Film Lepa sela lepo gore je jedan od najgledanijih posljednjih godina u našoj regiji a bavi se tematikom rata koji je buktao u bivšoj državi početkom devedestih godina. Skoro jedinu žensku ulogu je imala Lisa Moncur.
Srpska publika je Lisu Moncure upoznala u filmu “Lepa sela lepo gore”, izašao je 1996. godine, a jednog od glavnih likova utjelovila je američka glumica Lisa Moncur. Lisa je novinarka koja je zatočena u tunelu sa srpskim vojnicima, a poljubila se i s Nikolom Kočom. 2017. godine je priznala da je imala malu tremu tijekom snimanja scena s Kojim. Bio je to ključni trenutak. Trebali smo se strastveno poljubiti, a onda je njegov lik pokušao samoubojstvo.
- Kad je tog dana ručala, prije nego što je snimila tu porciju, rekao mi je da mu je žao, ali da jeste, nisam shvatio, šalila se, samo je pojela. Mi smo vješti. Dok nije konzumirao luk rekao je: ‘Lisa, šalim se!’ pojavio u nekoliko filmova. Nekoliko filmova i televizijskih emisija od kojih je najznačajnija serija “Hitni centar” iz 2004. u kojoj je sudjelovala kao zvijezda.God. Glumac (64) živi i radi u Los Angelesu. Bavi se i kreiranjem i režijom, a redovito je i dio grupe “Carnal Circus”.
dodatni tekst
AIDS (sindrom stečene imunodeficijencije) je posljednji stadij infekcije HIV-om, tijekom kojeg je imunološki sustav duboko oštećen i ne može se obraniti od bolesti ili raka. AIDS je posljednji stadij HIV-a, javlja se kada je broj CD4+ T stanica (stanica koje doprinose imunološkom sustavu) ispod određenog praga. U ovom trenutku, osoba je vrlo osjetljiva na ozbiljne bolesti i bolesti koje inače ne bi zarazile zdravo tijelo. Evo kako možete pristupiti temi AIDS-a u eseju: Početak: Definicija AIDS-a je posljednji stadij infekcije HIV-om, to se događa kada virus negativno utječe na imunološki sustav osobe.
Oni s AIDS-om osjetljivi su na brojne slučajne infekcije i smrtonosne bolesti, te bolesti mogu negativno utjecati na njihove živote. HIV i SIDA: Razlika je u tome što je HIV virus koji uzrokuje bolest, dok je SIDA stanje koje nastaje kada bolest postane ozbiljna i imunološki sustav izgubi sposobnost da se bori protiv napada bolesti. Progresija od HIV-a do AIDS-a: Kako HIV postaje AIDS: Nakon početne infekcije HIV-om, virus će se proširiti na druga područja tijela, a prvenstveno će ciljati na CD4+ T stanice u imunološkom sustavu.
Ako se HIV ne pozabavi, s vremenom će se smanjiti broj tih stanica, što će dovesti do toga da osoba bude osjetljiva na infekciju. Ako je broj CD4+ stanica ispod određenog praga ili ako netko razvije specifične oportunističke bolesti ili rak, prepoznaje se AIDS. Stadiji infekcije HIV-om: HIV ima više stadija, od akutne infekcije do latencije i konačno do razvoja AIDS-a. Tijekom latentne faze, mnogi pojedinci nemaju simptome i ne znaju da su zaraženi, međutim, AIDS je posljednji stadij bolesti kada simptomi postanu ozbiljni. Oportunističke infekcije i bolesti kod AIDS-a: Infekcije koje napadaju tijelo: Osobe s AIDS-om posebno su osjetljive na oportunističke infekcije, a to su infekcije koje iscrpljuju oslabljeni imunološki sustav.
Ove bolesti uključuju tuberkulozu, pneumocystis pneumoniju, infekcije kandidom, toksoplazmozu i druge bolesti. Rakovi: AIDS ima potencijal povećati rizik od određenih vrsta raka, kao što su Kaposijev sarkom i limfomi, te su bolesti češće kod osoba sa oslabljenim imunološkim sustavom. Prevencija i liječenje: Antiretrovirusna terapija (ART): Unatoč nedostatku lijeka za HIV, antiretrovirusna terapija (ART) može se uspješno boriti protiv bolesti i spriječiti njezino napredovanje u AIDS.
Kada se koristi ART, količina HIV-a u tijelu (virusno opterećenje) može se smanjiti na razinu koja se ne može otkriti testovima, što znači da osoba može voditi zdrav stil života, unatoč HIV-u. Prevencija AIDS-a: U prevenciji HIV-a i AIDS-a edukacija, zaštita tijekom spolnih odnosa, testiranje na HIV, kao i pravodobno liječenje koje može spriječiti bolest.