Mnogi ljudi imaju interesantne i komplikovane živote i to čini ljudsko iskustvo unikatnim u prirodi. Svakakve peripetije nas čekaju u životu i moramo se naučiti nositi s njima. Danas vam prenosimo jednu takvu priču.
Veza koju smo dijelili bila je besprijekorna, besprijekorna zajednica, sve do one nesretne večeri kad sam se vratio kući u stanju bijesa i opijenosti. Kad sam prišao vratima, stajala je tamo nestrpljivo, očito želeći da mi nešto prenese. Nažalost, podlegao sam iznenadnom impulsu i zadao joj udarac.
Odmah se povukla bez riječi i potražila utočište u sobi. Smjestio sam se blizu ulaza, spremajući se smjestiti za noćni odmor. Zvuk telefona koji zvoni remeti moj san dok sunce počinje izlaziti, i u svom omamljenom stanju shvaćam da su vrata malo otvorena i da njezinih osobnih stvari više nema.
- Telefonski poziv razbija vijest da je doživjela tragičnu smrt u prometnoj nesreći u ranim jutarnjim satima. Nažalost, slučajno sam naišao na informaciju koju mi je namjeravala otkriti prethodne večeri. Bila je trudna.
Dodatni sadržaj
Savjetuje se započeti redoviti probir za rak debelog crijeva u dobi od 45 godina, a postoje različite metode probira koje možete izabrati. Osobe s povećanim rizikom, uključujući one s obiteljskom anamnezom, genetskim sindromima ili upalnom bolešću crijeva, trebale bi razmisliti o pokretanju probira u mlađoj dobi.
Bez obzira na svoj položaj u probavnom sustavu, debelo crijevo igra vitalnu ulogu u izvlačenju vode, hranjivih tvari i elektrolita iz djelomično probavljene hrane. Nažalost, rak debelog crijeva može zahvatiti ovaj bitan organ. Prisutnost polipa u debelom crijevu često služi kao rani znak upozorenja na mogući rak.
Iako ove izrasline mogu početi kao bezopasne, one imaju sposobnost da se s vremenom razviju u stanice raka. Prepoznavanje raka debelog crijeva predstavlja poteškoću zbog tendencije polipa da ostanu asimptomatski, osobito u ranim fazama. Kao rezultat toga, zadatak ranog otkrivanja predstavlja znatan izazov, što navodi zdravstvene stručnjake da snažno podrže redovite preglede i proaktivne preglede.
Razvoj polipa unutar debelog crijeva tipično je uzrok raka debelog crijeva. Neophodno je razumjeti čimbenike rizika povezane s ovim stanjem. Dr. Devavrat Ari, medicinski onkolog i viši direktor u New Delhiju, naglašava da iako rak debelog crijeva može pogoditi svakoga, postoje određeni pojedinci koji mogu biti izloženi većem riziku od razvoja bolesti.
Nekoliko čimbenika igra ulogu u povećanju rizika od razvoja raka debelog crijeva, uključujući dob (s probirom koji se sada preporučuje od 45. godine), obiteljsku povijest raka debelog crijeva ili kolorektalnih polipa i prisutnost genetskih sindroma poput Lynchovog sindroma ili obiteljskih adenomatoznih polipa.
- U Srbiji se značajan udio novootkrivenih pacijenata može pripisati trima vrstama raka: raku debelog crijeva, pluća i dojke. Upalna bolest crijeva, koja obuhvaća stanja poput Crohnove bolesti i ulceroznog kolitisa, povijesno je prisutna u ovoj populaciji.
Odabir načina života, kao što je prehrana bogata crvenim ili prerađenim mesom, sjedilački način života, prekomjerna tjelesna težina, pušenje i prekomjerna konzumacija alkohola, poznati su čimbenici koji pridonose ovim stanjima. Iako rak debelog crijeva nije toliko raširen među mladima, dr. Aria naglašava važnost priznavanja njegove potencijalne pojave.
Određeni čimbenici, uključujući obiteljsku povijest raka debelog crijeva, genetske sindrome i upalne bolesti crijeva, mogu povećati rizik od razvoja raka debelog crijeva u mlađoj dobi. Važno je ozbiljno shvatiti simptome poput krvi u stolici i bolova u trbuhu i ne odbacivati ih. Rak debelog crijeva čini približno 10 posto svih slučajeva raka i treći je najrašireniji rak u svijetu.