Voda je poput hrane neophodna za naš organizam i bez nje čovjek ne može da izdrži ni nekoliko dana. Često čujemo kako bismo trebali piti najmanje dva litra dnevno međutim nije logično da ososbe različite tjelesne mase treba da unose istu količinu vode.

Održavanje pravilne hidracije ključno je za postizanje optimalnog zdravlja i osiguravanje različitih tjelesnih funkcija, uključujući podršku probavi, regulaciju tjelesne temperature i olakšavanje transporta hranjivih tvari. Međutim, pretjerani unos vode može rezultirati prekomjernom hidracijom, stanjem koje se javlja kada pojedinac konzumira prekomjernu količinu vode. Pristup higijenski ispravnoj pitkoj vodi bitan je uvjet za život i cjelokupno zdravlje.

Nažalost, tragična je stvarnost da gotovo dvije trećine svjetske populacije trenutno nema pristup pitkoj vodi. Nadalje, procjenjuje se da 35 000 pojedinaca dnevno podlegne bolestima koje proizlaze iz neodgovarajuće vode za piće i loše kvalitete vode. Prema definiciji, voda bi trebala biti tekućina bez boje, okusa i mirisa; međutim, to nije uvijek slučaj.

Čak i kada se čini da zadovoljava ove kriterije, još uvijek može sadržavati zagađivače i aditive koji ne bi trebali biti prisutni. To je zbog prirode vode kao “univerzalnog otapala”, koje joj omogućuje da otopi gotovo sve na što naiđe u različitim količinama na svom putu do naših slavina. U atmosferi čestice vode stupaju u interakciju s plinovima, mijenjajući njihove prirodne karakteristike. Nakon kiše, nebo može izgledati jasnije i svjetlije, ali kvaliteta same vode izaziva zabrinutost. Stoga se kišnica ne bi trebala smatrati sigurnom za potrošnju.

 

Općenito se savjetuje konzumiranje otprilike osam čaša vode dnevno kao prikladna osnovna vrijednost; međutim, ova preporuka može varirati ovisno o pojedinačnim čimbenicima kao što su uvjeti okoline, razine tjelesne aktivnosti i specifične zdravstvene okolnosti, uključujući trudnoću ili dojenje. Pretjerana konzumacija vode može dovesti do oblika trovanja koji utječe na rad mozga.

  • To se događa kada se prekomjerna količina vode nakupi unutar stanica, što rezultira oticanjem stanica. Takvo oticanje vrši pritisak na mozak, što se može manifestirati kao smetenost, pospanost i glavobolje. Posljedično, ovo stanje može rezultirati hipertenzijom zbog povišenog krvnog tlaka, kao i bradikardijom koja proizlazi iz smanjenog broja otkucaja srca.

Prema izvješćima Mirrora, kada razina vode u tijelu pretjerano poraste, oticanje stanica povećava rizik od napadaja, kome ili čak smrti. Pokazatelji prekomjerne hidracije Pratite nijansu svog urina, koja može varirati od svijetložute do boje poput čaja, ovisno o razini hidratacije tijela. Urin koji je potpuno bistar može ukazivati ​​na prekomjerni unos vode u kratkom razdoblju.

Dodatno, povećana učestalost mokrenja služi kao još jedan pokazatelj, s tipičnim rasponom od šest do osam posjeta zahodu dnevno koji se smatra normalnim. Za osobe koje često konzumiraju kofein ili alkohol tipično je da zahod odlaze deset puta dnevno. Međutim, pretjerana hidracija može dovesti do trovanja vodom, do kojeg dolazi kada volumen vode u tijelu premaši sposobnost bubrega da je eliminiraju.

Ovo stanje može dovesti do opasnih neravnoteža elektrolita i može se akumulirati u tijelu, što rezultira simptomima poput mučnine, povraćanja i proljeva. Daljnji pokazatelj dehidracije ili prekomjerne hidracije je prisutnost viška vode u tijelu, što smanjuje razinu soli i rezultira oticanjem stanica. Ovo oticanje može dovesti do povećanja veličine stanica, što potom uzrokuje pritisak mozga na lubanju.

Ishod ovog pritiska često su pulsirajuće glavobolje, koje mogu rezultirati oštećenjem mozga i respiratornim poteškoćama. Osim toga, kada se stanice šire, to može dovesti do oticanja ili promjene boje u stopalima, rukama i usnama, što rezultira promjenama boje kože. Pretjerani unos vode remeti tjelesnu ravnotežu, što dovodi do smanjene razine elektrolita, što se može manifestirati kao grčevi mišića.

Bubrezi su prisiljeni uložiti dodatne napore kako bi eliminirali višak vode. Ako osoba ne može ustati iz kreveta nakon što je popila prekomjerne količine vode, to je vjerojatno zbog preopterećenosti bubrega. Koja je preporučena količina vode koju treba konzumirati? Na količinu vode koja je potrebna ljudskom tijelu utječu čimbenici kao što su tjelesna aktivnost, uvjeti okoline, tjelesna masa i spol.

Preporuča se da žene u dobi od 19 do 30 godina konzumiraju oko 2,7 litara vode dnevno, dok bi muškarci trebali ciljati na oko 3,7 litara. Za određene populacije, uključujući sportaše, starije osobe i trudnice, oslanjanje samo na žeđ kao pokazatelj hidracije možda neće biti dovoljno.

Preporučujemo