuju neprijateljstvo i ne žele nanijeti štetu. Jeste li primijetili redovitu pojavu stršljena u vašem vrtu?
U takvim je slučajevima važno identificirati čimbenike koji ih mogu potaknuti. Razmotrite sljedeće prijedloge: Ugodan miris, osobito onaj koji je voćni ili čak raspadnut, obično privlači stršljene. Posebno ih privlače grožđe, jabuke, kruške i trešnje. Posljedično, ovo voće može poslužiti kao mamac za njihovu zamku. Ovog letećeg kukca privlači miris smole prisutne u određenim stablima, posebno jorgovanu, brezi, vrbi i jasenu. Ako posjedujete ova stabla, vjerojatno su u blizini.
Navečer, kao i mnoge druge kukce, stršljene mame izvori svjetlosti u dnevnoj ili spavaćoj sobi kada su prozori otvoreni. Također ih privlače pristupačne vodene značajke kao što su fontane, sustavi za prikupljanje kišnice i bazeni. Osim toga, promatrate li bilo kakvo drvo pohranjeno na imanju, osobito na tlu ili unutar jazbina životinja? Svaka radnja koja se događa izvana može predstavljati rizik za njihovu sigurnost. To može dovesti do neprijateljstva i agresije, osobito prema djeci. Koji su prirodni pristupi uklanjanju stršljena?
- Iako stršljeni igraju vitalnu ulogu u ekosustavu pomažući u kontroli dosadnih muha, ako vas njihova prisutnost zabrinjava, postoje prirodne metode da ih odvratite od svog prebivališta bez nanošenja štete. Neugodni mirisi čest su faktor odvraćanja. Strah od uboda osa, pčela ili stršljenova je široko rasprostranjen, a prisutnost ovih insekata koji zuje u blizini može izazvati značajnu tjeskobu. Što može biti obeshrabrujuće od uživanja u ručku na terasi, roštiljanja ili druženja s prijateljima u prisutnosti ovih nepoželjnih uljeza?
Ponekad se situacija može činiti potpuno nepodnošljivom. Zašto posezati za kemijskim insekticidima koji ne samo da uklanjaju te štetočine, već predstavljaju i prijetnju okolišu? Jeste li svjesni da ih jednostavni prirodni mirisi mogu odvratiti i odbiti? Na primjer, djelotvornost octa ili eteričnog ulja klinčića dobro je dokazana. Stršljeni imaju jaku averziju prema raznim mirisima različitih tvari, uključujući limun, bosiljak, metvicu, mažuran, timijan, eukaliptus i češnjak. Biste li radije uživali u mirisu pržene kave i mirisu ulja čajevca dok uživate u ugodnom sunčanom danu na otvorenom?
Za stvaranje ugodne arome koja prožima cijelo područje, ispecite malu količinu zrna kave u loncu. Možete biti uvjereni da se stršljeni neće vratiti. Isto tako, postavljanje polovica limuna ukrašenih klinčićima može pružiti mirnu atmosferu. U slučaju da naiđete na gnijezda osa ili stršljenova, razmislite o nanošenju octa kao spreja; to će na kraju dovesti do njihovog raspada. Osim toga, moglo bi vas zanimati da su imitacije gnijezda dostupne za kupnju u trgovinama. Strateškim postavljanjem ovih umjetnih gnijezda na određena mjesta, možete učinkovito signalizirati stršljenima da je područje već naseljeno.
Zamka za kućanstvo U ugodnim ljetnim popodnevima uživamo u objedovanju na otvorenom, bilo u vrtu ili na terasi. Međutim, problem se javlja kada slatke napitke i voće ostavimo izložene na stolu, naizgled pozivajući svakog letećeg kukca da sudjeluje u našim svečanostima. Kako ih možemo odvratiti od približavanja? Bitno je primijeniti pametnu i provjerenu metodu. Da bi se to postiglo, potrebno je privući kukce slatkom tekućinom da ih uhvati u zamku. Započnite tako što ćete uzeti plastičnu bocu napunjenu mineralnom vodom. Odvojite vrat, ostavljajući kapicu netaknutu.
Okrenite ga unutar boce da služi kao lijevak dizajniran za hvatanje insekata. Korištenje slatkog nektara kao sredstva za privlačenje učinkovito će ih namamiti. Što se tiče biljnog svijeta, može se pouzdati u određene biljne vrste zbog njihovih aromatičnih svojstava koja nevjerojatno odbijaju ove štetnike. Značajni primjeri uključuju lavandu, metvicu, mažuran, majčinu dušicu, razne vrste pelargonija, orlovi nokti, pa čak i divlje maćuhice. Ako su vaše biljke u saksiji, možete ih postaviti na balkon, terasu, prozorsku dasku ili u svoj vrt. Uskoro će mir biti ponovno uspostavljen!
Kava, kao što je već spomenuto, djeluje kao snažan prirodni repelent za pčele, ose, stršljene, pa čak i stjenice, zahvaljujući svojoj snažnoj i prepoznatljivoj aromi. Sama mala količina gorućih zrna kave stvara gusti dim koji obavija okolno područje. Posljedično, može se učinkovito oprostiti od ovih nepoželjnih posjetitelja! Kako biste iskoristili ovu metodu, grah jednostavno stavite u vatrostalnu posudu ili pepeljaru i postavite na prozorsku dasku ili u vrt. Kore krastavaca U iznenađujućem otkriću otkriveno je da kore krastavaca služe za tjeranje ovih insekata.
Jednostavnim postavljanjem oko ležaljki u vrtu ili na prozorskim daskama može se stvoriti iznimno učinkovita barijera. Osim toga, tablete kamfora ili naftalina, koje imaju jak miris čak jači od mirisa češnjaka, pokazale su se vrlo učinkovitima u odvraćanju stršljena. Ove tablete treba staviti u vrećice i čuvati blizu vrata ili prozora. U konačnici, najučinkovitiji pristup odvraćanju letećih insekata od ulaska u vaš dom ili stvaranja gnijezda su preventivne mjere.
Nadalje, preporučljivo je zatvoriti sve otvore duž obodnih zidova kitom ili žbukom. Slično, zidne šupljine treba izolirati ekspandiranom pjenom. Redoviti pregledi tavana i nadstrešnica su neophodni, jer ti prostori često služe kao uobičajena mjesta za izgradnju gnijezda.