Održavanje higijene u našem domu je jako važno a kupatilo je prostorija u kojoj zbog same njene upotrebe i namjene uvijek ima vlage. Vlaga podstiče stvaranje buđi koja može biti jako uporna i teško je se riješiti.

Ako se nađete pred izazovnim poslom čišćenja fuge u svojoj kupaonici, ne morate gubiti nadu. Ovo postaje osobito ključno kada naiđete na upornu plijesan na koju standardna rješenja za čišćenje ne utječu. Srećom, postoje učinkovite tehnike koje su odobrili stručnjaci i koje vam mogu pomoći. U nastavku su neke metode koje biste mogli isprobati: Za početak postupka izbjeljivanja, presavijte papirnati ručnik tako da odgovara širini linija za fugiranje.

  • Nakon presavijanja, nježno stavite ručnik na problematična područja i nastavite nanositi izbjeljivač. Ostavite izbjeljivač da odstoji oko 60 minuta. Već samim oduzimanjem ručnika, plijesan će biti eliminirana, postižući željeni rezultat. Izbjeljivač se često koristi za smanjenje vidljivosti plijesni; međutim, neki ljudi izražavaju zabrinutost u vezi s njegovim kratkotrajnim rezultatima, jer samo prikriva problem umjesto da u potpunosti eliminira plijesan.

Alternativna metoda je korištenje alkohola za trljanje, koji se može nanijeti izravno na zahvaćena područja ili pomiješati sa sodom bikarbonom kako bi se stvorila pasta. Za učinkovitu sanaciju plijesni, preporuča se pustiti otopinu da stoji na spojevima dulje vrijeme, poput nekoliko sati ili čak preko noći. Prije nanošenja otopine ključno je fuge temeljito očistiti ispiranjem vodom.

Ocat, poznat po svojim antifungalnim svojstvima, izvanredan je eliminator plijesni zbog svoje sposobnosti rješavanja problema s korijenom, a ne samo prikrivanja. Iznimno učinkovit pristup uključuje stvaranje guste paste kombiniranjem sode bikarbone i izbjeljivača. Priprema ove paste je jednostavna – samo pomiješajte malu količinu izbjeljivača sa sodom bikarbonom. Kada je pasta spremna, obilato je nanesite na zahvaćena područja i ostavite da odstoji 30 minuta bez ometanja.

Za učinkovito čišćenje ključno je tretirana područja temeljito isprati vodom. Kako biste uspješno uklonili upornu plijesan i neprivlačne mrlje sa fuga, treba se koristiti ovom isprobanom metodom. Međutim, ključno je održati cjelovitost i izgled spojeva tako da prvo testirate sredstvo za čišćenje na malom, neupadljivom području. Bez obzira na to odaberete li izbjeljivač ili druge jake kemijske opcije, jamčenje vaše sigurnosti je ključno; stoga se preporuča nošenje rukavica i maske za zaštitu dišnog sustava.

Za postizanje najviše razine čistoće potrebne su dvije ključne komponente: četka za fugiranje i odgovarajuće sredstvo za čišćenje. Za učinkovito uklanjanje mrlja od masnoće, naslaga sapuna, plijesni ili prljavštine potrebna je upotreba četke za fugiranje uz odgovarajuću otopinu za čišćenje. Za najbolje rezultate, preporučljivo je četku za fugiranje zamijeniti četkicom za zube. Bitno je razumjeti da četkici za zube s mekim vlaknima možda nedostaje potrebna snaga čišćenja. Postoji širok raspon rješenja za čišćenje, pa je preporučljivo isprobati razne opcije dok ne pronađete onu koja najbolje odgovara vašim pločicama.

Izrada vlastitog sredstva za čišćenje fuge služi kao jednostavna alternativa kupnji komercijalnih proizvoda. Održavanje čistoće u žbuci i sprječavanje razvoja plijesni je ključno. Učestalost čišćenja ovisit će o različitim elementima, uključujući vrstu pločica i učestalost korištenja površina. Zidovi obloženi pločicama mogu zahtijevati periodično čišćenje, dok zidove tuševa koji su često izloženi vlazi treba čistiti jednom tjedno. Kako bi se osigurali najbolji rezultati, preporučljivo je pridržavati se određenog redoslijeda pri ocjenjivanju sredstava za čišćenje fuge na temelju njihove učinkovitosti.

Započnite s alkalnim sredstvom za čišćenje, zatim prijeđite na izbjeljivač s kisikom, koristeći izbjeljivač s klorom samo kao posljednje sredstvo. Kisikov izbjeljivač služi kao sigurna i ekološki prihvatljiva opcija koja učinkovito uklanja neugodne mirise koji se obično povezuju s jakim kemijskim sredstvima za čišćenje, za razliku od klornog izbjeljivača. Nadalje, ne dovodi do ružne promjene boje na linijama fugiranja u boji. Bitno je znati da je vodikov peroksid, klasificiran kao izbjeljivač s kisikom, obično dostupan u razrijeđenom stanju, što smanjuje njegovu učinkovitost čišćenja na površinama žbuke.

Da biste dobili pastu sličnu pasti za zube, pomiješajte prašak za izbjeljivanje s kisikom i vodu. Uobičajena preporuka za ovu mješavinu su dva dijela praška za izbjeljivanje s kisikom i jedan dio vode. Za početak procesa čišćenja nanesite pripremljenu pastu. Započnite tako da spužvom obilno nanesete pastu za izbjeljivanje s kisikom na fuge. Ostavite pastu bez prekida pet do deset minuta. Prilikom rada s ovom mješavinom obavezno nosite zaštitne gumene rukavice kako biste zaštitili ruke. Snažno ribajte spojeve kako biste postigli temeljito čišćenje. Tijekom ovog procesa primijetit ćete brzi povratak izvorne boje i sporo uklanjanje čestica plijesni. Završite temeljitim ispiranjem paste kako biste jamčili njezino potpuno uklanjanje.

Preporučujemo