Usljed jako visokih temperatura i nedostatka padavina došlo je do suše i svi koji uzgajajju voće i povrće se žale da će ove godine urod biti jako slab. U nastaku pročitajte jedan savjet.

Pojedinci često traže skupe i zamršene lijekove. Police trgovina pune su specijaliziranih gnojiva, pojačivača rasta i kemikalija koje jamče brze rezultate. Međutim, ono čega mnogi pojedinci možda nisu svjesni jest da se rješenje za blede i oslabljene biljke već može pronaći u njihovim domovima – točnije u kuhinji. Suhi pekarski kvasac, uobičajeni sastojak za pripremu kruha, posjeduje izvanredne sposobnosti poticanja rasta biljaka, pomlađivanja zdravlja tla i učinkovitog oživljavanja naizgled beživotnih biljaka.

  • Ovaj fenomen nije stvar magije; to je demonstracija temeljnih bioloških principa. Što je zapravo suhi kvasac i koji je njegov mehanizam djelovanja? Suhi kvasac (Saccharomyces cerevisiae) oblik je mikroskopske gljivice koja nakon aktivacije u vodi započinje proces fermentacije. Ovaj proces fermentacije proizvodi različite hranjive tvari, uključujući vitamine B skupine, proteine, aminokiseline i enzime, koji su svi vrlo korisni za mikrobiološki život prisutan u tlu. Tlo obuhvaća više od puke prašine i pijeska; čini dinamičan ekosustav koji vrvi mikroorganizmima koji biljkama olakšavaju apsorpciju hranjivih tvari.

Poremećaj ovog sustava—zbog čimbenika kao što su prekomjerno zalijevanje, izloženost kemikalijama ili iscrpljivanje—dovodi do venuća biljaka. Ovdje suhi kvasac igra presudnu ulogu. Iako ne daje izravnu prehranu biljci, pomlađuje život mikroba u tlu, čime se uspostavljaju idealni uvjeti za disanje, razvoj korijena i ponovno apsorbiranje potrebnih hranjivih tvari. Kvasac služi kao prirodni stimulans rasta. Kada se suhi kvasac otopi u vodi i nanese na tlo koje okružuje korijenje biljke, potiče rast korisnih bakterija i gljivica koje se obično nalaze u zdravom tlu. Ovi mikroorganizmi djeluju kao “nevidljiva vojska”, osiguravajući unutarnju prehranu biljci.

Štoviše, proces fermentacije koji je pokrenuo kvasac stvara male količine ugljičnog dioksida i topline, što zauzvrat potiče rast novonastalih korijena. Biljka koja je počela propadati – pokazujući simptome kao što su izblijedjela boja, lišće koje venu ili osušene stabljike – često pokazuje znakove pomlađivanja unutar samo nekoliko dana nakon tretmana kvascem. Pravilna upotreba suhog kvasca za biljke Kako bi se osigurala učinkovitost kvasca, ključno je koristiti ga na odgovarajući način.

Ispod je jednostavan recept: Pomiješajte 1 žličicu suhog kvasca sa 1 žlicom šećera i 1 litrom mlake vode, dobro izmiješajući sastojke. Ostavite smjesu da odstoji 1 do 2 sata. Zatim se ova otopina može primijeniti izravno na biljke, posebno one koje izgledaju oslabljene, požutjele ili su prestale rasti. Preporučljivo je ovaj tretman provoditi jednom mjesečno. Količina za vrtno bilje može se proporcionalno povećati. Nadalje, preporučljivo je suzdržati se od pretjerane uporabe ove otopine; pretjerana aktivna fermentacija može poremetiti ravnotežu tla, osobito ako biljka već napreduje.

Izvanredni rezultati sa sobnim i vrtnim biljkama vidljivi su iz iskustava brojnih vrtlara, bilo da su početnici ili stručnjaci. Dokazano je da suhi kvasac može značajno poboljšati zdravlje biljke koja je pred propadanjem. Na primjer, sobne biljke koje su bile ostavljene u hladnom okruženju, slabo su se brinule ili su patile od truljenja korijena, pokazuju znakove razvoja novih listova i pupoljaka nakon jedne primjene. Kod vrtnih biljaka kao što su rajčice, paprike, krastavci i tikvice, primjena kvasca tijekom ranih faza rasta dovodi do pojačane snage korijena, povećane snage u rastu i proizvodnje većih plodova.

U nekim slučajevima ove biljke ne samo da se oporave nego i premaše očekivani prinos. Biljke koje izgledaju beživotne nisu nužno lišene života. Posebno fascinantna značajka kvasca je njegova sposobnost da “revitalizira” naizgled izgubljene biljke. Kada biljka odbaci svo svoje lišće i predstavlja se kao potpuno mrtva, korijenje često zadržava tragove života. Primjenom kvasca ti se ostaci mogu potaknuti. Iako kvasac ne obnavlja mrtvu biljku na način koji podsjeća na bajku, on potiče aktivaciju i regeneraciju preživjelog tkiva. Praktično, to znači da biljka koja je potpuno uvenula može početi proizvoditi nove mladice nakon dva do tri tjedna tretmana.

Bitni čimbenici su strpljenje i odgovarajuće zalijevanje; tlo ne smije biti pretjerano suho ili prezasićeno. Što objašnjava nedostatak komunikacije po ovom pitanju? Sektor njege bilja u osnovi ovisi o prodaji proizvoda. Suhi kvasac je i jeftin i široko dostupan, i, što je najvažnije, učinkovit je. Ova inherentna kvaliteta čini ga neprofitabilnom opcijom za pojedince čiji je život vezan za prodaju gnojiva i stimulansa rasta.

To je razlog zašto se ove tehnike rijetko spominju u službenim priručnicima za njegu biljaka. Informacije o kvascima prenose se prvenstveno neformalnom komunikacijom, uglavnom među iskusnim vrtlarima starijih generacija koji su svoja znanja stjecali kroz praktično iskustvo, a ne kroz promotivne materijale.

Preporučujemo