Mnogo je savjeta za uzgoj bilja i hrane koji nam mogu pomoći da lakše uzgajamo hranu. Treba znati kako zaobići neke probleme i maksimizirati sve što možemo. Danas otkrivamo jedan savjet oko uzgoja krompira odnosno krumpira.
Evo tehnike za zaustavljanje ovog procesa. Krumpir, kojeg nebrojeni pojedinci njeguju kao temeljnu komponentu svjetskih kuhinja, može se neočekivano pojaviti kada vam zatreba za obrok. Unatoč tome, s pouzdanim uputama naših baka, možete ostaviti po strani brige o klijavosti i kvarenju ovog kulinarskog favorita!
Otkrivanje proklijalog krumpira u smočnici može biti obeshrabrujuće, osobito nakon što ste ga zamislili kao sastavni dio svog obroka. Osim toga, ovi proklijali krumpiri sadrže povišene razine solanina, prirodnog spoja koji krumpir proizvodi za odvraćanje štetočina, a koji može predstavljati rizik ako se konzumira u velikim količinama.
- Ipak, postoji lijek! Ova jednostavna, ali učinkovita metoda temelji se na staroj tradiciji korištenja prirodnih sastojaka za produljenje svježine hrane. Bitan element u ovoj tehnici su jabuke.
Možda se pitate kako se jabuke uklapaju u ovo, ali ovo voće emitira plin etilen, prirodni biljni hormon koji pomaže u zaustavljanju sazrijevanja i nicanja krumpira. Kako biste uvelike produžili svježinu krumpira, korisno ga je pohraniti u košaru uz nekoliko jabuka. Iako je ključno stavljanje krumpira na hladno i suho mjesto, važno je držati se podalje od hladnjaka.
Hladno i vlažno okruženje može ubrzati kvarenje umjesto da ga spriječi. Ako primijetite da se na krumpiru stvaraju sitne klice, one se mogu lako ukloniti, što vam omogućuje da nastavite koristiti krumpir. S druge strane, otkrivanje pozamašnih klica može značiti da je krumpir počeo nicati, zbog čega je mudro baciti ga.
- Ovaj jednostavan pristup, ponavljajući mudrost naših baka, osigurava da vaši krumpiri ostanu svježi i ukusni, omogućujući vam da u njima uživate bez nailaska na nepredviđene probleme s klijanjem.
DODATNI TEKST
Trenutačno velik broj ljudi pati od trbušne viroze, koja, iako obično nije ozbiljna, može rezultirati znatnim umorom i značajnim smanjenjem apetita tijekom cijele bolesti. Uobičajeni simptomi uključuju mučninu, bolove u trbuhu, povraćanje i proljev, a glavobolje se mogu pojaviti uz povišene ljetne temperature.
- Valja naglasiti da ljetni proljev nije isključivo uzrokovan virusom; bakterije i toksini također mogu igrati ulogu. Tipično, virusne infekcije prolaze bez vrućice i imaju tendenciju nestati same od sebe unutar jednog ili dva dana.
No, ako simptomi potraju, poželjno je potražiti savjet liječnika, napominje za naš portal liječnica opće prakse dr. Jelena Stojanović. Kako kaže naš sugovornik, ljeti su najzastupljenije viruse adenovirusi, rotavirusi i norovirusi koji u pravilu dovode do lakših oblika proljeva. Savjetuje se simptomatsko liječenje, pri čemu su se probiotici pokazali posebno korisnima, uz pravilnu prehranu koja daje prednost unosu tekućine – to treba biti maksimalno povećano i uključivati nadoknadu elektrolita.
Preporučuju konzumaciju lako probavljive hrane poput juhe, povrća kuhanog na pari, keksa i prepečenog kruha. U slučajevima težih kliničkih stanja, poput kontinuiranog povraćanja i proljeva (više od 10 rijetkih stolica), te ako ne možete uzimati lijekove ili bilo kakvu tekućinu, preporučuje se potražiti savjet liječnika kako biste izbjegli dehidraciju.
Dr. Stojanović ističe važnost hitnog savjetovanja s liječnikom ako se u stolici pojave krv i sluz. Nadalje, porast tjelesne temperature signalizira potrebu za liječničkim savjetom. Budući da salmonela često vreba u mlijeku, jajima i mesu, potrebno je posebno paziti na izvore iz kojih kupujete sladoled i druge kvarljive namirnice. Sladoled također može utočiti salmonelu.