Naučnik svjetskog glasa koji potiče sa naših prostora, Nikola Tesla, je izumio mnogo toga što danas koristimo i bez čega ne bismo mogli da zamislimo svoj život. Danas govorimo o njegovom privatnom životu.

Nikola Tesla, naširoko cijenjen najutjecajnijim znanstvenikom i inovatorom u povijesti, čiji su izumi revolucionirali život na Zemlji, posljednje je desetljeće života boravio u sobi 3327 na 33. katu hotela “New Yorker”. Ovakav izbor smještaja naglašava njegovu sklonost broju tri, figuri koja se često manifestirala tijekom njegova postojanja. Unatoč financijskim poteškoćama, ostao je predan svojim idejama i izumima do posljednjih trenutaka.

Pokušaji brojnih pojedinaca da prisvoje njegovo djelo ističu u kojoj je mjeri bio ispred svog vremena; čak se i suvremeni stručnjaci i dalje bore s razumijevanjem i primjenom mnogih njegovih teorija. U procesu prodaje patenata povezanih s izmjeničnom strujom, Tesla je napustio ovaj život opterećen financijskim obvezama. “Ono što je stvorio je monumentalno, a kako vrijeme prolazi, samo postaje veće”, komentirao je gradonačelnik New Yorka LaGuardia, opasku koju bi neki mogli doživjeti kao licemjernu, osobito u svjetlu gotovo nasmiješenog držanja koje je pokazao.

Otvorena metalna kutija, jedna od brojnih koje je posjedovao, ležala je na vrhu velikog okruglog stola, u kojoj su se nalazila slova i ilustracija koja je prikazivala Teslu usred okupljenih posjetitelja 1942. Vijest je odjeknula diljem svijeta. U trajanju od dva dana, Teslini posmrtni ostaci bili su izloženi u poznatom pogrebnom poduzeću koje se nalazi na Aveniji Madison. Mnoštvo pojedinaca okupilo se kako bi odali počast ostavštini cijenjenog znanstvenika, au knjigu žalosti svoje su se potpise upisali državni dostojanstvenici, ugledne javne osobe, prijatelji, poznanici i svakodnevni vjernici.

Poruke sućuti i telegrami stizali su iz cijeloga svijeta u izobilju. 12. siječnja održana je sprovodna služba u Crkvi svetog Ivana Krstitelja na Manhattanu u New Yorku. Nakon službe uslijedilo je kremiranje tijela. Oko 2000 osoba prisustvovalo je obilježavanju Teslinih posmrtnih ostataka, među kojima je bio značajan broj uglednika i nobelovaca. Događaj su popratili novinari koji su predstavljali sve glavne novine u New Yorku. Nekad figura koja je bila uvelike zanemarena, ubrzo je postao tema svjetskih rasprava i književnih istraživanja.

  • Unatoč tome, osjećaj gorčine ostao je prisutan čak i usred posljednjeg oproštaja s pojedincem koji je mnogima omogućio lakši život. Vladika Dionisije, poglavar Srpske pravoslavne crkve u SAD-u, dobio je obavijest o vremenu i mjestu sahrane. Kako napominje Šarlota Muzar, dugogodišnja tajnica diplomata i publicista Save Kosanovića, koja je bila i Teslina najmlađa sestra Marica, smatra se da je vladika odbio sudjelovanje zbog namjere kremiranja Teslinih posmrtnih ostataka, kako stoji u službenom dokumentu koji je predstavljen. u Muzej Nikole Tesle.

Zlatko Baloković, istaknuti violinist priznat kao jedan od najeminentnijih svjetskih virtuoza, na pogrebu je uz pratnju zbora Slovan iz Slovenije izveo Schubertovu “Ave Maria”, a potom i srpsku skladbu “Tamo daleko”. Ubrzo nakon Tesline smrti, FBI je naložio imigracijskoj službi da zaplijeni sve osobne stvari i dokumente preminulog, bez obzira na Teslin status građanina Sjedinjenih Država. Nakon toga, Ministarstvo obrane kontaktiralo je FBI, što je dovelo do klasifikacije Teslinih dokumenata kao strogo povjerljivih.

Zbog značaja njegovih izuma i patenata, sve Tesline osobne stvari označene su oznakom “Strogo povjerljivo” po direktivi Edgara Hoovera i savjetnika predsjednika. Veleposlanstvo Jugoslavije, u suradnji s Teslinom obitelji, pregovaralo je s dužnosnicima Sjedinjenih Država kako bi osiguralo povrat dokumenata i osobnih stvari, prepoznajući mogući značaj pojedinih elemenata njegova istraživanja. Naposljetku, neke od Teslinih osobnih stvari uspješno je pronašao njegov rođak Sava Kosanović i ti se predmeti trenutno nalaze u Muzeju Nikole Tesle u Beogradu.

Preporučujemo