Postoji određeni broj pojedinaca koji skoro nikada neskidaju šarape pa čak i na spavanje idu u njima. Razlog je najčešće navika koju vučemo od malih nogu a u nastavku pročitajte zašto to nije dobro.

Obuvanje čarapa prije spavanja pomaže vam da se ugrijete, pospješuje cirkulaciju krvi, snižava tjelesnu temperaturu i signalizira vašem mozgu da je vrijeme za spavanje. Poboljšana cirkulacija potiče učinkovitu isporuku krvi i kisika, omogućujući našem srcu, plućima i mišićima da funkcioniraju najbolje. Unatoč tome, praksa nošenja čarapa u krevetu može negativno utjecati na cjelokupno zdravlje vašeg tijela.

1. Povišeni krvni tlak Spavanje u čarapama poznato je po jačanju cirkulacije krvi; međutim, može doći do suprotnog učinka. Dugotrajna uporaba čarapa tijekom spavanja zapravo može dovesti do smanjenja protoka krvi.

2. Higijena vaših stopala mogla bi biti ugrožena. Nošenje čarapa tijekom spavanja može rezultirati neadekvatnom higijenom. Kada su čarape preuske ili se ne peru često, mogu ometati vaša stopala u učinkovitom disanju. Odabir čarapa izrađenih od sintetičkih materijala koji nisu nježni za kožu može povećati šanse za infekciju, zbog čega je ključno odabrati čarape izrađene od tkanina ugodnih za kožu. Dobra opcija bi bila razmotriti pamučne čarape. Sintetičke tkanine, poput poliestera i najlona, ​​treba izbjegavati.

3. Postoji mogućnost povećanja tjelesne temperature. Odabir odgovarajućih čarapa je ključan, jer nošenje pogrešnih može rezultirati pregrijavanjem. Kada čarape sprječavaju vašu kožu da diše, to može uzrokovati povećanje tjelesne temperature – hladniji uvjeti doprinose boljem snu. Noćno znojenje prilično je uobičajeno, a kada spavate s debelim pokrivačima, topli i vlažni uvjeti mogu pružiti idealno okruženje za bakterije koje mogu utjecati na vaša stopala.

4. Miran san će vam izmicati. Uske čarape mogu biti prilično neudobne, što vam otežava ugodan san. Posavjetujte se sa svojim liječnikom ako imate osjetljivu kožu kako biste utvrdili je li preporučljivo spavati u čarapama. Nošenje neodgovarajuće vrste čarapa može dovesti do iritacije kože.

Bonus tekst:

Nekada gledan kao obrok za siromašne, kačamak doživljava preporod kao “čisto” egzotično jelo. Pravi se od kukuruznog brašna, koje može biti bijelo ili žuto, a nadaleko je poznato kao kukuruzno brašno ili palenta. Zbog svoje prirode bez glutena, kačamak nije samo ukusan doručak, već se ističe i kao jedan od najzdravijih izbora koje možemo napraviti. Bogato vitalnim hranjivim tvarima, kukuruzno brašno osigurava bitne vitamine kao što su A, E i nekoliko vitamina B skupine, zajedno s nizom minerala koji su potrebni našem tijelu.

  • Ima značajan sadržaj fosfora, cinka, kalija, magnezija, mangana i selena. Naime, kačamak sadrži oko 380 kalorija na 100 grama, što se razlaže na 12,7 posto vode, 10 posto bjelančevina, 73 posto ugljikohidrata, 4,3 posto masti i 2,3 posto celuloze. Ugljikohidrati i masti koje nalazimo u kukuruznom brašnu pozitivno utječu na naše zdravlje, posebice na rad crijeva. Znatan sadržaj vlakana, zajedno sa složenim ugljikohidratima, doprinosi pojačanom osjećaju sitosti. Te se hranjive tvari postupno apsorbiraju, potičući normalne probavne procese u crijevima.

Primarni razlog zašto je kačamak koristan za konzumaciju je njegova korisnost, bez obzira na to imate li probavne probleme ili ne. Nadalje, kukuruz obiluje karotenoidima, koji su, zajedno s hranjivim biljnim mastima, neophodni za poticanje učinkovite crijevne peristaltike. To pomaže u sprječavanju zatvora i pomaže regulirati probavu. Zbog zdravih masnoća, složenih ugljikohidrata i biljnih vlakana, kukuruz se savjetuje kao vrijedan izbor hrane osobama s visokim kolesterolom.

Štoviše, značajno doprinosi prevenciji kardiovaskularnih bolesti i jačanju zdravlja srca. Kačamak se savjetuje za dojenčad i djecu jer pomaže boljoj probavi i jača imunitet čisteći i jačajući crijevnu floru. Osobe s celijakijom ili upalnom bolešću crijeva moraju znati da kukuruz ne sadrži gluten. Dakle, oboljeli od Crohnove bolesti, upalnih bolesti crijeva i dijabetesa trebali bi kačamak uvrstiti u svoje redovne prehrambene navike.

Preporučujemo