Svima je poznato da se neke osobine kod ljudi prenose genima ali isto tako i neke bolesti i stanja. Međutim neka od njh možemo naslijediti samo od jednog roditelja. Danas govorimo o onima koje naslijeđujemo od majke.

Prijelaz nasljednih bolesti po majčinoj liniji može uvelike utjecati na cjelokupno zdravlje pojedinca. Evo nekoliko primjera takvih bolesti i stanja, zajedno s nekim preventivnim strategijama koje treba imati na umu: Osteoporoza je stanje koje kosti čini krhkima i podložnima lomovima. Značajni genetski utjecaji igraju presudnu ulogu, osobito kod žena nakon menopauze, jer ovo razdoblje označava gubitak kalcija u kostima.

Za promicanje jakih i zdravih kostiju, bitno je uključiti kalcij i vitamin D u svoju prehranu, kloniti se gaziranih pića i sudjelovati u vježbanju s utezima uz redovite vježbe poput hodanja. Drugo stanje na popisu, reumatoidni artritis, obilježeno je bolovima i upalom u zglobovima. Kao autoimuni poremećaj, utječe na tijelo ometanjem zglobova i može dovesti do invaliditeta.

Prevencija: Uravnoteženi način života uključuje redovitu tjelovježbu, dobru dentalnu higijenu te izbjegavanje pušenja i prekomjerne konzumacije alkohola. 3. Glavni problem je prerano starenje. Naš genetski sastav može utjecati na brzinu našeg procesa starenja, s ovim specifičnim genima koji se prenose po majčinoj liniji. Kako bi koža bila zdrava, preporučljivo je nanositi kreme s visokim zaštitnim faktorom, fokusirati se na pravilnu hidrataciju i smanjiti izlaganje intenzivnoj sunčevoj svjetlosti. Četvrti predmet rasprave je depresija, stanje koje pogađa brojne pojedince. Žene češće doživljavaju specifičan tip poznat kao postporođajna depresija.

. Za rješavanje i prevenciju problema preporučljivo je konzultirati se sa stručnjakom za terapiju i, ako je potrebno, lijekove, uz oslanjanje na podršku obitelji i prijatelja te vođenje zdravog načina života. Naša peta tema razgovora je glaukom, bolest oka koja češće pogađa žene nego muškarce. Nasljedni aspekt ove bolesti može se povezati s određenim genetskim mutacijama. Prevencija: Redoviti posjeti oftalmologu, praćenje očitanja krvnog tlaka i poduzimanje mjera za zaštitu očiju od oštećenja ključni su za očuvanje zdravlja očiju.

  • Kardiovaskularne bolesti predstavljaju veliki problem. Genetski čimbenici koji utječu na skladištenje masti mogu povećati rizik od srčanih bolesti kod žena. Prevencija: Zdrav način života uključuje redovitu tjelovježbu i uravnoteženu prehranu, koja bi trebala uključivati ​​smanjenje unosa zasićenih masti i soli. Sedma točka na popisu odnosi se na migrene. Značajan čimbenik veće učestalosti migrena kod žena, koje ih doživljavaju tri puta češće od muškaraca, je genetska predispozicija.

Što se tiče prevencije: za poboljšanje cjelokupnog zdravlja bitno je smanjiti unos kofeina, alkohola i šećera, usredotočiti se na održavanje hidratacije, uspostaviti dosljednu rutinu spavanja i smanjiti razinu stresa.  Nemogućnost spavanja, poznata kao nesanica, stanje je koje pogađa brojne pojedince. Kronični poremećaji spavanja mogu nastati iz različitih uzroka, uključujući genetske čimbenike, stres i tjeskobu. Za održavanje zdravog bioritma preporučuje se izbjegavati teške obroke i kofein navečer, sudjelovati u tjelesnim vježbama prije spavanja i koristiti metode opuštanja poput meditacije.

 Deveto stanje na listi je Alzheimerova bolest. Ovaj oblik demencije je češći kod žena, a genetika značajno pridonosi njenom nastanku. Prevencija: Podržavanje zdravog načina života uključuje sudjelovanje u mentalnim izazovima, uključivanje u tjelesne vježbe i namjernu težnju društvenim interakcijama.  Postoji jaka povezanost između raka dojke i raka jajnika u pogledu njihovih karakteristika i učinaka na pojedince. Mutacije gena poput BRCA mogu povećati rizik od razvoja ovih oblika raka.

Za promicanje cjelokupnog zdravlja, ljudima se savjetuje da se podvrgnu redovitim pregledima poput mamografije i ultrazvuka, prihvate zdrav način života, razmotre preventivnu operaciju kada je to prikladno i poduzmu genetsko testiranje ako su pod povećanim rizikom. Proaktivna strategija neophodna je za očuvanje dobrog zdravlja i sprječavanje nastanka nasljednih bolesti.

Redovitim liječničkim pregledima, zdravim načinom života, pravilnom prehranom i bavljenjem tjelesnim aktivnostima mogu se znatno smanjiti šanse za razvoj ovih bolesti. Za pojedince s genetskom predispozicijom, stalne medicinske procjene i razgovori s pružateljima zdravstvenih usluga olakšavaju brzo prepoznavanje i upravljanje ovim problemima, što u konačnici poboljšava ukupnu kvalitetu života.

Preporučujemo