Čovjek na žalost svakim danom sve više uništava prirodu što je dovelo i do velikih klimatskih promjena čije se posljedice uveliko osjećaju. Ipka priroda uvijek nađe način da nas iznenadi.

Prilikom rušenja stabala Miloš Popović (30) iz ivanjičkog sela Bedina Varoš naišao je na nesvakidašnju pojavu: iz jednog stabla bukve uočeno je kako teče voda. Drvosječa je bio zapanjen, budući da je godinama obavljao ovaj posao, a da nikada nije doživio takvo iskustvo. “Stablo, zapravo, nije bilo istrunulo; naprotiv, bilo je u čvrstom stanju. Kad sam ga počeo rezati, usred mojih napora počela je istjecati zapanjujuća količina vode, podsjećajući na otvaranje slavine.

Prišli smo i nastavili čistiti ruke. Voda je bila osvježavajuće hladna i iznimno čista, prikladna za trenutnu konzumaciju. Suočeni s velikom dilemom i nesigurni oko našeg puta akcije, na kraju smo odlučili srušiti bukvu”, ispričao je Miloš za RINA-u. Ono što posebno zbunjuje ovog drvosječu je nepostojanje rijeke ili izvora u radijusu od pola kilometra, uz nevjerojatnu količinu vode skrivene u stablu bukve. “Sve vreme dok smo bili u blizini stabla, voda je tekla neprekidno, podsećajući na prirodni izvor.

Naš kraj obiluje šumama, au njihovu seču uključeni su brojni pojedinci, međutim, svi kojima sam predočio snimak izrazili su čuđenje. Ovakva pojava do sada nije viđena”, navodi ivanjički drvoseča, prenosi Kurir.rs. Stručnjaci su ovaj prirodni fenomen pripisali položaju korijena duda duž sezonske granice izvora vode. Posljedično, tijekom razdoblja obilnih oborina, plavljenje izvora podzemne vode stvara dodatni pritisak, koji tjera vodu na površinu zajedno s korijenjem drveća.

Bonus tekst:

Kupus, povrće koje je uključeno u ljudsku prehranu od davnina, može se pohvaliti ne samo divnim okusima, već i nizom korisnih svojstava. Dolje je predstavljeno nekoliko fascinantnih činjenica vezanih uz kupus: obiluje vitaminima, posebice vitaminom C, koji ima ključnu ulogu u podržavanju imunološke funkcije. Nadalje, kupus sadrži vlakna koja pomažu probavi i njeguju zdravu crijevnu floru. Kupus je dostupan u raznim vrstama, poput bijelog, crvenog i kineskog kupusa, od kojih svaki ima različite nutritivne vrijednosti i prednosti.

  • Povijesno gledano, kupus se koristio u tradicionalnoj medicini zbog svojih terapeutskih prednosti, uključujući ublažavanje bolova u zglobovima, poboljšanje probavnog zdravlja i potporu procesu detoksikacije. Osim toga, koriste se oblozi od lišća kupusa za smanjenje oteklina i ublažavanje tegoba. I Rimljani i Grci uključivali su kupus u svoje prehrambene navike i medicinske prakse. Ovo povrće izvanredna je opcija za zdravo osviještene obroke zbog izuzetno niskog broja kalorija, što ga čini preferiranim izborom hrane. Iako mu je kalorijska vrijednost minimalna, obiluje vitalnim nutrijentima.

Nadalje, kupus pokazuje izvanrednu svestranost u kuhinji; može se jesti sirovo u salatama ili pripremljeno različitim metodama, uključujući kuhanje, pečenje ili fermentaciju, kao što je primjer kiselog kupusa. Kupus se ubraja među najekstenzivnije uzgajano povrće u svijetu i sastavni je dio brojnih kulturnih kuhinja diljem svijeta. Jedna od istaknutih metoda pripreme kupusa je stvaranje kiselog kupusa, koji je priznat kao značajan izvor probiotika korisnih za poboljšanje zdravlja crijevne flore.

Osim toga, kupus ima simbolički značaj u raznim kulturama, često predstavljajući plodnost i obilje. Tijekom srednjeg vijeka ovo je povrće imalo presudnu ulogu u prehrani nižih socioekonomskih slojeva, au pojedinim zapadnim zemljama smatralo se simbolom sreće. Što se tiče prehrane, kupus je poznat po značajnom sadržaju vitamina K, koji pomaže u očuvanju zdravlja kostiju i može pomoći u prevenciji osteoporoze.

Preporučujemo