Ljudsko tijelo ima svoj potrebe a pored onih osnovnih koje su ključne za preživljavanje kao što su hrana i voda tu spadaju i intimni odnosi. Svejedno priča o njima je i dalje tabu tema za mnoge.

Proces rađanja predstavlja značajnu prekretnicu za svaku ženu; neke se osobe susreću s pozitivnim iskustvom, dok se druge suočavaju s izazovima tijekom poroda. Zaista, priča koju danas dijelimo s vama izgleda kao da je stvorena za kinematografski scenarij. Amelia je spokojno ležala u svom krevetiću dok je njezina majka, u društvu 15 godina mlađeg partnera, uživala u trenutku bliskosti. “U tom trenutku osjetila sam izuzetnu povezanost”, prisjeća se ona. “Događaj se odvijao tako brzo da se jedva sjećam ikakve nelagode – možda zbog epiduralne koju sam primio. Bilo je teško shvatiti da smo to doista uspjeli.”

  • U intervjuu za medije opisala je svoj prvi susret sa sadašnjim partnerom u pubu u kojem se održavalo čitanje poezije. “Kad smo izašli van na cigaretu, započeo je neplanirani razgovor. Tek što sam sklopio dugoročnu vezu, našao sam se u stanju šoka, pokušavajući vratiti samopouzdanje. Razgovor je tekao glatko, piće za pićem, što je na kraju rezultiralo našom odlukom da se te večeri zajedno vratimo kući.” Priznaje da je u početku bila zabrinuta zbog razlike u godinama; međutim, ubrzo je otkrila radost u njihovoj vezi.

“Nedugo nakon toga, preselio se k meni i razvio duboku vezu s mojim kćerima”, primijetila je, naglašavajući važnost ne podcjenjivanja takvog odnosa. Iako su je liječnici nakon rođenja drugog djeteta obavijestili da je vjerojatnost ponovnog začeća minimalna, dva mjeseca nakon početka veze sa sadašnjim partnerom saznala je da čeka treće dijete. “Bila sam ispunjena čuđenjem i radošću, a on je bio oduševljen – presretan zbog mogućnosti da postane otac.” Njezine kćeri otvoreno su izrazile želju za bratom ili sestrom, što je roditelje iznenadilo i dirnulo. Nasuprot tome, dok su njezini prijatelji podržavali njezinu novu vezu, nisu mogli sakriti svoje razočaranje zbog velike razlike u godinama.

Zbog komplikacija povezanih s njezinom dobi, bila je prisiljena na hitan carski rez, unatoč tome što je preferirala prirodni porod. “Sreća koju smo doživjeli dolaskom male Amelie u našu obitelj bila je neizmjerna.” U svom govoru o postporođajnoj intimnosti, artikulirala je kako su ona i njezin partner brzo razvili dublju vezu, čime su ojačali svoju vezu. “Osjećao sam se spremnim, i psihički i fizički.” Ipak, stručnjaci ističu da se proces oporavka nakon poroda značajno razlikuje od osobe do osobe. Dok se neke žene mogu vratiti intimnim odnosima šest tjedana nakon porođaja, drugima može trebati šest mjeseci ili čak više vremena.

“Putovanje svake žene je jedinstveno i neizvedivo je uspostaviti krute protokole”, primjećuje ginekološka sestra Rebecca Amaru. Ova priča služi kao dirljiv podsjetnik na to kako ljubav, povjerenje i podrška mogu nadvladati sve prepreke – čak i one koje se čine nepremostivim.

 

Češnjak, poznat po svom snažnom okusu i prepoznatljivoj aromi, ubraja se među najstarije ljekovite biljke i kroz povijest je imao vitalnu poziciju u raznim kulturnim i prirodnim praksama liječenja diljem svijeta. S poviješću dugom više od pet tisućljeća, češnjak potječe iz središnje Azije prije nego što je proširen u brojne regije diljem svijeta. Bogata hranjivim tvarima, jača imunitet i pruža mnoštvo zdravstvenih prednosti. Glavni aktivni spoj u češnjaku je alicin, poznat po svojim antibakterijskim, antivirusnim, antifungalnim i antiparazitnim učincima.

U staroegipatskoj kulturi češnjak je bio vrlo cijenjen i smatran svetom biljkom; davan je robovima kako bi se povećala njihova snaga i otpornost, a čak je otkriven i u grobnicama faraona. Sportaši u staroj Grčkoj i Rimu češnjak su konzumirali prije natjecanja, dok su ga vojnici konzumirali prije bitaka za jačanje izdržljivosti, snage i imuniteta protiv bolesti. Do 6. stoljeća češnjak je stigao u Indiju i Kinu, gdje je stekao priznanje za svoje ljekovite prednosti. S obzirom na njegova kulinarska i zdravstvena svojstva, češnjak je neizostavan sastojak svakog kućanstva i obroka.

Ima značajnu važnost u prehrani, a djeluje kao začin u gotovo svim varijantama jela. U suvremeno doba mnogi ga pojedinci smatraju prirodnim antibiotikom koji pomaže tijelu u borbi protiv raznih bolesti. Preporuča se redovita konzumacija u sirovom obliku, a metode za otklanjanje neugodnog zadaha uključuju korištenje soka od limuna, soka od jabuke, mente, mlijeka, žvakanje zrna kave ili kombiniranje s maslinovim uljem.

Preporučujemo