Umor i gojaznost su česte pojave u današnjem stresnom načinu života, ali mnogi ne znaju da to mogu biti i simptomi raznih bolesti koje zadese čovjeka. Danas otkrivamo koja bolest se najavljuje ovim simptomima.
Dr. Jelica Bjekić Macut, cijenjena endokrinologinja, pojasnila je simptome povezane s poremećajima rada štitnjače i autoimunim stanjima, uključujući i Hashimotovu bolest. Sve je veći broj osoba koje pate od poremećaja štitnjače, no mnogi zanemaruju početne simptome. Doktorica Jelica Bjekić Macut, endokrinolog, u svom gostovanju u emisiji Jutr na TV Prvoj objašnjava na što bi pojedinci trebali pripaziti.
Hashimotov tireoiditis klasificira se kao autoimuni poremećaj karakteriziran time što stanice imunološkog sustava napadaju i u konačnici oštećuju tkivo štitnjače. U početku se simptomi možda neće manifestirati; međutim, kako upala napreduje, dolazi do smanjenja hormona štitnjače, što rezultira hipotireozom.
- Istraživanja pokazuju da Hashimotova bolest pogađa osobe svih spolova, s nešto većom prevalencijom uočenom kod žena starijih od 40 godina, kao i kod adolescenata. U početku, klinička slika može biti minimalna ili potpuno odsutna.
Kako upala napreduje, štitnjača se povećava, što pacijent može primijetiti ili slučajno identificirati tijekom pregleda zbog nepovezanih problema. Kada je funkcija žlijezde izrazito smanjena, pojavljuju se simptomi poput pospanosti, umora, malaksalosti, lakog umora, nesanice i nervoze, što služi kao kritičan signal za hitno traženje liječničke pomoći.
Kako bolest napreduje, mogu se pojaviti sljedeći simptomi: Debljanje, karakterizirano lošom kvalitetom, uz gubitak kose, lomljive nokte i suhu kožu, može dovesti do poremećaja menstrualnog ciklusa, bolova u zglobovima i grčeva u mišićima. Osim toga, pojedinci mogu doživjeti srčane poremećaje, smanjeno znojenje i povećanu osjetljivost na hladnoću. zatvor promuklost utrnulost i trnci, oslabljeno pamćenje i simptomi depresije.
“Štitnjača, koja se također naziva jednostavno štitnjača, ubraja se među najveće endokrine organe. Smještena na prednjem dijelu vrata, podsjeća na oblik leptira i obično teži između deset i dvadeset grama. Pacijenti se često javljaju podižući glave i uzvikujući: ‘Vidi kolika mi je štitnjača!’
- No, u većini slučajeva, žlijezda je prilično mala, pri pregledu vrata rijetko se uoče značajna povećanja”, rekao je liječnik. “Ova žlijezda igra ključnu ulogu zbog lučenja značajnih hormona koji utječu na metabolizam.
Među njima, hormoni T3 i T4 su najvažniji, a njihovo otpuštanje stimulira i regulira hipofiza putem različitih hormona. Štitnjača može biti osjetljiva na određene bolesti, uglavnom autoimune bolesti, s Hashimotovim tireoiditisom koji je osobito raširen; pogađa otprilike svakog šestog ili sedmog pojedinca. izjavila je dr. Bjekić Macut.
- Veliku pozornost izazvala je nedavna tvrdnja ruskog “iscjelitelja” da problemi vezani uz štitnu žlijezdu proizlaze iz ljubomore, emocionalne vezanosti žene za partnera, ponosa, osjetljivosti i pretjerane ambicije.
Praktičar je primijetio da, iako takve izjave mogu biti duhovite, sadrže zrno istine. “Takvi elementi bili bi relevantni za narativ koji se tiče stresa, ljubomore i ambicije; očito je da ti čimbenici izazivaju napetost i tjeskobu kod određenih pojedinaca. Dodatno, patološka ljubomora se doista može manifestirati unutar ovog okvira.
Pojedinci kojima je njihova karijera od velike važnosti često doživljavaju znatan stres, koji može poslužiti kao katalizator za autoimune bolesti”, rekla je. Liječenje poremećaja štitnjače zahtijeva točnu dijagnozu i farmakološku intervenciju, pri čemu liječnik naglašava da učinkovito liječenje ne umanjuje kvalitetu života. “Postoje dvije klasifikacije bolesti vezanih uz funkciju štitnjače: hipertireoza i hipotireoza.
Dijagnosticiranje ovih stanja je jednostavno i nije skupo kada se radi privatno, a takve analize dostupne su i preko državnih službi. Kod trudnica testiranje se obavlja promptno ; međutim, za zdrave osobe koje imaju simptome kao što su gubitak kose, lomljivi nokti, umor ili depresija, neophodno je podvrgnuti se testiranju hormona i antitijela kako bi se utvrdila dijagnoza, a lijekovi su lako dostupni Nužno je da se cjelokupno liječenje provodi pod nadzorom endokrinologa”, rekla je liječnica.